İlk olarak bisiklet sporcuları için tasarlanan Strava, zamanla daha çok kullanıcıya sahip olarak herkesin kullanabileceği bir uygulama haline getirildi.

Bisiklet severler için kilometre saat vazgeçilmez bir aksesuardır. Bisiklet sürücüleri ne zaman bisiklet sürmek isteseler, yanlarına mutlaka kilometre saati de alırlar.

Ancak Strava, ile artık bu tür bir aksesuara gerek yok. Çünkü bu uygulama sayesinde sadece telefonunuz ile kilometre saatte bulunan bütün özelliklere sahip olabileceksiniz. Uygulamayı kullanarak bisiklet ile ne kadar hız yaptığınızı, hangi hıza kadar dayanabildiğinizi görebilir ve bir bisiklet sporcusunun ihtiyacı olan daha birçok şeyi telefonunuz ile yapabilirsiniz.

Strava İle Yapabilecekleriniz

Strava ile gittiğiniz yol süresi kayıt altına alınmakta. Bunu yapabilmek için yapmanız gereken tek şey telefonun GPS’ini açmak. GPS’i açtıktan sonra aktiviteyi başlattığınız an gittiğiniz yol, siz dur tuşuna basana kadar kayıt altına alınmakta.

Kaydedilen zaman boyunca; toplam yaptığınız aktivite süresi, toplam hızınız ve toplam irtifa gibi merak edebileceğiniz tüm bilgiler de kayıt altına alınmakta. Ayrıca Google Maps ile kaydettiğiniz yola baktığınızda gittiğiniz yolları ve geçilen güzergahları da görebilirsiniz.

Uygulama ile hem amatör hem de profesyonel tüm sporcular için büyük bir öneme sahip olan nabız verilerini de tutabilirsiniz. Nabız ölçme özelliğini kullanarak yol boyunca nabzınızın kaç atıyor olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Yol bilgisayarına sahipseniz ve bu bilgisayar ile gittiğiniz yolları kaydettiyseniz, bu kayıtları aktarabilirsiniz. Garmin, Suunto veya Tomtom gibi yol bilgisayarlarını telefonunuzla eşleştirerek kayıtlarınızı kısa sürede uygulamanın içerisine atabilirsiniz.

Strava ile yapabileceğiniz bir diğer önemli işlev ise bu uygulama ile hem kendinizin verilerine hem de başka sporcuların verilerine ulaşabilme olanağınızın olması. Bu özellik sayesinde hem kendi rekorunuzu kırmaya çalışabilirsiniz hem de diğer sporcular ile eğlenceli bir rekabete girebilirsiniz.

Uygulamanın Strava Challengelar adlı özelliği ile aylık olarak ya da istediğiniz herhangi bir zaman aralığındaki başarılarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Uygulamanın Strava Segmentler özelliğini kullanarak ise kullanan diğer kullanıcılara meydan okuyabilirsiniz. Üstelik kullanıcılar kendileri gibi bisiklet tutkunu olan diğer kişileri uygulama üzerinden bularak, karşılıklı takipleşebilirler. Ayrıca kullanıcılar, uygulamanın Kudos özelliği ile birbirlerine beğeni gönderebilirler.

ABD Dahil Bazı Ülkelerin Askeri Üstleri Ortaya Çıktı!

Strava sayesinde ABD ve bazı ülkelerin askeri üstleri, askerlerin uygulamayı kullanması sayesinde ortaya çıktı.

Strava, üslerin içinde ya da yakınında spor yapan askerlerin Strava kullanarak yaptıkları spor faaliyetlerinden elde ettiği “ısı haritasını” paylaştı. Isı haritasında görülebilen üsler arasında Suriye ve Irak’ta ABD’nin, Falkland Adaları’nda İngiltere’nin ve Nijerya’da Fransız güçlerinin üsleri var. Konum bilgileri üslerin dışında da askerlerin spor yaptığı güzergahları ve devriye gezdikleri yolları gösteriyor.

Strava ise kullanıcıların faaliyetlerini paylaşmama seçeneği bulunduğunu belirtti. Uygulamada egzersiz verilerini kayıt eden kullanıcılar hareketlerini kamuya açık ya da gizli yapabiliyorlar. Strava gizli verilerin asla paylaşılmadığını söyledi.

strava

Strava, hem iOS, hem de Android işletim sistemli cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışmakta, App Store ve Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirilebilir. Ancak uygulama içerisindeki gelişmiş özelliklerden yararlanabilmek için uygulamadaki bazı özellikleri belirli bir ücret karşılığında satın almak gerekmekte.

‎Strava: Run, Bike, Hike
‎Strava: Run, Bike, Hike
Developer: Strava, Inc.
Price: Free+
Strava: Run, Bike, Hike
Strava: Run, Bike, Hike
Developer: Strava Inc.
Price: Free

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.