Son günlerin en çok tartışılan konusu şüphesiz Uber mobil uygulaması oldu. Biz de Uber nedir sorusuna cevap bulabilmek için uygulamayı mercek altına aldık.  İşte ülkenin gündemine oturan mobil uygulama hakkında tüm merak edilenler…

uber nedir

Uber Nedir?

Amerika merkezli bir ulaşım şebekesi şirketi olan Uber, 2015 yılı itibari ile dünya çapında 58 ülkede hizmet vermeye başladı.

Uber Neden Gündeme Oturdu?

Türkiye’de de hizmet vermeye başlayan Uber, İstanbul’da çok tercih edilen bir araç çağırma uygulaması halini alınca, taksicilerin tepkisini topladı. Uber şoförlerinin art arda saldırıya uğraması, tartışmaları da beraberinde getirdi.

uber nedir

Uber’i Farklı Kılan Özellikler Nelerdir?

Uber şoförleri ve taksiciler arasında gerilim hızla tırmandı. Kullanıcılar ise Uber’in sahip olduğu pek çok ayrıcalıkla İstanbul’un ulaşım sorununa iyi bir alternatif oluşturduğu konusunda hemfikir. Uber’in kazandırdığı ayrıcalıkların başında kredi kartı ile ödeme seçeneği geliyor. Böylece nakit ödeme zorunluluğu ortadan kalkıyor.

Hizmeti kullanmak isteyen yolcu, mobil uygulama üzerinden varmak istediği yeri haritada işaretliyor. Ardından Uber aracını çağırıyor. Bu da şoföre yol tarif etme gerekliliğini ortadan kaldırıyor.

Uber’de dilediğiniz aracı seçmeniz için size üç seçenek sunuyor. Bu seçenekler, Uber Taxi, Uber XL ve Uber Black olarak karşımıza çıkıyor.

Uber, dilediğiniz aracı seçme fırsatı verdiği gibi, dilediğiniz şoförü seçmenize de imkan sağlıyor. Aracın plakası, sürücünün adı, fotoğrafı ve puanı görüldüğü için kolayca karar verilebilir. Hatta beğenilmeyen sürücü iptal edilebilir. Araç çağrıldıktan sonra on dakika içinde belirtilen konuma gelmektedir.

Eğer siz de Uber’i duymuş, ama daha önce hiç kullanmadıysanız Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak veya aşağıdaki bağlantıları kullanarak uygulamayı hemen indirebilirsiniz.

Uber hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Kullandığınız başka ulaşım uygulamaları var mı? Düşüncelerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.