Google Huawei ‘nin Android mobil işletim sistemini lisanslamayı bıraktı. Bu durum Çin’in teknoloji devinin küresel olarak akıllı telefonlarda en iyi oyuncu olma hedeflerine büyük bir darbe olabilir.Google Huawei

Google, donanım, yazılım ve temel teknik servislerin transferini içeren Huawei ile ticari faaliyetlerini askıya aldı. Google, Washington’un Huawei’yi “Varlık Listesi” olarak adlandırması kararına uymak için harekete geçti, bu da Amerikan firmalarının Çin firmasına ürün satmak için lisans almaları gerektiği anlamına geliyor.

Bu, Huawei’nin artık Google’ın tescilli Android işletim sistemini ve sunduğu diğer hizmetleri lisanslayamayacağı anlamına geliyor. Bunun yerine, Huawei artık Google’ın işletim sisteminin genel bir sürümünü Android Açık Kaynak Projesi ile kullanabiliyor. Gelecekte Huawei telefonlarının, kullanıcıların Android cihazlarda beklediği Google hizmetlerine sahip olmayacak demek oluyor bu.

Google sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Siparişlere uyuyoruz ve sonuçları gözden geçiriyoruz” dedi. “Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play ve Google Play Protect’teki güvenlik korumaları mevcut Huawei cihazlarında çalışmaya devam edecek.” diye de ekledi.

Google Huawei

Bu Çin dışında sattığı akıllı telefonlar için Android’e büyük ölçüde güvenen Çinli firmaya büyük bir darbe. Huawei Çin’de, Google’ın hizmetleri engellendiği için Google uygulamaları önceden yüklü olmayan değiştirilmiş bir Android sürümü kullanıyor. Ancak Çin dışındaki pazarlarda, Huawei’nin akıllı telefonları Google uygulamaları ile birlikte Android kullanıyor.

Intel, Qualcomm ve Diğer Çip Üreticileri de Huawei Desteğini Çekti

Huawei daha önce 2020 yılına kadar akıllı telefonlarda en iyi oyuncu olma hedefini ortaya koymuştu ancak Google’ın son hamlesi buna çok dikkat çekti.

Huawei, akıllı telefonlardan ağ donanımlarına kadar her şey için birçok Amerikan tedarikçisinin temel bileşenlerine güveniyor. “Ana tedarikçileri” arasında 30’dan fazla Amerikan firması sayılabilir. Qualcomm ve Intel dahil bu tedarikçilerin bir kısmı, çalışanlarına bir sonraki bildirime kadar Huawei’ye satış yapamayacaklarını söyledi.

Huawei Bu Duruma Hazır mıydı?

Huawei, kendi adına, şu anda karşılaştığı durum için daha önce hazırlık yaptığını söylüyor. Mart ayında şirket, Google’ı veya Microsoft’u kullanamadığı bir zaman gelirse diye tüketici ürünleri için kendi işletim sistemini geliştirdiğini söyledi.

Intel, Huawei’ye sunucu çipleri ve dizüstü bilgisayar serisi için işlemciler sağlarken, Qualcomm modemleri ve diğer işlemcileri sağlıyordu. Huawei kendi mobil işlemcilerini ve modemlerini oluşturduğu için aslında Qualcomm’un desteğini çekmesinden çok etkilenmiş sayılmaz.

Bazı rapolara göre; Huawei, ABD’nin Amerikan teknolojisine erişimini kısıtladığı için işlerini en az üç ay boyunca sürdürmesini sağlamak için yeterli miktarda fiş ve diğer hayati bileşenleri stokladı.

Google Huawei için Androidi Çekti Ama Elimizdeki Cihazlara Ne Olacak?

Alınan kararlar gelecek olan Huawei cihazlarını etkiliyor. Şu an kullandığınız Huawei cihazlarındaki Google hizmetlerini kullanmaya devam edebileceksiniz.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.