Bir insan yanında aynı anda kaç kitap taşıyabilir? Ne kadar büyük bir kitapsever olursanız olun bu sayı birkaç kitabın üzerine kolay kolay çıkamaz. Tabii ki kitaplarınızı çantanızda değil, cebinizde taşıyorsanız durum değişiyor. E-kitap uygulaması örnekleri, tıpkı diğer mobil uygulamalar gibi bu alanda da hayatımızı kolaylaştırıyor.

Mobil uygulamalar sayesinde dünyanın tüm kitaplarını rahatlıkla yanınıza alabilir, dilediğiniz anda ve yerde kolaylıkla istediğiniz kitabı seçerek hemen okumaya başlayabilirsiniz. Tabii ki kitap kurtları için kitap okuma uygulamaları kadar kitaplarla ilgili bilgilere ulaşmak, tavsiyeler almak, hatta sesli kitapları dinlemek için de özel uygulamalar mevcut.

İşte kitapseverlerin mutlaka edinmesi gereken 10 e-kitap uygulaması:

1) Goodreads

Goodreads

Kitap okumaya başlamadan önce işe hangi kitabı okuyacağınıza karar vermekle başlamak iyi bir fikir olabilir. Goodreads, okurları yazarlarla buluşturan dikkat çekici sosyal bir platform. Yeni çıkan kitapları takip etmek, ilginizi çekenleri listenize eklemek ve diğer okurların yorumlarına göz atmak için ideal. Her kitapseverin telefonunda bulunması gereken uygulamaların başında geliyor.

Uygulamayı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

Goodreads
Goodreads
Developer: Goodreads
Price: Free
‎Goodreads: Book Reviews
‎Goodreads: Book Reviews
Developer: Goodreads
Price: Free

2) Kindle

Amazon’un ürettiği Kindle, en çok bilinen ve kullanılan e-kitap okuyucuların arasında öne çıkıyor. Uygulaması aracılığıyla Amazon üzerinden satın aldığınız veya kendi aktardığınız e-kitapların hepsini hemen okuyabilirsiniz. Ayrıca uygulamayı indirdiğiniz her platformda senkronize olma özelliği sayesinde telefonunuzda kaldığınız son sayfaya tabletinizde devam edebilirsiniz.

Uygulama, hem Android hem de iOS kullanıcılarının kullanımına sunulmuş durumda.

Amazon Kindle
Amazon Kindle
Developer: Amazon Mobile LLC
Price: Free
‎Amazon Kindle
‎Amazon Kindle
Developer: AMZN Mobile LLC
Price: Free+

3) Wattpad

Wattpad

Wattpad’in mobil uygulaması, milyonlarca e-kitabı ücretsiz okuma fırsatının yanı sıra kullanıcılarına kendi hikayelerini uygulama üzerinden paylaşma imkanı da veriyor. Bu sayede yayınladığınız öyküleri birçok okurla buluşturabilir, tanınmamış yazarları keşfedebilirsiniz. Çeşitli cihazlarda eş zamanlı okuma özelliği de mevcut.

Uygulamayı, Android ve iOS için aşağıdaki bağlantılara tıklayarak indirebilirsiniz.

Wattpad - Hikaye Oku & Yaz
Wattpad - Hikaye Oku & Yaz
Developer: Wattpad.com
Price: Free
‎Wattpad - Read & Write Stories
‎Wattpad - Read & Write Stories

4) iBooks

iOS kullanıcılarına özel bu mobil uygulama yardımıyla kütüphanesinden kitap satın alabilir, dokümanlarınızı görüntüleyebilir, çeşitli yazı tipi ve sayfa renkleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Üstelik e-kitap okumanın yanı sıra sesli kitap da dinleyebilirsiniz.

iOS uygulamasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

‎Apple Books
‎Apple Books
Developer: Apple
Price: Free

5) Moon+ Reader

Moon+ Reader

Sayısız e-kitaba erişim sağlayan Moon+ Reader, kitaplarınızı yazı tipi, rengi, satır aralığı, sayfa görüntüsü, gece modu gibi çeşitli şekillerde kişiselleştirme seçenekleri ve animasyon ayarlarına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Uygulamada kitaplarınıza istediğiniz renk ve şekilde not alma özelliği de yer alıyor.

Android uygulamasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Moon+ Reader
Moon+ Reader
Developer: Moon+
Price: Free

6) Aldiko

Aldiko

Ücretli ve ücretsiz birçok e-kitabı indirebileceğiniz bu uygulama, istediğiniz şekilde ayarlayabileceğiniz sade ve kullanıcı dostu bir arayüz tasarımına sahip. Başka yerlerden satın aldığınız kitapları da okuma fırsatı veren Aldiko, en çok tercih edilen mobil uygulamalar arasında.

Uygulamayı indirmek için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Cantook by Aldiko
Cantook by Aldiko
Developer: De Marque
Price: Free
‎Aldiko Book Reader
‎Aldiko Book Reader
Developer: De Marque
Price: Free+

7) Kobo

Kobo

Kobo’nun toplamda 5 milyondan fazla e-kitap ve çizgi roman içeren oldukça geniş bir kataloğu var. Okuduğunuz kitapları yorumlama fırsatı veren bu uygulama, okuma alışkanlıklarınıza dayanarak yaptığı kişisel öneriler aracılığıyla yeni kitaplar keşfetmenize de olanak sağlıyor.  

Uygulama, hem Play Store hem de App Store’da yayınlanıyor.

Kobo Books Okuma Uygulaması
Kobo Books Okuma Uygulaması
Developer: Kobo Books
Price: Free
‎Kobo Books
‎Kobo Books
Developer: Rakuten Kobo Inc.
Price: Free

8) FBreader

FBReader

Arayüz ayarları için pek çok farklı seçenek sunan FBreader, uygulamaya yüklediğiniz kitapları Google Drive entegrasyonu yardımıyla okuma imkanı veriyor. Üstelik uygulama içi tarayıcısı üzerinden başka e-kitap kütüphanelerine de ulaşabilirsiniz.

Uygulamaya Android ve iOS için aşağıdan ulaşabilirsiniz.

FBReader: E-Kitap Okuyucu
FBReader: E-Kitap Okuyucu

9) Bluefire

bluefire

Bu e-kitap okuyucu uygulamasında çeşitli not alma, kaydetme ve bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına bakma özellikleri yer alıyor. Aynı zamanda dokümanlarınızdan alıntıladığınız paragrafları, sosyal medya hesaplarınız üzerinden istediğiniz kişiyle paylaşma olanağınız var.

Uygulamayı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

‎Bluefire Reader
‎Bluefire Reader
Price: $4.99

10) Audible

audible

Bir Amazon şirketi olan Audible, e-kitap okumaktan ziyade sesli kitap satın alıp dinleyebileceğiniz bir mobil uygulama. Özellikle hareket esnasında veya gözlerinizin yorgun olduğu zamanlarda hayat kurtarıcı olabilen sesli kitaplar, meşgulken bile kitap okuyabilme imkanıyla günlük hayatınızın ayrılmaz bir parçası olma potansiyeli taşıyor.

Uygulamaya aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Audible
Audible
Developer: Audible, Inc.
Price: Free
‎Audible: Audio Entertainment
‎Audible: Audio Entertainment

Sizin en sevdiğiniz e-kitap uygulaması hangisi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.