Zoom, dünya genelinde en çok indirilen telekonferans uygulaması olmuştu. Uygulamanın popülerlik kazanmasının yanında gizlilik ve güvenlik problemleriyle de gündem oldu. Geçtiğimiz günlerde yapılan bazı aramaların Çin veri merkezleri üzerinden yönlendirildiği, aplikasyonun bilgisayar kameralarını onay almadan açtığı ve görüşmeleri gizlice dinlediği iddia edildi. Bunun yanı sıra bazı Zoom hesaplarına yapılan saldırı sonrasında ele geçirildiği saptandı. Zoom uçtan uca şifreleme ile bunların önüne geçmeyi hedefliyor.

Şirketin CEO’su Eric Yuan, tüm bu sorunların yanında Zoom’u kötü niyetle kullananlara karşı FBI ve diğer emniyet güçleriyle beraber çalışma yürüterek uçtan uca şifreleme özelliğini sadece ücretli aramalara dahil ettiklerini aktarmıştı.

Zoom, Tüm Kullanıcılara Uçtan Uca Şifreleme Sunmak için Harekete Geçti

Zoom şirketinin hızlı bir şekilde yükselmesiyle, hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinde görülen güvenlik ve gizlilik incelemesini de beraberinde getirdi. Bu doğrultuda Zoom, kullanıcıların şikayetleri üzerine hasar kontrolüne bir adım atıyor. Uçtan uca şifreleme, online iletişim kurmanın en sağlıklı yollarından biridir ve kullanıcıların iletişim kurdukları uygulama da dahil olmak üzere, verilere erişimi olmayan hiçbir sistem o görüşmelere erişemez.

Yuan, tüm kullanıcıların meşru haklarını ve mevcut güvenliğini dengeleyen bir yol belirlediklerini söyledi. Şifreleme son zamanlarda teknoloji şirketleri ve kolluk kuvvetleri arasında bir çekişme haline gelmişti.

Gizlilikle ilgili sorunlar, Zoom’un video konferanslarına ve pazarlama materyallerine müdahale etmesine rağmen uçtan uca şifreleme olmaması Zoom’u Mart ayının sonuna doğru etkilemişti. Zoom, güvenlik ve gizlilik sorunlarını çözmek için tüm yeni özellikleri 90 gün boyunca askıya alarak ve şifreleme yeteneklerini artırmak için güvenli mesajlaşma firması Keybase’i alarak bu sorunu çözmeye yönelik bir adım attı.

Zoom Uçtan Uca Şifreleme

Zoom, kullanım özelliklerini sundukça, uygulamayı ücretsiz kullanan kullanıcıların hesaplarını doğrulamaları ve kötüye kullanım amaçlı hesapları azaltmak için telefon numarası gibi kişisel bilgiler istenecek. Uygulamaya şimdi kaydolan kullanıcılar e-posta adresi ile Zoom’u kullanabilir.

Uçtan uca şifreleme özelliği sadece uygulamayı ücretli kullanan kullanıcılar için mümkünken yeni atılan adımla şimdi bütün Zoom kullanıcılarının isteğe bağlı olarak etkinleştirebileceği bir özellik haline geldi. Bu özelliğin isteğe bağlı olarak değiştirilmesinin sebebi ise telefondan arama yapılması veya toplantı kaydedilmesi gibi özellikleri sınırlayabilmesinden kaynaklanıyor.

Aşağıdaki linklerden mağaza sayfasını inceleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

‎Zoom Workplace
‎Zoom Workplace
Zoom Workplace
Zoom Workplace
Developer: zoom.us
Price: Free

PAYLAŞ