TRT tarafından açılan ve uzun bir süredir yayında olan TRT Çocuk kanalı, çocukların oldukça ilgisini çeken ve özellikle kendi kültürümüzü ve geleneklerimizi yansıtması bakımından aileler tarafından da takdirle karşılanan bir kanal.

Peki bu kanalın mobil sürümünün de olduğunu ve akıllı telefonlarda ve tabletlerde de TRT Çocuk kanalının izlenebildiğini biliyor musunuz?

Artık ihtiyaç duyulacak her noktada TRT Çocuk mobil uygulamasını açmak ve çocuklara, sevdikleri çizgi filmleri izletmek veya uygulama içinde bulunan oyunlarla oynamalarını sağlamak mümkün.

TRT Çocuk Kanalı İstediğin Her Yerde!

TRT Çocuk ekranlarında yayınlanan bütün çizgi filmler, TRT Çocuk uygulaması içinde yer alıyor. Böyle olunca istenilen her yerde ve saatte çocuklara istedikleri çizgi filmleri veya programları açmak mümkün.

Üstelik çocuğun en çok hoşlandığı filmler favorilere eklenebiliyor. Bu şekilde internet erişimi olmayan yerlerde bile TRT Çocuk mobil uygulaması kullanılabiliyor.

Bilindiği gibi TRT Çocuk programları içinde yer alan Rafadan Tayfa, Pepee, Elif’in Düşleri ve diğer çizgi filmler tamamen yerli. Bu sevilen çizgi filmler, sadece çocukları oyalaması açısından değil, aynı zamanda kendi geleneklerimizi, kültürümüzü ve yaşam tarzımızı yansıtması açısından da çok önemli. Yine Yarışçı, Tel Ali, Haberin Olsun ya da Rüzgar Gülü gibi programlar, çocuklar tarafından ilgi ile izleniyor. Bu sayede küçük yaşlardan itibaren çocuklar temel bilgileri öğrenmeye başlıyorlar.

TRT Çocuk mobil uygulamasında bir de aile modu bulunuyor. Bu mod, olur olmaz zamanlarda uygulamayı açmasın diye oluşturulmuş. Anne ve babaların, çocukların film izleme süresini belirlemesi açısından bu önemli. Aynı zamanda bu ayar ile çocukların istenmeyen içeriklere ulaşmasına da engel olunabiliyor.

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu tarafından hazırlanan uygulama, çocuklara uygun içeriklere ve görsel bir yapıya sahip. Bu bakımdan çocukların gelişimini olumsuz etkileyecek, onları yanlış yönlendirecek ya da ruhsal durumlarına zarar verecek hiçbir içeriğe sahip değil.

Programlar hazırlanırken uzman görüşleri alınıyor ve pedagojik çalışmalar yapılıyor. Kısaca çocuk psikolojisi dikkate alınarak hazırlanan uygulamayı aileler güvenle kullanabilirler.

Tüm Programlar Pedagoglar Tarafından Hazırlandı

Programların içeriğinde yer alan listeler tamamen uzman pedagoglar tarafından hazırlandı. Bu listede yer alan bir kısım başlıklar şunlar: Dostluk, Dürüstlük, Sevgi, Hayvan Sevgisi, Kardeş Sevgisi, Çevre, Paylaşma, Sağlıklı Beslenme, Tasarruf, Sorumluluk ve Yardımlaşma.

Bu listelerde yer alan görseller tamamen çocuğun sağlıklı gelişimine yönelik. Böyle zamanlarda çocuklar Android uygulamalar sayesinde hayvanları sevmeyi, insanlarla iyi geçinmeyi, doğayı korumayı ve daha fazlasını öğreniyor.

Uygulama bütün platformlarda çalışabiliyor. Mobil cihazlara veya masaüstü bilgisayarlara indirmek ve tadını çıkarmaya başlamak çok kolay. Uygulama mağazaları üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.