Popüler MMO savaş oyunu World of Warships geçen yıldan beri artık mobil cihazlarımız için de farklı bir sürüme sahip. Çoğunlukla Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yıllarına ait gemilerle çarpıştığımız World of Warships Blitz geçtiğimiz günlerde birinci yaşına bastı. Kontrolleri, grafikleri ve heyecanıyla masaüstü oyunları aratmayan bu deniz savaşına gelin bir denizcinin gözünden bakalım…

Atlantik… Soğuk, hırçın, ve en az karşılaşacağımız gemiler kadar düşman…

Bulutlardan örme kapkalın battaniyenin ardından zaten hiç ışıyamamış olan gün, ufuğun ardına batmak üzere. Batmak… hafif bir ürperti vermiyor değil bu kelime. Bu havada uçacak kadar kim çılgın bilmiyorum ama, biz bu kabaran, köpüren, yükselip alçalan sularda dolanacak kadar çılgınsak… neden olmasın? O yüzden her ihtimale karşı uçak savarlarda denizci bulundurmak gerek. O yüzden ben burada, iliklerime kadar üşümüş, dudaklarımda okyanus tuzuyla en az benim kadar ıslak olan bu silahın önünde oturmak zorundayım.

Rakip oyunculara karşı iki takım halinde oynanan World of Warships Blitz oldukça rekabetçi, kıyasıya bir oyun tecrübesi sunuyor. Farklı gemi türlerinin farklı avantaj ve dezavantajlarına uygun hareket etmek, doğru nişan almak, doğru tip mermi ile rakip gemileri doğru noktadan vurabilmek, ve sürekli manevra yaparak karşı ateşten kaçınmak gereksinimleri, oyunun güçlü biçimde yetenek tabanlı bir tecrübe sunmasına sağlıyor.

Söylediğimiz gibi, oyunumuza konu olan gemiler, dünya savaşlarında çarpışmış olan muhrip, kruvazör ve zırhlılar. Tabii ayrıca uçak gemileri de…

Bu dönemlerin gemileri temel silah olarak büyük çaplı toplar ve güdümsüz torpiller kullanırdı. Muhripler (destroyerler) küçük, zayıf, fakat hızlı ve çevik gemilerken, zırhlılar ise devasa, nispeten yavaş ve hantal, ancak güçlü silahlar ve zırhla donanmış sarsılmaz kaleler gibi.

world of warships blitz muhrip torpil torpido

“Bu durumda muhripler neye yarar ki?” dediğinizi duyabiliyorum. Bu hızlı ve atik gemilerle bir zırhlıya yeterince yaklaşabilirseniz, torpilleriniz sayesinde çok ciddi hasar verebilir, hatta batırabilirsiniz. Ayrıca, hızları sayesinde, haritada kazanmak için ele geçirilmesi gereken noktalara tüm diğer gemilerden önce gidebiliyorlar da.

Burada, gemi tipleri bir çeşit taş-kağıt-makas üçlemesi ortaya çıkarıyor diyebiliriz: kruvazörler muhriplere, zırhlılar kruvazörlere, muhriplerse zırhlılara karşı etkili olabilme kapasitesine sahipler.

Hem tekdüze ve sıkıcı, hem gergin ve korkunç…

Gemi koca dalgaların arasında bir yükselip bir alçalırken, güverteyi aşan sular damla damla üzerime yağıyorlar. Sol tarafımda, geminin pruvası koca bir dalganın tepesinde batıp, ardından çıkarken bembeyaz kanatlar gibi açılan sudan bir hayalet çiziyor zaman zaman. Soğuk, tek düze, ve sıkıcı, eğer üşümüyor olsaydım, eğer denizin ve geminin gürültüsü olmasaydı belki de güzelce uyuya kalırdım.

Fakat her kendimden geçişimde dalgaların çatırtısı, yüzüme vuran tuzlu su ve artık bu delilikten şikayet eden geminin madeni gıcırtıları uyandırıyor beni.

World of Warships Blitz – Oynanış

Oyunda sahip olduğunuz gemilerden birini seçerek, rastgele savaş modunda sizing gibi diğer oyuncularla karşılaşıyorsunuz. Elbette bu oyuncular da sizin seçtiğiniz gemiye yakın seviyelerdeki gemileri seçenler arasından belirleniyorlar. Böylece dengeli bir mücadele ortamı hazırlanıyor.

Her haritada iki veya daha fazla kontrol noktası bulunmakta. Bu noktalardan düşman gemilerini uzak tutarak kendi gemilerinizde belirli bir süre beklerseniz orayı ele geçirmiş oluyorsunuz. Bu oyunu kazanmak için izlenebilecek yollardan bir tanesi.

Diğeriyse, tüm düşman gemilerini yok etmek.

Kontrollere geldiğimizde de, World of Warships Blitz rahatça oynanan, masa üstü versiyondan dokunmatiğe başarıyla uyarlanmış bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

Geminizi 1/3 ile tam yol arası farklı hızlarda ilerletebilir ya da geri gidebilirsiniz. Bu kontrol ekranınızın sol alt köşesinde, hemen yanlarındaysa sol ve sağa dönmenizi sağlayan kontroller var.

world of warships blitz muhrip almanya

Ekranın her hangi bölümüne dokunarak parmağınızı sürüklediğinizde de, kamerayı döndürüp, aynı zamanda da niş alabiliyorsunuz. Ekranın merkezindeki gemi, seçtiğiniz silahın menziline girdiğinde otomatik olarak kilitleniyorsunuz.

Sağ alt köşede silahlarınızı ateşleme butonu var, tek basarak silahlarınızı teker teker, ya da çift tıklarak tümünü birden ateşleyebilirsiniz. Nişan alırken ince ayar yapmak için de, ateş butonunun yanındaki dürbün ile zoom yapmanız mümkün.

Bunların üstündeyse, kullanacağınız silah ve mermi tipini seçtiğiniz bölüm var. Torpillerinizi seçince, hedefinizi vurmak için atış yapmanız gereken açıyı gösteren beyaz bir çizgi göreceksiniz.

İkinci silahlarınız genellikle seri atışlar yapabilen, ancak menzilleri ve verdikleri zarar düşük olan silahlar. Ana silahlarınız doldurulurken zarar vermeye devam etmek için kullanışlılar. Ayrıca doğru yerlere isabet sağlayabilirseniz yangın çıkarma ya da su sızıntısına sebep olma şansları da var.

Soğuk, gündüz gri, akşam lacivert, ve gece de kapkara olan bu yerin tek düzeliği delirtici. Dalgaların ve geminin gürültülü mücadelesini bile bir süre sonra duymaz oluyorsunuz. Fakat şu anki sesi duymamam imkânsız… İnleyen, hışırdayan, üstümüzden geçen bir ses. Ne olduğunu anlamadan daha, denizin itiraz dolu bir gümbürtüye yanıt verdiği bir ses. Geminin önünde ve ardında, sağında ve solunda bembeyaz kuleler yükseldi, köpük köpük çiçekler açarak dağıldılar. Geminin pruvasının kaldırdığı köpük sütunları, bunların yanında minik kaldı. “Şanlıydık” dedim. Ama biliyorum ki, ilk salvo için oldukça isabetliydi, gerisi çabuk gelecek gibi…

World of Warships Blitz ile Okyanusta Taş-Kağıt-Makas

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, oyundaki üç temel gemi tipinin birbirlerine karşı farklı avantaj ve dezavantajları var:

world of warships blitz zırhlı dreadnaught

  • Kruvazörler zırh, hız ve manevra kabiliyeti olarak orta karar gemiler. Genellikle çok sayıda orta kalibre topa sahipler. Kimileri torpil, kimileriyse ikincil top bataryalarına sahipler. Ateş gücü ve dayanıklılık olarak muhriplerden iyi oldukları için, ve torpillerden de kaçabilecek kadar atik oldukları için, muhriplere karşı etkililer. Diğer yandan zırhlılara karşı pek fazla şansları olduğunu sölyeyemiyorum. Topları çoğunlukla zırhların zırhını çoğunlukla geçemiyorlar, geçtiklerinde de yeterince zarar veremiyorlar.
  • Muhripler küçük, hızlı ve çevik gemiler. Çok sayıda torpil taşıyor ve bu torpillerini hemen her yöne doğru atabiliyorlar. Diğer yandan topları az zayıda ve düşük kalibrede olduğundan birebir mücadelelerde, özellikle de uzun menzilde pek şansları yok. Hızları ve çeviklikleri sayesinde yavaş ateş eden zırlılara yaklaşıp koca bir torpido salvosu ile çok ciddi zarar verebiliyor hatta tek seferde batırabiliyor oluşları ise onlatı öne çıkaran nokta. Hızlarının sağladığı bir diğer avantajsa haritadaki kontrol noktalarına hızla intikal ederek ele geçirebilmeleri.
  • Zırhlılar devasa kalibreli topları ve büyük sayıdaki ikincil top bataryalarıyla “kodumu oturtma” sanatının ustaları. Dönüş hızları kağnı, çapları ise iki mahalle kadar, hızları da süper sayılmaz… Ama uzun mesafeden dayanıklılık ve ateş güçleriyle kruvazörleri ve kendine yaklaşamayan muhripleri rahatça imha ediyorlar.
  • Uçak gemileri de eğer yakın mesafede yakalanırlarsa çok güçsüzler, ancak haritanın gerisinde kalarak uçaklarını sahaya yolladıklarından hem düşmanın yerini tespit etmede, hem de onlara zarar vermede oldukça başarılılar.

Kulakları sağır edercesine bu kez bizim geminin topları gürledi. Parlak noktalar halinde mermilerimizin ufuktaki küçük bir karartıya doğru çizdiği eğrileri ilerken, bu karartıdan gelen başka parlak noktaların da bize doğru kendi kavislerini çizişini izliyorum. Bakalım ilk darbe kimden gelecek…

Yeni Gemiler, Yeni Silahlar… 

World of Warships Blitz oynarken görevlerde başarı sağladıkça tecrübe puanları ve gümüş kazanıyoruz. Bu kazandıklarımızla da gemilerinizle gemi komutanlarınızı geliştirebilirsiniz. Bu tecrübe puanları aynı zamanda kullandığınız gemiden bir sonraki yeni gemiyi de açmaya yarıyorlar.

Geminin kendisi için kazandığınız tecrübe puanlarının yanı sıra bir de serbest tecrübe puanları var ki, bunları diğer gemileri geliştirmek ya da yeni gemileri açmak için de kullanabilirsiniz.

Ana toplar temel olarak iki tip mermi kullanıyorlar: HE (patlayıcı) ve AP (zırh delici). HE mermiler her durumda zarar veriyorlarsa da, özellikle de zırhlı gemilerde bu zarar pek de ciddi boyutlara ulaşamıyor. Ancak zırh seviyesi düşük gemilere karşı en güvenilir mermi tipi de bu.

world of warships blitz sun

AP mermilerde durum biraz daha karışık… Bu mermiler eğer fünyelerini tetikleyecek kadar zırhla karşılaşmazlarsa patlamıyorlar ve düşman gemisinde düşük zarara yol açıyorlar. Diğer yandan zırhlı bir geminin savunmasını başarıyla aşabilirlerse yüksek zarar veriyorlar.

Rakip gemilerin motor ve mermilerinin bulunduğu su altındaki köşk kısmını vurabilirseniz, çok çok daha yüksek zarar vermeniz mümkün. Hatta mermilerini infilak ettirerek tek darbede imha bile edebilirsiniz. Örneğin bir zırhlının AP mermilerle köşküne tüm bir salvonuzu isabet ettirebilirseniz, çok ciddi zarar vermeniz mümkün. Özellikle de sizin geminizde güçlü silahları olan bir başka zırhlıysa.

Ancak belirtmeliyiz ki, her gemi AP mermilere sahip değil. İkincil silahlarda genelde yalnızca HE mermi atabiliyorlar. Ayrıca, söz gelimi 105mm topu olan bir muhrip ile zırh delici merminiz olsa bile çok yakın mesafe haricinde, özellikle de size göre açısı dik olmayan bir zırhlıya zarar vermeyi ummayın, zira mermi güçlü zırhları delmeyi başaramayacaktır.

Gri gökyüzünde bile kayan yıldızlar var

Akşam koyu maviden derin bir laciverte doğru gittikçe kararmaktayken, parlayan mermiler birer kayan yıldıza benziyorlar. Ancak bunları görünce dileyebileceğiniz tek dilek isabetli olmamaları… Tabii nafile bir dilek, eninde sonunda biri, ve sonra biri ve biri daha isabet edecek. İşte geminin arkasından ilk gümbürtü geldi bile. Sarı-turuncu bir ışık bir anlığına koyu mavi akşamı aydınlatırken sağır edici patlamanın ardından bir kaç çığlık ve yıkılan, eğilip bükülen metalin sesini duydum. Ufuktaki küçük karatının üstünde de turuncu bir parıltı olduktan sonra metalik bir gümbürtü ile patlamayan bir mermi gemimizin bir yanından girip diğerinden çıktı. Karşılıklı darbeler başladı, artık olay hangi geminin takatinin daha önce kesileceğiyle ilgili…

World of Warships Blitz ile Sınırsız Mücadele ve Aksiyon Cihazınızda

Cihazınızda etkileyici grafikleriyle, rekabetçi ve yetenek bazlı tasarımıyla World of Warships Blitz sizi ekran başına kilitleyecek. Başka oyunculara karşı kıyasıya mücadele ya da görevlerde yapay zekaya karşı savaş verebileceğiniz oyun sizi kolay kolay bıktırmayacak kadar çeşitli içerik sunuyor.

Sizde hem Android hem iOS cihazlarınızda oyunu ücretsiz indirerek okyanusların en iyisi olduğunuzu cümle aleme kanıtlayabilirsiniz 😉

Kesintisiz gürleyen patlamalar yüzünden, kesintisiz dalga gürlemelerini bile özledim. Gemimizin pes edip yerlerin kopan parçaları can alıcı hızla sağa sola uçuşmakta. Silah arkadaşlarımın patlamalar ve uçuşan şarapnele kurban gidişlerini izlerken soruyorum, “onlar kadar şanslı olabilecek miyim”? Çünkü denize düşen diğerlerini görünce onları daha uzun, ıslak ve sefil bir sonun beklediğini anlıyorum. Sancak tarafına doğru hızla yatıyor gemi, okyanusun öfkeli yüzeyi güverteden geriye kalanı dövmeye başladı. Aman vermez koyulukta ve bilinmez derinlikteki suya bakıyorum, çalkantılı yüzeyi gittikçe yaklaşıyor. Yüzeyin üstü ve altı arasında geçiş yaptığım o an, hayatımın öncesi ve sonu arasındaki geçiş aynı zamanda.Tüm o gürültü duyulmaz olmuşken, derinlerden başka, boğuk bir ses duyuyorum… “World of Warships Blitz oynamazsanız böyle olur işteeeee” 😛

World of Warships Blitz
World of Warships Blitz
Developer: Wargaming Group
Price: Free