Kelime oyunlarına olan merak gün geçtikçe artıyor. Alışılmış oyunlardan sıkılan insanlar yeni arayışlar içine girince, tasarımcılar da birbirinden ilginç oyunlar piyasaya sürüyor. Bugün bilindik kelime oyunlarının aksine, bir miktar karmaşık, ancak bir o kadar eğlenceli bir oyun olan A Word oyunundan söz edeceğiz.

Sıradan kelime oyunları artık kimsenin ilgisini çekmediği gibi insanlar alışılmış oyun kurguları ve ekran görüntüleri dışında yeni bir şeyler olsun istiyor. A Word kelime oyunu gerçekten kelime avcılarını içine çekiyor.

Bu oyunda altgen kutucuklar içinde yer alan harfler var. Ancak harfler karmakarışık gözükse de aslında belli bir yol izlenirse bir kelime ortaya çıkıyor. Amaç bu kelimeleri bulup çıkarmak. Ekrandaki kelimeler oluştukça harfler siliniyor ve tüm kelimeler bulunduktan sonra yeni bir ekran oyuncunun karşısına geliyor.

A Word Kelime Oyunu

Oyuncuların işini bir miktar kolaylaştırmak amacı ile her ekranın bir konusu var. Yani ekrandaki gizli kelimeler aslında aynı konu çerçevesinde yerleştirilmiş. Kısaca bu kelime oyunu ile karmaşık harfler arasından doğru kelimeleri avlamak, bu arada güzel bir beyin çalışması yapmak mümkün.

Oyunun ilk adımlarında kelimeler oldukça kısa ve basitken, oyun ilerledikçe hem ekrandaki harf sayısı ve kelime sayısı artmakta, hem de oyun bir miktar zorlaşmakta. Biraz da oyuna alıştırmak için ilk bulmacalar sadece dört harften oluşuyor.

Oynarken yapılacak iş, kelimeleri oluşturan harfler üzerinde parmağı kaldırmadan ilerlemek. Eğer doğru kelime bulunursa altıgen kutular yeşil renge dönüyor ve puanı kapıyorsunuz. Ancak yanlış kelime oluşturulmuşsa altıgen kutular bu defa kırmızı renge dönüyor ve bir daha denemeniz gerekiyor.

Oyunun tamamında 1500 bulmaca ekranı var. Dolayısıyla oyunda bulunacak binlerce kelime var.

A Word kelime oyunu, internete bağlanarak oynanabildiği gibi internet olmadan da oynanabiliyor. İnternete bağlı oynanıyorsa, oyunda ilerledikçe ve başarı kazandıkça bu durumu arkadaşlarla paylaşmak da mümkün. Ama isteyenler oyunu, internet bağlantısı olmadan da oynayabilir. Bu şekilde istenilen yerde ve zamanda bu oyunu oynamak avantajı var.

Klasik Kelime Oyunlarını Unutun, Artık A Word Var

Oyun sırasında kelimeyi bulmakta zorlanan kişiler isterlerse oyundaki ipucu haklarını kullanabilirler. Oyunda seviye atladıkça oyun, yeni ipucu hakları da veriyor. Fakat ipucu haklarının hepsini kullanan oyuncular üzülmesin. Ekrandaki hediye harf seçeneği de oyunculara harf veriyor. Ancak bu seçenekle harf alabilmek için kısa bir reklam videosunu izlemek gerekiyor. İpucu olarak alınan harf, aranan kelimenin ilk harfi olduğu için, aslında çok işe yarıyor.

A Word Kelime Oyunu

A Word kelime oyunu giderek zorlaşan bir oyun ama oynayanlar bir oyun bitince yenisini başlatmadan edemiyor. Sürekli bir sonraki oyunu görmek istiyor. Yani bir yerde bağımlılık yapacak türden bir kelime oyunu.

Oyun içinde 18 başarı seviyesi var. Oyundaki “Başarılarım” sekmesinden bunu takip etmek mümkün. Ayrıca oyundaki “Ayarlar” sekmesini kullanarak oyun sesi ve bildirimler ile ilgili ayarlar yapılabilir. “Puan tablosu” sekmesinde ise bu oyunu oynayan diğer kişilerin sıralaması görülebilir.

A Word kelime oyunu, Google Play ve App Store marketlerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

‎A Word Game
‎A Word Game