ABD’nin ticari kısıtlamalarının etkisi, geliştirici topluluğunu sarsıyor. Microsoft’un sahip olduğu şirketin genel müdürü; İran, Suriye, Kırım ve diğer yaptırım altında olan ülkelerin dünyanın en büyük kaynak kodu sunucusu olan GitHub’ın hizmet bölümlerine erişmelerinin engellediğini bildirdi. Bildiğiniz gibi GitHub, açık kaynaklı projeler için ücretsiz ve herkese açık bir platformdu.

GitHub CEO’su Nat Friedman Twitter’da; ABD’de iş yapan diğer şirketler gibi, GitHub’ın da ABD’nin ihracat yasasına uyması gerektiğini yazdı. Friedman, yaptırımın bir parçası olarak, yaptırıma tabii olan ülkelerdeki kullanıcıların, özel depolara ve GitHub Marketplace’e erişmelerini, ayrıca özel ücretli kurum hesaplarına sahip olmalarını engellemek için yeni kısıtlamalar uygulandığını söyledi.

GitHub

Şirket web sitesinde yaptığı açıklamada, halka açık depolara erişim gibi servislerinin herkesin kullanımına açık kalacağını belirtti. “Halka açık depo hizmetlerine(GitHub sayfalarına erişim ve açık kaynaklı projeler için kullanılan herkese açık depolar gibi) yalnızca kişisel iletişim için erişebilecekler ve bu ticari amaçlarla erişimin sınırlı olmasını da içeriyor.”

İhracı kontrole tabi verileri depolamak isteyen geliştiriciler için GitHub Enterprise sunucu ürününü öneriyor. Ürün, kullanıcısının kendi veri merkezi ya da sanal sunucularda kurulabiliyor.

Birkaç geliştirici ise geçtiğimiz hafta GitHub’ın bazı hizmetlerine erişemedikleri için şikayet etmeye başladı. Örneğin Kırım’da yaşayan bir Rus geliştiricisinin GitHub hesabı kısıtlandı. İran merkezli bir geliştirici olan Hamed Saeedi Fard da bu durumdan muzdarip. Medium’da yayınladığı bir yazıda hesabının önceden haber vermeksizin ve verilerini yedekleme seçeneği olmadan engellendiğini yazdı.

GitHub

İlginç bir şekilde, kısıtlamalar bir kullanıcıların uyruklarını ve etnik kökenlerini doğrulamak yerine bulunduğu yere dayanarak – IP adreslerini ve ödeme geçmişlerine bakarak- uygulanıyor. GitHub web sitesinde, Küba ve Kuzey Kore’nin de ABD’nin yaptırımlarıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

GitHub VPN’leri Bile Yasakladı!

VPN’leri kullanarak bir çözüm bulmayı düşünenler için de bir engel var. Gelen açıklama ise şöyle: “ABD tarafından yaptırım altında olan ülkelerdeki kişilerin konumlarını gizlemek için IP proxy’leri, VPN’leri veya başka yöntemleri kullanarak GitHub.com hizmetlerini kullanmaları yasaklandı”. Bu durum GitHub’ın kuralı nasıl uyguladığını gösteriyor.

Hesaplarının yanlış bir şekilde askıya alındığını düşünen yasaklı kullanıcılar için de bir çözüm var. Mevcut ikametlerini kanıtlamak için bir selfie ile birlikte, devlet tarafından verilmiş fotoğraflı kimliğinin bir kopyasını çıkarmaları gereken itiraz formunu doldurabilirler.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.