Film izlerken sadece ekranda gördüğünüzün ötesindeki detayları merak ediyor ama tek tek araştırmaya vaktiniz olmuyorsa, bunu sizin yerinize yapacak bir mobil uygulamaya ne dersiniz? Tek bir mobil uygulama üzerinden filmlerle ilgili merak ettiğiniz her tür bilgiye ulaşmak istiyorsanız, IMDb uygulaması tam da size göre olabilir.

Dünyanın en geniş online film veri tabanına sahip Internet Movie Database (IMDb), film endüstrisiyle ilgili birçok bilgiye erişim sağlayan bir sosyal platform. Aylık 250 milyondan fazla ziyaretçiye sahip IMDb, içeriğinde yine 250 milyondan fazla veri bulunduruyor.

IMDb, veri tabanında 4 milyondan fazla film, dizi ve televizyon programı gibi yapıma yer veriyor. Ayrıca 8 milyondan fazla oyuncu ve ekip elemanı ile ilgili detayları da barındırıyor. Dolayısıyla IMDb’nin mobil uygulaması, izlediği film ve diziler hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen sinemaseverlerin, cihazlarına indirmeleri gereken uygulamaların başında geliyor. İşte IMDb uygulaması hakkında bilinmesi gereken diğer detaylar…

IMDb

IMDb Uygulaması Hangi Hizmetleri Sunuyor?

1990 yılında Col Needham tarafından temelleri atılan IMDb platformu, 1998 yılında Amazon tarafından 55 milyon dolara satın alındı. Platform, uzun yıllar online web sitesi olarak film dünyasıyla ilgili bilgi hizmeti verdi. IMDb’nin mobil uygulaması ise uygulama mağazalarındaki yerini 2010 yılında aldı.

IMDb üzerinden film ve dizilerin gösterim tarihleri, vizyona girmemiş filmler hakkında bilgilere, fragmanlara, eleştirilere ve kullanıcı yorumlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca uygulama sayesinde kişiselleştirilmiş tavsiyeler alabilir, fotoğraf galerileri ve ödül geceleri gibi etkinlikler hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Sanatçı biyografileri ve filmler ile ilgili ilginç detaylar gibi çok çeşitli içeriklere de uygulama üzerinden erişebilirsiniz. Üyelik oluşturduğunuz takdirde daha da verimli olarak kullanabileceğiniz uygulama aracılığıyla filmleri puanlayıp yorumlayabilirsiniz.

IMDb 2

IMDb Uygulaması ile Neler Yapılabilir?

Dünya çapında 150 milyondan fazla kez indirilen IMDb’nin mobil uygulaması, anasayfasında sinema ve televizyon sektöründen güncel haberlere ve fragmanlara yer veriyor. Yine anasayfa üzerinden film, televizyon dünyası, ünlüler, ödül ve etkinlikler olmak üzere çeşitli kategorilerden istediğinizi seçip, o alanlardaki gelişmelere göz atabilirsiniz.

Uygulamanın en kullanılan ve tercih edilen işlevi ise arama özelliği olabilir. Arama kısmına incelemek istediğiniz film veya oyuncunun ismini girip, çıkan sonuç üzerinden her türlü ayrıntıya ve değerlendirmeye erişmeniz son derece kolay. Puan ve değerlendirmeler, fotoğraf galerisi ve video kesitleri, dizi bölüm özetleri ise bu detayların sadece bir kısmı.

IMDb üyesi olarak da interaktif bir kullanıcı deneyimi edinme fırsatına sahip olabilirsiniz. İzlediğiniz film ve dizilere beğeninize göre 10 üzerinden puan verip eleştiri yazabilir, ilginizi çeken filmleri izlenecekler listenize ekleyebilirsiniz. Böylece IMDb’nin içeriğine katkıda bulunabilmeniz de mümkün. Tüm bunlara ek olarak, IMDb’nin uygulamasına Amazon, Facebook ve Google hesapları üzerinden giriş yapılabildiğini bilmenizde de büyük fayda var.

Siz de bir sinemasever olarak film sektörünü yakından takip etmek istiyorsanız, IMDb uygulamasını aşağıdaki bağlantılara tıklayarak indirebilirsiniz.

IMDb: Movies & TV Shows
IMDb: Movies & TV Shows
Developer: IMDb
Price: Free
‎IMDb: Movies & TV Shows
‎IMDb: Movies & TV Shows
Developer: IMDb
Price: Free

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.