Biraz şirinlik ve biraz kedi bir araya gelirse ne olur hiç düşündünüz mü? Japonya çıkışlı Neko Atsume uygulaması, tam olarak bu sorunun karşılığı olan bir oyun ve bağımlılık yapma potansiyeline sahip.

Japonca’da kedi koleksiyonu anlamına gelen “Neko Atsume”, kolay kullanımıyla kullanıcıları çatışma içine sokmayan, sakin bir dünyaya davet ediyor.

2014 yılında uygulama mağazalarına sunulan Neko Atsume, çeşitli karakterlere sahip kedileri biriktirmek gibi basit ve eforsuz bir oyun stiline sahip.

Japonca olduğu halde dünya çapında popülerleşen oyun, İngilizce dil desteğiyle piyasaya sürüldüğü andan itibaren kısa sürede 5,5 milyondan fazla indirildi.

İşte küresel boyutta popüler hale gelerek yoğun ilgi gören Neko Atsume uygulamasının detayları…

Neko Atsume ile Kısa Bir Sevimlilik Molası 2

Kedi Koleksiyoncusunun Hatıra Defteri

Anime dünyasını andıran ve sevimli bir şekilde tasarlanan Neko Atsume, mobil cihazları yormayan grafiklere sahip.

Oyun, sanal bahçemizi ziyaret eden kedileri beslemekle başlıyor. Kediler geldikçe onlarla tanışıyoruz, “Catbook” adlı fotoğraf albümümüzde kedilerin fotoğraflarıyla beraber kişilik özelliklerini de saklıyoruz.

Beslediğimiz ve oyuncaklarla oynayan her kedi, gümüş veya altın sardalya bırakarak onları çekmek için en uygun ortamı sağlayacak bahçeyi tasarlamamıza yardımcı oluyor.

Oyunda gerçekleştirdiğimiz işlemler, eşya değiştirmek ve mama koymaktan öteye geçmiyor. Bu, oyunda oldukça pasif kalmamıza neden olsa da gün boyu aklın bir köşesinde “Hangi kediler geldi acaba” diyerek bakmaktan, hipnotize edici müziğini dinlemekten vazgeçirmiyor.

Neko Atsume ile Kısa Bir Sevimlilik Molası 3

Peki Neko Atsume Hangi Özellikleriyle Öne Çıkıyor?

Tıpkı diğer mobil oyunlar gibi oyun içi satın alma, Neko Atsume uygulamasında da mümkün. Ancak oyun içi satın alma özelliği, oyunda ilerlemeyi zorlaştırmadan sadece bir seçenek olarak bulunuyor.

Ziyaret sonrası elde edilen sardalyalar ile yeni mamalar ve oyuncaklar rahatlıkla alınabiliyor. Eşyalar ve yiyecekler ise kedi albümünü doldurmak için gereken kedi çeşitliliğini sağlamaya yardımcı oluyor.

Her ziyaretçi kedinin, kendine has kişiliğiyle birlikte etkileşime gireceği eşya da değişiyor. Örneğin, “Karate Kid” filmine komik bir referans içeren “Mr. Meowgi” karakteri, bahçede Japon minderi bulundurulduğunda ziyarete geliyor. Buna benzer popüler kültürde bilinen pek çok karakter, doğru eşyalar yerleştirildiğinde ortaya çıkıyor.

Neko Atsume oyunu, kedi ruhunu en başarılı şekilde oyuna uygulamasıyla takdiri hak ediyor. Gerçek dünyada nasıl kedileri eğitmek ve bir şey yaptırmaya çalışmak mümkün olmuyorsa, bu oyunun dünyasında da aynı şekilde kedilerin gelmesini beklemekten başka bir seçenek kalmıyor.

Oyun her açıldığında kafasına poşet geçirmiş şaşkın bir kedi veya kutuya sıkışmış bir halde poposuyla sizi selamlayan bir kedi gördüğünüzde, yüzünüze yerleştireceği küçük bir tebessüm, bu başına buyruk ama bir o kadar da sevimlilik abidesi canlıları neden sevdiğimizi hatırlatıyor.

Neko Atsume oyunu, “2015 Google Games Week” kapsamında Japonya’da bir kedi kafede gerçek kedilerle sahnelenerek YouTube üzerinden 11 saat boyunca canlı yayınlandı. Bağımlılık yapan bu sevimli oyunu Android için buraya, iOS için ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

ねこあつめ
ねこあつめ
Developer: Hit-Point Co.,Ltd.
Price: Free

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.