Mobil oyunlar, yıllar önce başlayan bir eğlencenin geldiği son nokta. Mobil cihazların yaygınlaşması ile birlikte mobil oyunlar, insanların eğlence ihtiyaçlarını her yerde karşılayabilecekleri bir sektöre dönüştü. Peki mobil oyun sektöründe başarılı olan oyunlar nasıl başarılı oluyor? Oyun tasarımlarını hangi kriterlere göre inceliyorlar ve nasıl bir strateji kuruyorlar? Gelin bu soruya son zamanlarda tekrar ünlenen GyroSphere Trials oyunu üzerinden cevap arayalım…

GyroSphere Trials

GyroSphere Trials Oyunun Özellikleri

GyroSphere Trials, aslında yeni bir oyun değil. Fakat 2016 yılı içerisinde oldukça oyuncu kazanmış gibi görünüyor. Play Store’daki oylama sonuçlarına baktığımız zaman beş, dört ve bir oylarının ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Bu da aslında oyun tasarımında ya da oyun içi stratejide bir problem olduğunu gösteriyor.

Oyunu oynadıktan sonra genel oylamanın bu şekilde olması ile ilgili bir kaç sebebe ulaştım. Oyun ferah bir ekran ve başlangıçta kolay öğrenimi olan bir oyun tarzı ile geliyor. Bu da oyuncunun hızlı öğrenmesini ve oyuna hızlı adapte olmasını sağlıyor.

GyroSphere Trials

Ayrıca oyunda kullanılan renk paleti oyuncunun içini ısıtıyor. Oyunu açtığınız zaman öğretici bir ön aşamanın olmaması da oyuncunun oyuna hızlı girmesini sağlıyor. Oyuncu basit bölümleri 2-3 dakika içerisinde geçebiliyor; fakat oyunun zorluğu bir yerden sonra bir anda artıyor. Bu da bazı oyuncuların oyunu, hızlı bir şekilde silmesine sebep oluyor.

Oyunda dikkat çeken ikinci şey ise her oyuncunun belli bir oynama hakkının olması. Oyunda çok defa yanlış hamle yapıp yeniden başlamanız gerekiyor.

GyroSphere TrialsBir yerden sonra oynama hakkınız bitiyor ve reklam izleyerek veya uygulama içi satın alma işlemi yaparak yeni hak kazanıyorsunuz. Bu da oyuncuyu reklam izlemeye ya da oyunu oynamak için harcama yapmaya zorluyor. Oylamada bir yıldız verenlerin çoğu ise bu iki sıkıntıdan bahsediyor.

Tasarımlar Nasıl?

Bölüm tasarımları, genellikle güzel bir şekilde yapılmış; fakat bazı bölümleri geçmek için en azından bir kere oyunu kaybetmeniz ve yeniden başlamanız gerekiyor. Bu da bölüm tasarımları üzerinde çok vakit harcanmadığını gösteriyor.

Oyunu sadece tek parmağınızla,  basit kaydırmalar yaparak oynayabiliyorsunuz. Bu sayede oyun, tek elle oynanabiliyor. Bu da aslında  oyunun kolay öğrenilmesini sağlayan en önemli şey oluyor.

GyroSphere TrialsGyroSphere Trials, şu anda geliştirici firmanın en başarılı ürünü olarak görülüyor. Milyonlarca oyuncu tarafından indirilmiş olan bu oyunun geliştiricilerinin yarattığı yeni oyunlar da aynı şekilde popülerleşmeye başlıyor.

Oyunu henüz denemediyseniz Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak veya aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz.

GyroSphere Trials
GyroSphere Trials
Developer: Pronetis Games
Price: Free
‎GyroSphere Trials
‎GyroSphere Trials
Developer: Pronetis
Price: Free+

GyroSphere Trials hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Bu türde başarılı bulduğunuz başka mobil oyunlar var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
İyi bir tenisçi, sıkı bir dansçı, piyanoya düşkün bir oyun tasarımcısı.