Özellikle Facebook gibi kapsamlı bir sosyal medya aracının gelişmesinden sonra kayıp kardeşini bulanların, kayıp aile bireylerine erişenlerin hikayeleri ile sık sık karşılaşmaya başladık. Pek tabii ki gelişen internet ağı ve teknolojik güç sayesinde bu imkanlar ortaya çıktı ve bir anda hayatlarımızı değiştirdi. Hayatımızda gelişen akıllı telefon teknolojisi ile beraber birbirinden farklı türde değişik uygulamalar yer alıyor ve bu uygulamalar ile aile bireylerine ulaşılabiliyor.

Artık bu tip araştırma ve kayıt işlemlerini gerçekleştirebileceğimiz alanlar sosyal medyaları da aştı ve bu alanda hizmet veren veri tabanları kuruldu. Bu veri tabanları mobil uygulamalar ile de hayatımıza girdi ve bu sayede soy ağacı oluşturulabilmekte, soy ağacında yer alan başka kişiler tespit edilebilmekte ve hiç umulmadık anda, hiç umulmadık soya bağlı bireyler ile bağlantı kurulabilmektedir. Biz de sizler için bu anlamda en sevilen soy ağacı uygulamalarını derledik…

1-MYHERİTAGE

Uygulamanın web sitesinden de görüntüleyebileceğiniz üzere, bu uygulamanın sunduğu soy kütüğü sorgulama uygulaması aracı ile birçok insan, daha önce hiç haberdar olmadığı akrabalarına ulaşabilmiştir.

-Uygulamada kendi elinizdeki bilgilerle soy ağacınızı oluşturabiliyorsunuz.

-Diğer kullanıcılar ve siz bu soy ağacına bağlı olabilecek kişileri arayıp, soy ağacına ekleyebiliyorsunuz.

-DNA testi hizmeti ile bağlantınızı gerçekleştirerek, kelimeler ile bulmanızın mümkün olmadığı akrabalarınıza erişebiliyorsunuz.

-Uygulama ücretsiz olarak indirilebilmekte ve soy ağacı oluşturulabilmekte ancak DNA testi hizmeti ücretlidir.

2-ANCESTRY

Ancestry’de soy ağacınızı kendinizin oluşturabileceğiniz ve ilişkili olabilecek kişileri tespit edebileceğiniz bir uygulamadır.

Tarihi bilgiler ile de bezenmiş olan bu uygulamada, geniş bir coğrafya ve tarih detayına dayalı aile bilgileri yer almaktadır. Soy adı ve isim gibi bilgilerle araştırma imkanı sunmakta ve kendi soy ağacınızı oluşturmanıza imkan tanımaktadır. Uygulamanın içeriğinde yer alan tüm bilgi ve verilerden faydalanmak için çeşitli alanlar kısıtlı olabilir, bu alanları kullanabilmek için satın alma talep edilebilir.

-Uygulama 14 milyon tarihi kayıt ve fotoğraf verisine sahip.

-Hikayeler, fotoğraflar, kayıtlar ile ipuçlarını takip edebilir ve soy ağacında yer alması olasılı şahıslara ulaşabilirsiniz.

-Google Play Store’da ücretsiz olarak Ancestry aplikasyonu ile sizlere sunulmaktadır.

3-TcMaxPRO

TcMaxPRO aslında tamamen eğlence amaçlı olarak hazırlanmış bir mobil uygulama olmasına karşın şaşırtıcı sürprizlerle de karşılaşmanıza sebep olabilecek bir soy ağacı uygulamasıdır.

Tanımladığınız T.C. kimlik numarasından çeşitli matematiksel algoritmalar ile farklı T.C. kimlik numaraları üretebilme özelliğine sahiptir. Bu yönden, çok eski yıllardaki bir akrabanızın T.C. kimlik numarasına kadar ulaşabilme ve hiç ummadığınız akrabalarınızı bulabilme özelliğine sahip bir uygulamadır.

Uygulama açıklamasında 1850’li yıllara dek uzanabilen bir T.C. kimlik numarası tespiti sistemleri olduğu beyan edilmektedir. Siz de bu şekilde dedenizin, dedesinin kimlik numarasını bularak, tapuda sorgulama yapabilir, bu sorgulama ile belki de büyük bir mal varlığının son varisi olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Uygulama ısrarla bu mobil yazılımın eğlence amaçlı olarak hazırlandığını vurgulamaktadır. Hiçbir resmi kurum veya veri tabanı ile ilişkili olarak çalışmadığını hatta bunun cihazın internetini kapatarak test edilebileceğini söylemektedir. Zira uygulama tespit ettiği T.C. kimlik numaralarını belirli, matematiksel algoritmalar ile hesaplamakta ve size sunmaktadır.

Demo ve PRO olmak üzere iki sürümü olan uygulamada, PRO olanı tercih ettiğinizde sınırsız olarak ve reklamsız olarak uygulamayı kullanma şansına sahip olursunuz. PRO uygulama için yapacağınız ödeme ise 20 TL tutarındadır ve şuana dek uygulamanın indirme sayısı 100-200 arasında görülmektedir.

Şimdi siz de bu uygulamaları indirebilir ve soy ağacı bulmak üzere araştırmalara ve kayıtlara başlayabilirsiniz.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.