Sanat tarihine meraklıysanız ve kültür sanat uygulamalarını takip ediyorsanız DailyArt’ı da kesin duymuşsunuzdur. Zira DailyArt, bu tür uygulamalar arasında adından en çok söz ettiren. Sizi yormadan, üzmeden her gün bir doz sanat tarihi dersi veriyor ve zaman içinde sizi bir müze gurusuna dönüştürüyor.

Peki DailyArt bunu nasıl yapıyor, gelin daha yakından bakalım.

dailyart

Sanat Aşıkları Buraya!

Bugün Google Play Store’da 1 milyonun üzerinde indirmesi olan; klasik, modern ve  çağdaş sanat eserlerinin arkasındaki ilginç hikayelere yer veren bir eğitim uygulaması.

Van Gogh kulağını neden kesti? Picasso’nun tablosundaki kadın kimdi? Bu ve daha birçok enteresan bilgi, uygulamayla cebinize geliyor. Koleksiyonlar, biyografiler ve sınırsız ilham burada…

DailyArt ile Her Gün Yeni Bir Bilgi

Uygulama açıldığında sizi günün başyapıtı karşılıyor. Seçilen eserin altında onu yapan sanatçının ismi ve yapılma tarihi yazıyor. Hemen arkasından da bu yapıtın arkasındaki hikayeye yer veriliyor.

Bu eser, nasıl bir ortamda yaratıldı? Üzerinde hangi teknikler kullanıldı? Temsil ettiği akım hangisiydi? Bu eser, neyden etkilendi veya neyi değiştirdi?

dailyart

Tüm bu soruların cevabına ek olarak, eserin boyutu, hangi müzede sergilendiği, eserde kullanılan boyaya kadar birçok detaylı bilgiye de ulaşabiliyorsunuz.

Mesela günün başyapıtı bir izlenimcilik örneği olsun. Bu nasıl bir akım, özellikleri neler diye merak ederseniz hemen üzerine tıklayıp bu akımın kısa tarihçesini okuyabilirsiniz ya da baktınız bu eser National Gallery’de sergileniyor. Tek tıkla bu müzenin tarihçesine, içerdiği koleksiyonlara erişebiliyorsunuz.

Kısa, İlginç ve Faydalı

Açıkçası beni burada en çok etkileyen, hangi bölüme tıklarsam tıklayayım verilen hiçbir bilginin aşırı uzun olmaması oldu. Bu da benim açımdan son derece önemli; çünkü ilginç bile olsa çok uzun metinleri okumaya zaman bulmak hayli zor. Üstelik metin uzadıkça akılda kalıcılığı da azalıyor bana göre. Bu nedenle DailyArt, bence ideal dengeyi yakalamış.

Kısa dediysem içeriklerin yüzeysel olduğunu düşünmeyin. Seçtiğiniz konuda kültürel seviyenize katkı sağlayacak ölçüde bilgi verildiğini söyleyebilirim rahatlıkla. Üstelik şu ana kadar rastladığım hikayeler de gayet ensteresandı. Bildiğinizi sandığınız eser ve sanatçıların arkasında yatan detayları okuyunca şaşıracağınızı düşünüyorum.

dailyart

Ben bilgiye doymam daha fazlasını öğrenmek isterim derseniz de uygulama sizi çözümsüz bırakmıyor. Diyelim ki hikaye, müze, sanatçı veya akım ilginizi çekti; yine tek tıkla çok daha detaylı bir veritabanına ulaşabiliyorsunuz.

Uygulama sizi konuyla ilgili web sitelerine, DailyArt Magazine isimli bloglarına veya sosyal medya kanallarındaki gönderilere yönlendirebiliyor. Özetle; neyi seçerseniz seçin, aradığınız künye kolayca elinizin altına geliyor.

Etkileyici Veri Tabanı

Uygulama inanılmaz bir veritabanına sahip. 2012’de yürümeye başladıkları bu yolda bugün, 3000’den fazla şahesere yer veriyorlar. Buna 780 sanatçının biyografisi ve 500 müzenin koleksiyonu da eklendiğinde ortaya muazzam bir bilgi birikimi çıkıyor.

Sıkı bir sanatsever de olsanız bu kapsamdaki bir kütüphaneye böyle kolay ulaşmanız oldukça zor. Bu açıdan bence kullanıcılar için yarattıkları değer oldukça yüksek.

dailyart

Bu arada hemen belirteyim, uygulamaya hiçbir ücret ödemeden kayıt olup arşiv araması yapabiliyorsunuz. Merak ettiğiniz sanat eseri, sanatçı ve müzeler hakkında araştırma yapıp beğendiklerinizi favoriler bölümüne ekleyerek hızlı erişim sağlayabiliyorsunuz.

Eğer okuduğunuz hikaye ve eser hoşunuza giderse bunu kolayca arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Üstelik bunu illa sosyal medya üzerinden yapmak zorunda da değilsiniz. E-posta, kısa mesaj veya Skype gibi yöntemlerden birini de seçebilirsiniz.

Günlük Sanat Postası

Ben uygulamaya girmeyi unuturum, DailyArt beni düzenli olarak bilgilendirsin diyorsanız kendinize anlık bildirim gönderilmesini talep edebilirsiniz. Ayarlar bölümüne girerek size her gün sabah 9’da veya akşam 5’te sanat postası gelmesini sağlayabilirsiniz.

Birçok uygulamanın aksine DailyArt, anlık bildirimleri tamamen sizin kontrolünüze bırakmış ki bence bu, son derece güzel bir özellik. Gün içinde kafasına göre size bildirim göndermiyor.

Dolayısıyla anlık bildirim almak istemiyorsanız Ayarlar kısmından bu özelliği tamamen devre dışı bırakabilir ve dilediğiniz zaman bilgilenme hakkınızı saklı tutabilirsiniz 😉

dailyart

DailyArt Kullan, Sanata Destek Ol!

Uygulama, hem Apple App Store’dan hem de Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.  Ancak 700 binden fazla sanatseveri bir araya getiren DailyArt, size sanata destek olma şansı da veriyor. Bunu yapmanın birkaç yolu var: Uygulamayı ücretli kullanmak, arkadaşlarınızla paylaşmak veya uygulamada belirtilen hesap numarasına bağış yapmak.

Popüler uygulama sunduğu bilgilerle kültürel gelişime destek olurken birçok kişiye de ilham oluyor. Bu nedenle hangi yolu tercih ederseniz edin, iyi bir amaca hizmet edeceğiniz açık 🙂

DailyArt’ı henüz indirmediyseniz Google Play Store’dan veya Apple App Store’dan ya da aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz.

‎DailyArt
‎DailyArt
Developer: Zuzanna Stanska
Price: Free+
DailyArt - Dozda sanat tarihi
DailyArt - Dozda sanat tarihi
Developer: Moiseum
Price: Free

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.