Uzun süredir beklenen yaz mevsiminin gelişiyle birlikte güneş ışınları da zararlı yüzünü göstermeye başladı. Neyse ki her konuda olduğu gibi zararlı güneş ışınları söz konusu olduğunda da UVLens uygulaması gibi mobil uygulamalar yardıma koşuyor.

Yeni Zelandalı bir ekip tarafından geliştirilen UVLens uygulaması, gün içerisinde insan cildine oldukça büyük zararlar verebilen UV ışınlarını ölçüyor. Böylece dışarı çıkmak için gerekli güvenlik önlemlerini almayı sağlayan uygulama, özellikle yaz aylarında kullanıcıların sağlığına katkıda bulunarak kritik bir değer kazanıyor.

UVLens Uygulaması ile Yaz Aylarında Korunun 2UVLens Uygulaması ile Yaz Aylarında Korunun 2

UVLens Uygulaması Nedir?

Bir hava durumu uygulaması gibi özelliklere sahip olan UVLens uygulamasının odak noktası, cilde zararlı olan UV ışınları.

Uygulamadan verimli bir şekilde yararlanabilmek adına öncelikle kişisel bilgilerinizi girmenizde fayda var. Saç rengi, göz rengi, cilt tonu ve normal koşullar altında hangi hızda ve ne kadar ağır yandığınız gibi bilgiler, uygulamanın görevini tam anlamıyla yerine getirebilmesi için ihtiyacı olan veriler arasında.

Girilen bilgileri analiz eden uygulama, günün saatini ve hava durumunu da dikkate alarak güneşte kaldığınız zaman kaç dakika içinde yanabileceğinizi hesaplıyor.

Buna ek olarak güneş gözlüğü, şemsiye, uzun kollu bir giyecek gibi önlemleri de almanız için sizi uyaran uygulama, dilediğiniz takdirde mobil cihazınıza anlık bildirimler gönderebiliyor.

Böylece devamlı saate bakarak ne kadar vaktiniz kaldığını hesaplamanıza gerek bırakmayan uygulama, olası güneş yanıklarının önüne geçmenize yardımcı oluyor.

UVLens Uygulaması ile Yaz Aylarında Korunun 3

UVLens Uygulamasını Neden İndirmeli?

Çıplak gözle görülemeyen ultraviyole (UV) ışınları, ozon tabakasını delerek ciltle temas ediyor. Belirli saatlerde uzun süre dışarıda kalındığında ise bu ışınlar fark etmeden cildi yakarak cilt kanseri riskini artırabiliyor. UVLens uygulaması da mobil kullanıcılar için yaz aylarında alınacak ek bir önlem olarak öne çıkıyor.

Özellikle yoğun tempolu geçen günlerde düzenli olarak güneş kremi kullanma veya gölgede kalmaya çalışma gibi tedbirler ihmal edilebiliyor. UVLens uygulaması da anlık bildirimleriyle sizin tetikte kalmanızı mümkün kılıyor.

Bunun yanı sıra güneş kremi bilgilerini girdiğiniz takdirde ne kadar sürede güvenli bir şekilde dışarıda kalabileceğinizi gözler önüne seren uygulamayı, sağlığına önem veren kullanıcıların mobil cihazlarında bulundurmasında fayda var.

Yaz aylarında güneşten etkili bir şekilde korunabilmek adına UVLens uygulamasını Android için buraya, iOS için ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

UVLens - UV Index Forecasts
UVLens - UV Index Forecasts
Developer: Spark 64
Price: Free
‎UVLens - UV Index
‎UVLens - UV Index
Developer: Spark 64 Ltd
Price: Free

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.