Siri, Google ve Alexa gizli komut ile kandırılabiliyor. Bir grup araştırmacı tarafından ortaya atılan iddiaya göre, insan kulağının duymakta zorlanacağı sesler, akıllı cihazların manipüle edilebilmesine yol açıyor.

Siri, Google ve Alexa Gizli Komut

 

Siri, Google ve Alexa Gizli Komut Karşısında Savunmasız

Araştırmacılar bu durumun gerçek olduğunu kanıtladı. Peki nasıl? Akıllı asistanlarımızı alarm kurmak, metin okumak, Google’da arama yapmak, şarkı çalmak gibi isteklerle kullanabiliyoruz. Üstelik benzer taleplerle başkalarının da mobil cihazlarımızı kullanabileceğinden habersiz…

Araştırmalar başkalarının akıllı cihazlarımızla gizlice konuşabileceğini gözler önüne serdi. İki yıldır Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yürütülen çalışmalar, akıllı asistanlara insan kulağının duyamayacağı seslerle komut gönderme deneyleri gerçekleştirdi. Peki sonuç ne oldu dersiniz?

Apple tarafından geliştirilen Siri, Amazon tarafından geliştirilen Alexa ve Google Assistant üzerinde denenen araştırmalar gösterdi ki, akıllı asistanlara gizli komutlar göndermek aslında mümkün.

Araştırmacılar, üniversite laboratuvarlarında gerçekleştirdikleri çalışmalarda yapay zeka sistemlerini mobil cihazın sahibinden izinsiz olarak etkinleştirdi. Bu sayede de telefon numaralarını aramayı ve web sitelerini ziyaret etmeyi başardılar.

Siri, Google ve Alexa Gizli Komut

Güvenlik Açığı Tehdit Ediyor

Bu güvenlik açığı büyük riskleri beraberinde getiriyor. Örneğin bu gizli komutlarla para transferlerinin yapılması, internet üzerinden işlem gerçekleştirilmesi mümkün gözüküyor.

Yine benzer bir çalışma Berkeley Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Orkestra müziği dinlediğini zanneden kullanıcılar dosyaya yerleştirilen gizli komuttan habersizdi. Komut sayesinde müzik çalarken Amazon Echo’su alışveriş listesine ekleme yapması yönünde komut duyuyordu.

Böylece yapay zekanın kolayca kandırılabileceği de kanıtlanmış oldu. Peki konu ile ilgili ne tür güvenlik önlemleri alınıyor? Amazon Echo’nun manipülasyonlardan etkilenmemesi adına çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

Apple’ın asistanı Siri küfür ettiği iddiasıyla zaten eleştiriliyordu. Apple, Siri’ye ulaşılması için öncelikle iPhone kilidinin aşılması gerektiğini belirterek böyle bir riskin olmadığını öne sürdü. Bakalım yapay zekalara yönelik bu çalışmalar önümüzdeki süreçte nasıl sorunları gün yüzüne çıkaracak?

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.