Daha önce Kwai incelememde farklı uygulamaların Play Store: Popüler Uygulamalar ve App Store: Popüler Uygulamalar listelerinde ilk sıralarda olduğundan bahsetmiştim. Gelin görün ki birbirine bu kadar çok benzeyen iki uygulama musical.ly ve Kwai bu listelerin yine en başında.

musical.ly, tıpkı Kwai gibi bir global video topluluğu. Video çektiğiniz ve paylaştığınız sosyal medya platformu aynı zamanda.

musical,ly

Popüler Video Topluluğu musical.ly 

Uygulama, bu aralar hem reklamlarıyla hem kullanıcı sayısıyla çok popüler. Kwai, musical.ly’den daha yerel bir uygulama; yani bu da musical.ly’de daha fazla yabancı kullanıcı görüyoruz demek. Sadece Türkiye değil, aynı zamanda dünyanın farklı ülkelerinden birçok kullanıcısı var.

Video çekebildiğiniz, düzenleyebildiğiniz, efektler ekleyebildiğiniz ve aynı zamanda paylaşabildiğiniz bir sosyal platform musical.ly. En belirgin özelliğiyse dublaj yapabiliyor olmanız. Fenomen olmuş videolar yerine kendi videonuzu koyup daha sonra playback yapıyorsunuz.

Sadece dublaj değil, müzik de ekleyebiliyorsunuz aynı zamanda. musical.ly, Pop, Rock, Rap, Electronic, R&B ve Country ve daha fazla türde şarkılara sahip. Dublaj olmasa bile çektiğiniz videolara istediğiniz müziği ekleyebiliyorsunuz.

musical.ly

Uygulamanın efektleri, Kwai kadar çeşitli olmasa da ilginç. İster efektlerle isterseniz sadece müzikli videonuz ile bir anda popüler olabiliyorsunuz. İncelediğim kadarıyla ilginç videolar çekmenin püf noktası düzenleme kısmı bu uygulamada. Birkaç alıştırmada kazanabileceğiniz bir beceri bu zaten.

Platformun içeriğine baktığımda yarısının dublaj diğer yarısının da dans videoları olduğunu gördüm. Aslında bu tip şeyler, yeteneklerinizi göstermeniz için bir fırsat. Çok iyi dans ediyorsanız ve kimse bilmiyorsa siz de dans ettiğiniz bir videonuzu yükleyin, anında beğenilsin ve paylaşılsın. Kim bilir belki bir yetenek avcısı sizi kapıverir 🙂

Uygulamada dikkatimi çeken bir diğer özellik hastagler oldu. Hashtagler, bir nevi kategorizasyon sağlıyor uygulama içerisinde. Bunu çok yararlı buldum, zira çok fazla video var ve konseptler karışmıyor bu sayede. Bir grup insan “önce/sonra makyaj” videoları gibi şeyler çekerken, bir grup insan sevgilisiyle şarkı söylemeyi tercih ediyor. Ayrımı hashtagler sağlıyor.

Uygulama benim için şu an dublaj ve müzikli video çekme uygulamasından öteye gidemese de çok yaratıcı içerikler gördüm. Video çekmeseniz bile girip eğlenmek için video izlenebilecek bir platform.

Sizler de musical.ly’yi indirmek ve kullanmak için çok beklemeden hemen aşağıdaki linklerden indirin veya sitesine uğrayın biraz gezin ve öyle indirin 🙂

‎TikTok
‎TikTok
Developer: TikTok Ltd.
Price: Free+
TikTok
TikTok
Developer: TikTok Pte. Ltd.
Price: Free

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.