Oyun dünyası günüzde en çok para dönen, pek çoğumuzun vazgeçilmezi haline gelmiş dev bir sektör. Basit ve rahatlatıcı eğlenceden, fazlasıyla rekabetçi kapışmalara, derin hikayelere, gerçekçi simülasyonlara her zevke göre nice seçenek var. Tabii bazıları diğerlerinden daha popüler. Mobil dünyadaki popüler oyunlar bu listemizin konusu.

Android ve iOS kullanıcılarının kullanımına sunulan mobil oyun dünyasında pek çok farklı tür var. Gündelik oyunlar ve one tap games tarzı basit oynanışlı, daha az aksiyon içeren rahatlatıcı oyunlar neredeyse mobil dünyaya özel diyebiliriz. Bunlara bulmaca türü oyunlar da ekleniyor. Diğer yandan, mobil dünyada da elbetteki bol aksiyonlu, vurdu kırdılı ya da strateji içeren oyunlar diğer platformlar kadar revaçta. Tüm bunları değelendirince, listemizin çok çeşitli türlerde oyunlardan oluşmasını beklemek hata olmaz.

Gelin birlikte Android ve iOS dünyasında en sevilen oyunlara bir göz atalım.

Garena Free Fire

Garena Free Fire son zamanlarda yükselişte olan bir Battle Royale oyunu. PUBG Mobile ve Fortnite gibi dişli rakiplere rağmen başarılı olan oyun iyi optimize edilmesi sayesinde yüksek performans sağlıyor.

Popüler Oyunlar 2018 mobil oyunlar garena
Hmm paraşütle bir adaya atlayıp silah toplayarak hareket eden her şeyi öldürmek… daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik!!!

Oyunda pek çok tanıdık silah bulmanız mümkün: M4A1, AKM, Kar98K, MP-40, Desert Eagle ve pek çok diğeri gibi. Diğer yandan PUBG’nin tavasını da unutmamışlar.

Oyunun popülerliği su götürmez bir gerçek. Ancak ben telefondaki medya ve diğer dosyalara, kişisel verilerinizi içeren profile ve hatta telefon uygulaması ile IMEI numaranıza zorunlu izinlerle erişmek istemesini rahatsız edici buldum. Eğer bu izinleri vermek istemezseniz de oyunu oynayamıyorsunuz. Veri güvenliği ve kişisel bilgilerin fazlasıyla önemli ve sıkça gündemde olduğu şu günlerde hiç de şık bir yaklaşım olmamış.

Yine de eğer bu durumlar sizin için çok önemli değilse, mobil oyunlar arasında yükselişte olan battle royale türündeki Garena, türün önde gelen örneklerinden.

Free Fire: Kaos
Free Fire: Kaos
Price: Free

Subway Surfers

İnsanların silahlarla gezerek birbirlerini öldürdüğü ve son hayatta kalan olmaya çalıştığı Garena’dan sonra, Subway Surfers çok daha sevimli bir oyun. Rengarenk grafikleri ve sevimli çizilmiş karakterleriyle oyun ilginç platformlar üzerinde sörf yapmanızı sağlıyor. Temel oynanış mekaniklerine bakarak bir runner oyunu olduğunu söyleyebiliriz.

Karakterlerimiz sevimli mi sevimli üç çocuk: Jake, Tricky ve Fresh. Bu üçlüyle, karşıdan gelen trenlerden kaçınarak bölümün sonuna kadar sörf yapıp, bonusları da toplamaya çalışırken zamanın nasıl geçtiğini farketmeyeceksiniz.

popüler oyunlar subway surfers
Evet rengarenk dumanlar saçarak trenlerinn üstüne uçuyor, kaçıyor, zıplıyor, oraya nasıl geldikleri ve havada nasıl durdukları belli olmayan devasa altın paraları topluyoruz. Yani her şey çok normal! 🙂
Subway Surfers
Subway Surfers
Developer: SYBO Games
Price: Free
‎Subway Surfers
‎Subway Surfers
Developer: Sybo Games ApS
Price: Free+

101 Yüzbir Okey Plus

Aaaa… listede bir okey oyunu var! Ne kadar şaşır…madık. Zira ülkemizde yediden yetmişe en popüler masaüstü oyunlardan biri okey. Sanal dünyada da, özellikle de her an bizimle olan mobil cihazlarda aynı popülerliği koruması şaşırtıcı değil. 101 Okey Plus da okey uygulamaları içinde en çok rağbet gösterilenlerden.

popüler oyunlar 2018 mobil oyunlar 101 okey
Boş zamanlarında bile insanlığa katkı yapmak için elinden geleni yapan bireyler vardır. Bir de, okey oynayanlar. Haydi dürüst olalım, her dakika insanlıkla uğraşmaya değmez, nasıla adam olmuyorlar. Şimdiii… okey taşı neydi hatırlayan?

Uygulama Zynga’nın kanatları altına aldığı oyunlardan biri oluşuyla da dikkat çekici. Uygulama oldukça sade bir arayüze sahip. Ancak zorluk seviyesi herkesin harcı olmayabilir.

Diğer yandan, alternatif okey oyunlarını da merak ediyorsanız, en iyi 101 Okey uygulamaları listemize de bir göz atmanızı öneririm.

Ek bir dip not, bu Okey oyununu kaç kere öğrendiysem, o kadar unuttum. Fakat her seferinde yeniden öğrenip kazandığımda insanları sinir etmenin keyfi yok mu… İşte o paha biçilemez :P.

101 Yüzbir Okey Plus
101 Yüzbir Okey Plus
Developer: Zynga
Price: Free
‎101 YüzBir Okey Plus
‎101 YüzBir Okey Plus
Developer: Zynga Inc.
Price: Free+

Candy Crush Saga

Bunun burada olmasına şaşırdık mı? Evet şaşırmadık. Popüler oyun diyince akla… hemen onun adı gelir! Candy, candy, candy!

İnceleyecek, tanıtacak bir şey yok aslında. Çünkü hepimiz ve hepimizin teyzesi ve de teyzenin eltisi bu oyunu biliyor. Evet sanırım bu oyun tamam, diğerlerine devam edelim…

Popüler Oyunlar 2018 mobil oyunlar candy crush saga
Mobil oyunlar ve kaybedilen üretkenlik: Ömrümüzü yedin Candy Crush!

Peki… peki… oyun rengarenk şekerleri birbirine tokuşturup, aynı renk olanlardan en az üç tanesini bir araya getirerek 1389 bölüm sonra hayatımızla ne yaptığımızı sorgulat… eee yani bol bol keyif sağlayan, yaş alan ama eskimeyen bir oyun.

Üstüne King o kadar Candy Crush Soda Saga, Candy Crush Jelly Saga gibi daha modern devam oyunları yaptıysa da, hiç biri orijinal oyunu tahtından edemedi. Tüm bunları değerlendirdiğimizde, popüler oyunlar dendiğinde Candy Crush Saga’nın akla gelmemesini düşünmek zor.

İnanır mısınız, 2017 listemize de girmişti Candy Crush Saga. İnanırsınız tabii, tersi olsa şaşırırdık hep birlikte.

Oynadığım 1000 küsür bölümle hayatımdan hesaplayamadığım kadar zaman eriten bu garip ve zaman zaman zorluğuyla çıldırtıcı oyunla ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Tamam, yediden yetmişe herkesin ömründen ömür çalan oyunu inceledik, mutlu olduysanız listemize devam edelim.

Candy Crush Saga
Candy Crush Saga
Developer: King
Price: Free
‎Candy Crush Saga
‎Candy Crush Saga
Developer: King
Price: Free+

Kafa Topu 2

Memleketimizin bağrından kopup cihazlarımıza düşmüş bu oyunda, yiğitler kafa topuna çıkarak maharetlerini kapıştırıyor! Detaylı bir incelemesini de yayınladığımız oyun en popüler uygulamalar listelerimizde sık sık yer aldı. Android, iOS fark etmeden ilgi görmeye devam eden oyun denemeye değer. Özellikle de bir futbol sever iseniz, Kafa Topu 2’yi sizin de beğeneceğinizden eminiz.

Kafa Topu 2: Futbol Tutkunlarına Özel Oyun
Evet evet, yanlış görmüyorsunuz, bu arkadaşlar tek ayaklılar. Geçen nesiller boyunca evrim, vücut yapılarını bu tür için başarı anlamına gelen kafa topuna çıkmakta uzmanlaşacak hale getirmiş. Öyle ki, görüldüğü üzere kafa topuna çıkmadıkları her an sinirden birbirlerine kafa atacak gibi duruyorlar.

Oyunda dikkat çekici bir tarzda çizilmiş olan karakterlerinize ilginç aksesuarlar edinerek dilediğiniz gibi kişiselleştirmeniz mümkün. Aynı zamanda çeşitli özelliklerini güçlendirebildiğiniz için RPG öğeleri olduğunu da söylersek yanlış olmaz.

Yerli oyunlarımızı destekleyelim, indirin, oynayın.

Kafa Topu 2 - Online Futbol
Kafa Topu 2 - Online Futbol
‎Head Ball 2 - Soccer Game
‎Head Ball 2 - Soccer Game

Helix Jump

Zıplamalara doyamamaya devam ediyoruz anlaşılan. Mobil oyunlarda basit ama bağımlılık yaratıcı tasarımların kazanan bir formül olduğunun bir kanıtı Helix Jump. Helix Jump popüler oyunlar diyince belki de bi sıralar akla ilk gelen oyun haline geldi.

popüler oyunlar 2018 mobil oyunlar helix jump
Sıfır grafik, ultra basit mekanik, daha basit kontroller. Her şeyin kolayının makbul olduğu günümüzde kazanan formülü bulmuş Helix Jump, bize de tebrik etmek düşer.

Helix Jump one tap tipinde, oynanışı rahat bir oyun. Sürekli zıplayan bir topu, silindirik bir labirentin sonuna ulaştırmaya çalışıyoruz. Tabii kırmızı alanlara denk gelmeden. Yoksa top pörtleyiveriyor, biz de saç baş yoluyoruz.

Hem iOS, hem Android listelerinde aylardır popülerlik şöyle dursun, ilk 5’in altına nadiren inen oyun hız kaybetmeyecek gibi görünüyor.

Helix Jump
Helix Jump
Developer: VOODOO
Price: Free
‎Helix Jump
‎Helix Jump
Developer: Voodoo
Price: Free+

Clash of Clans

Aylar değil yılların eskitemediği, sürekli popüler kalabilen oyunlardan biri Clash of Clans. Mobil strateji oyunları denince ilk akla gelen isimlerden bir tanesi. Şehrinizi kurup geliştirmek, ordunuzu genişletmek ve güçlendirmek, diğer oyuncularla kozlarınızı paylaşmak istiyorsanız siz de bu oyunu oynayan milyonlara katılabilirsiniz.

popüler oyunlar 2018 mobil oyunlar clash of clans
Köyünüzü geliştirin, ordunuzu kurun, ve insanlığın kendini bildi bileli en uzmanlaştığı şeyi yapın: komşularınıza saldırmak, kaynaklarını yağmalamak, düzenlerini bozmak! Yaşasııııınnn!

Köylüleriniz bina inşa etsin, askerleriniz yağmalasın, ya da yağmalatmasın, feodal feodal yaşayıp gidin.

2017 yılı listemizde de yer alan oyunda, dünya genelinde sizin gibi pek çok başka oyuncuya karşı köyleriniz ve ordularınızı kapıştırıp kim en güçlü aleme gösterebilirsiniz!

Diğer yandan, oyunun tek kişilik bir modu olduğunu, dolayısıyla yapay zekaya karşı da savaşabileceğinizi ekleyelim.

Clash of Clans
Clash of Clans
Developer: Supercell
Price: Free
‎Clash of Clans
‎Clash of Clans
Developer: Supercell
Price: Free+

Love Balls

Yine uygulama mağazalarının popüler listelerinden düşmeyen bir oyun. Rahat oynanışlı ve keyifli bir bulmaca oyunu. Oyunda ayrı düşmüş pembe ve mavi iki ayrı aşık topçuğu birbirlerine kavuşturmaya çalışıyoruz. Bunun için emoji beyimizin ölmeyeceği şekilde kendisine yeni yollar çizmemiz, ve bu yolların emoji hanıma çıkmasını sağlamamız gerekiyor.

Love Balls Game
Şöyle sevimli bir oyun var mı ha? Baksanıza kavuşunca nasılda kalpçikler uçuşuyor havada!

Çizgilerle karakterleri itebiliyor, ya da havada duran platformlara asarak topların düşmesini önleyebiliyoruz. Bağımlılık yapacak oyunda kalemlerinizi ve toplarınızı da değiştirebiliyorsunuz.

Love Balls… şiddetsiz, aşk dolu bir alternatif oyun. Bu özellikleriyle, gerçekten yediden yetmişe herkese hitap eden oyunlardan. Dolayısıyla sık sık popüler uygulamalar arasında yer alması hiç de şaşırtıcı değil. Çok daha detaylı bir Love Balls incelemesini de yeni yayınlamıştık, daha detaylı bilgi için okuyabilirsiniz.

Love Balls
Love Balls
Developer: Lion Studios
Price: Free
‎Love Balls
‎Love Balls
Developer: Lion Studios
Price: Free+

Sniper 3D Gun Shooter: Free Shooting Games – FPS

Öncelikle, oyunun ismini özellikle Play Store’da göründüğü gibi tamamen aldım. Artık oyun isimlerinin de uygulama mağazası optimizasyonu, yani ASO’nun suyunu çıkaracak şekilde koyulduğunu görmek bir garip.

popüler oyunlar 2018 mobil oyunlar Sniper 3D assassin
Dünyayı tüfek dürbününden gören biri için, eninde sonunda her şey hedeftir :P. Böyle olunca da pata küte her şeyi indirebildiğimiz oyunların çoğu gibi popüler oyunlar arasına girmeye doğru giden ilk adımı atmış Sniper 3D.

Oyunun kendisine gelecek olursak, bir keskin nişancı olarak tüfek dürbününden gördüğünüz bir dünyada doğru noktaları vurmaya çalışıyorsunuz. Bir helikopterin rotor bağlantısını vurmak, ya da rehineleri vurmayıp rehin alanı indirmek gibi.

Oyun kaliteli 3D grafikleriyle heyecan verici. Şiddet içerikli oyunların her zaman popüler olmaları artık şaşırdığımız bir durum değil. Sniper 3D türün başarılı bir örneği olmuş.

Fakat nihayetinde, dünyayı tüfek dürbününden gören için, her şey bir hedef olmanın ötesine geçemeyecektir. O yüzden arada bir durup hayata başka pencerelerden… amaaan şaka şaka, indirin oyundaki düşmanları stresinizi atın!

Bu arada, belirtmemde fayda var ki, oyunun Apple App Store’da adı farklı: Bu mağazada oyun Sniper 3D: Shoot to Kill 2018 olarak geçiyor.

En popüler oyunlardan olmasının yanı sıra, “adında en çok anahtar kelime geçen oyun” şeklinde ayrı bir ödülü daha hak eden nadide bir oyun ;).

‎Sniper 3D: Gun Shooting Games
‎Sniper 3D: Gun Shooting Games

Smash Hit

Mistik ortamlarda, atmosferik müzikler eşliğinde ilerleyen çelik bir topla önümüze çıkan her şeyi kırıp döküyoruz!

popüler oyunlar 2018 mobil oyunlar smash hit
Smash Hit: Mistikmiş, atmosferikmiş dinlemeyin, camı çerçeveyi indirin!

Sakin mi, delice mi olduğuna karar veremediğimiz oyun, oyuncuyu sürüklediği atmosfer ile gerçekten başarılı. Bu başarıya bakınca da, yıllardır sık sık popüler oyunlar listelerinde yer bulmasına şaşırmamak gerek. İster Android, ister iOS mağazalarında olsun, oyuncular Smash Hit’i tercih etmeye devam ediyorlar.

Oyunu edinmenin ücretsiz oluşunun yanı sıra, içinde reklam da yok. Opsiyonel olarak bir premium seçeneği var, ve satın alırsanız ek oyun modları ile oyundaki ilerlemenizi tüm cihazlarınız arasında koruma özellikleri geliyor.

Smash Hit
Smash Hit
Developer: Mediocre
Price: Free
‎Smash Hit
‎Smash Hit
Developer: Mediocre AB
Price: Free+

Adını anmak istediğimiz ek bir oyun: Oddmar

Apple Design Awards gibi prestijli bir ödülü ilk kez Türkiye’ye getiren Oddmar çizim ve animasyon tarzıyla beğeni toplayan bir platform/aksiyon oyunu. Oyunda Oddmar adında şirin mi şirin bir viking karakteri canlandırıyoruz. İskandinav mitolojisinden sahneler tecrübe ederek Oddmar’ı Valhalla’ya ulaştırmak amacımız.

Apple Design Awards'tan Türkiye'ye Ödül Oddmar Oyunu
Viking demeye bin şahit gerektirecek şirinlikteki Oddmar koyunlara “abiler, ağalar, Valhalla ne tarafa düşer?” diye sorarken.

Oyun şimdilik sadece iOS cihazlar için App Store’da ve ücretli olarak alınabilen bir oyun. Diğer yandan geliştiriciler Android dahil başka platformlar için de oyunun yakında yayınlanacağını belirtiyorlar.

‎Oddmar
‎Oddmar
Developer: Mobge Ltd
Price: $4.99

Popüler Oyunlar ile Heyecanlı ve Eğlenceli Saatler Sizi Bekliyor

Mobil dünyada gördüğünüz gibi 7’den 70’e her insana hitap edecek, aksiyonlusundan sakinine, şiddetlisinden sevimlisine her çeşit oyun seçeneği var. Bu gün ilkokul öğrencilerinden 70 yaşındaki teyzelerimiz, annelerimize kadar herkes çeşitli tiplerde oyunlara rağbet gösteriyorlar. Mobil cihazlar, özellikle de akıllı telefonlar, bu oyunların artık en çok oynandığı platform.

Listemizde azımsanmayacak sayıda yerli oyunun oluşu da bir anlamda sevindirici. Türk girişimciler, grafik sanatçıları ve programcılar da bu zengin alanı başarıyla değerlendiriyorlar. Öyle ki, Apple’dan ödül bile almaya başladılar!

Sizler için listemizde akıllı telefonlarda en popüler oyunlar arasından bir derleme yaptık. Eminiz hepinizin beğeneceği en az bir mobil oyun vardır listede. Hiç olmazsa Candy Crush Saga banko… 🙂

Popüler oyunlar ya da niş oyunlar fark etmeden, cihazlarınızla keyifli zamanlar geçirmeniz, ama abartıp hayatı da kaçırmamanız dileklerimle :).