Mevsim değişikliğiyle beraber gündüzler iyice kısalıyor ve sabahları karanlık bir güne gözümüzü açıyoruz. Bu durum ise uyanıp yataktan çıkmayı iyice zorlaştırıyor. Çalar saatler ve mobil cihazların dahili alarm uygulamaları, erken kalkmaya yardımcı olsa da uyanma sürecini kolaylaştırmakta ne yazık ki yetersiz kalıyor. Neyse ki mobil uygulama geliştiricileri bu ihtiyacı da düşünmüşler ve Sleep Cycle Alarm Clock gibi enteresan bir alarm uygulaması geliştirmişler.

Birçok pratik alarm uygulamasının yer aldığı uygulama mağazalarında, Sleep Cycle Alarm Clock uygulaması, sahip olduğu ilginç özellik sayesinde rakipleri arasından kolaylıkla sıyrılıyor. Bu özellik sayesinde uygulama, sizin en doğru zamanda rahatlıkla uyanmanızı sağlıyor.

İsveç merkezli Northcube firmasının geliştirdiği Sleep Cycle Alarm Clock, milyonlarca kullanıcı tarafından indirildi ve dünyanın en popüler alarm uygulamalarından biri haline geldi. Sabahları sağlıklı bir uyku sürecinin ardından güne zinde başlamak isteyenlerin tercihi olmaya aday Sleep Cycle Alarm Clock uygulamasının detaylarını ise incelememizde bulabilirsiniz.

Sleep Cycle Alarm Clock

Sleep Cycle Alarm Clock Nasıl Çalışıyor?

Akıllı alarm uygulaması Sleep Cycle Alarm Clock’un uykunuzu analiz ederek sizi en hafif uyku evresinde uyandırmayı hedeflediği söylenebilir. Uygulama, bu görevi yerine getirebilmek için iki tane farklı analiz yöntemi kullanıyor. Bu yöntemler arasından ise uyuma alışkanlıklarınıza en uygun olanını kendiniz seçebilirsiniz.

İlk yöntemde uygulama, mikrofon aracılığıyla hareketlerinizi dinleyerek ses analizi yapıyor. Uygulamanın geliştiricilerinin tavsiyesi, bu işlevi tercih eden kullanıcıların mobil cihazlarını, mikrofonun olduğu taraf yatağa dönük olacak şekilde -örneğin baş ucu komodinine- koymalarını yönünde.

İkinci yöntem ise ivmeölçer yardımıyla hareketlerinizi gözlemliyor. Bu durumda en verimli sonuç için cihazınızı yatağın üzerine koymanızda yarar var.

Sleep Cycle Alarm Clock uygulamasını aktif hale getirirken ertesi gün uyanabileceğiniz en geç saati girmeniz bekleniyor. Uykuya daldıktan sonra hangi uyku evresinde bulunduğunuzu devamlı takip eden uygulama, alarmı kurduğunuz saatten 30 dakika önce ise sizi uyandırmaya hazırlanıyor. Daha sonra bu yarım saatlik zaman dilimi içerisinde uykunuzun en hafif olduğu anı belirleyen Sleep Cycle Alarm Clock, artık sizi yavaşça uyandırıyor.

Sleep Cycle Alarm Clock 2

Sleep Cycle Alarm Clock Uygulamasını Neden İndirmeli?

Bilim dünyası, insan uykusunun üç ayrı evreden oluştuğunu açıklıyor. Hafif, derin ve “REM” adının verildiği rüya görülen bölümlerden oluşan bu üç evre, kişi uyuduğu süre boyunca birbirini takip ediyor.

En rahat ve doğal şekilde güne başlayabilmek için ise uykunun en hafif olduğu zamanda uyanmak gerekli. İşte Sleep Cycle Alarm Clock tam da bu noktada devreye giriyor.

Tüm bunlara ek olarak, uygulamanın birçok yararlı ek özelliğinin de olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin, uyku düzeninizi analiz edip çeşitli grafikler ve çizelgeler hazırlayan uygulama sayesinde nasıl uyuduğunuzu inceleyebilirsiniz.

Aynı zamanda iOS işletim sistemiyle çalışan cihazların dahili sağlık uygulaması “Sağlık” ile de entegre olabilen uygulama; hava durumu, nabız hızı gibi bilgiler de sunuyor. Üstelik uyandıktan sonraki moral durumu gibi kişisel notları da uygulamaya kaydedip uyku kalitenizi değerlendirebilmeniz mümkün. Ayrıca elbette bu uygulamanın da çoğu alarm uygulamasında olduğu gibi erteleme butonu mevcut.

Eğer siz de uykunuzdan olabildiğinde doğal bir biçimde uyanabilmek istiyorsanız Sleep Cycle Alarm Clock uygulamasını Android için buraya, iOS için ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Sleep Cycle: Sleep Tracker
Sleep Cycle: Sleep Tracker
‎Sleep Cycle - Tracker & Sounds
‎Sleep Cycle - Tracker & Sounds

Siz sabahları zamanında uyanmak için ne yapıyorsunuz? Bu amaçla kullandığınız alarm uygulaması hangisi? Sleep Cycle Alarm Clock uygulamasını kullanmayı düşünür müsünüz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.