Korona virüsü salgını nedeniyle bir süredir eğitimlerimizi veya işlerimizi evimizde kalarak devam ettirmeye çalışıyoruz. Eğitimleri ve işleri devam ettirebilmek için online görüşmeler, toplantılar, grup görüşmeleri zorunlu hale geliyor. Dolasıyla online konferans veya grup görüşmeleri için kullanıcılar uygun olan mobil uygulama arayışına girdi. Size salgın döneminde değerini artıran ZOOM uygulamasından bahsedeceğim.

Video konferansı, çevrimiçi toplantılar ve sohbet gibi iletişim yazılımı sunan uygulama, çevrim içi platformlar üzerinden yapılan toplantı, ders ve çeşitli görüşmelerin yaygınlaşması sonrası kullanımı arttı. Uygulama Google Play Store’da 4.0 puana ve 90 bin indirmeye sahip, Apple App Store’de ise 4.5 puana sahip.

Kristal Netliğinde Ses ve Anında Ekran Paylaşımı 

Uygulamanın günlük aktif kullanıcı sayısı, 2020 yılı başından mart ortasında kadar %67 arttı. Son haftalarda da uygulama, Google App Store’dan 50 milyondan fazla indirildi. ZOOM uygulamasında gerçekleştirilen toplantılara katılan kişiler yaklaşık 40 milyondu, Covid-19 salgınıyla bu rakamlar da katlandı.

Ücretsiz olan ZOOM uygulamasını kullanmak için cihazınıza indirip bir hesap oluşturmanız gerek, ardından toplantı veya grup görüşmesi yapmak için size en fazla 100 kişiyi davet etme fırsatı sunuyor. Eğer görüşmeyi siz başlattıysanız ve yönetici olmak istemiyorsanız başka birini yönetici yapabilirsiniz. Ayrıca yönetici sizseniz herkesi sessize alabilir ve videolarını kapatabilirsiniz! iPad, iPhone, diğer mobil cihazlar, Windows, Mac, ZOOM Odaları, H.323 / SIP oda sistemleri ve telefonlardaki herkesle bağlantı kurabileceksiniz.

ZOOM uygulaması, basit ve kullanışlı olmasıyla İngiltere Başbakanı Boris Johnson dahil İngiliz hükümetin üst düzey birçok yetkilisi bu uygulamayı kullanıyor. Uygulama video toplantı kalitesi ve ekran paylaşımı kalitesi ile etkileşimini artırıyor. ZOOM’un en yeni özelliği ise mevcut tüm toplantı içi güvenlik ayarlarını ana bilgisayarın toplantı ayarlarında tek bir yerde birleştirir.Zoom

ZOOM ile İlgili Bilmeniz Gereken Bilgiler:

  • ZOOM toplantısına/görüşmesine ev sahipliği yapan kişi tarafından diğer katılımcıların aktivitelerini izleyebiliyor ve pencereleri nerede aktif olup olmadığını görebiliyor.
  • Uygulama yöneticilere, diğer kullanıcıların yaptığı performansları değerlendirme şansı veriyor.
  • Herhangi bir kullanıcı ZOOM aracılığıyla bir kayıt alıyorsa görüşmeyi yöneten yönetici tarafından bu kayıt görülebiliyor.

Sizler de ZOOM uygulamasını Apple App Store’dan ve Google Play Store’dan indirebileceğiniz gibi sitesini de inceleyebilirsiniz veya aşağıdaki linklerden mağaza sayfasını inceleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

‎Zoom Workplace
‎Zoom Workplace
Zoom Workplace
Zoom Workplace
Developer: zoom.us
Price: Free