Dünyadaki tüm ülkeler düşünüldüğünde Çin; ürün satın almak, alışveriş yapmak için oldukça çekici bir yer. Hem düşük fiyatlı hem aynı kalitede ürünleri online olarak almak mümkün.

Tüm bu avantajların yanında dikkatli olmanız gereken tek unsur güvenli uygulamalar bulmak olacaktır. Bunun için de kredi kartı numarasını vermek yerine çalıştığınız bankaya ait sanal kart oluşturabilir ya da Paypal ile ödeme kabul eden yerleri tercih edebilirsiniz. Mobil platformlara değinmeden önce Çin’den alışveriş yaparken dikkat edilecek hususlara da göz atmakta fayda var.

Çin’den alışveriş yaparken teslimat süreleri oldukça uzuyor. Alacağınız ürün ya da ürünlerin stokta olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Ayrıca Çin ya da başka bir ülke farketmeksizin her alışverişte ülkeye ait gümrük mevzuatı hakkında bilgi olmanız gerekmekte. Son gümrük yasası ile 75 Euro ile 100 Dolar’dan daha maliyetli bir ürün almadıysanız sorun çıkmayacaktır.

aliexpress-uygulamasi.jpg

Çin’den Yapacağınız Alışverişler İçin En İyi Uygulamalar

GEEK:

Hem android hem ios sistemlerine yüklenen bu uygulama ile istediğiniz ürünleri yerel mağazalara oranla %50 ile %80 daha ucuza alabilirsiniz.

Uygulamanın Olumlu Yanları

Ücretsiz olan bu uygulamada en avantajlı durum TL bazında fiyatlandırma ve Türkçe dil desteği seçenekleridir.

Uygulamanın Olumsuz Yanları

Birçok yorum sitesinde gümrükle alakalı her alışveriş sitesinde olabilecek benzer şikayetler mevcut. Okuyarak alışveriş yapmaya kendiniz karar verebilirsiniz.

Uygulamanın Kullanımı

Tüm tablet ve mobil cihazlara yüklenebilir. Kolay kullanım özelliğine sahiptir ve kullanışlı menüsü ile zahmetsizce alışveriş yapabilirsiniz.

ALİEXPRESS:

Bu uygulama, Alibaba.com adlı sitenin bir parçası olarak hem android hem ios işletim sistemlerine yüklenebilir. Güzellik, sağlık, giyim, aksesuar, teknoloji gibi pek çok farklı ürüne sahip.

Uygulamanın Olumlu Yanları

Amazon gibi birçok uygulamanın aksine tüm siparişler küçük satıcılar tarafından alınır. Yani bu uygulama sizin aldığınız ürünlerle ilgilenmez ve herşey her bir ürün satıcısı tarafından ele alınır. Uygulama içinde satın aldığınız her siparişin durumunu görebilir ve tahmini geliş süresini hesaplayabilirsiniz.

Uygulamanın Olumsuz Yanları

Tüm eleştiri ve yorumlar değerlendirildiğinde uygulamanın tek kötü tarafı kargoların genelde bir aydan daha uzun sürmesi.

Uygulamanın Kullanımı

25 kategorisi ile oldukça kullanışlı bir menüye sahip olan ‘Aliexpress’te paylaşma seçeneği sayesinde de kullanıcılar beğendiği ürünleri hızlıca sevdikleriyle paylaşıp, fikir alabiliyor. SSL sertifikası ile kredi kartı bilgilerini şifreleme imkanı sunuyor. Tüm tablet ve telefonlarda uyum sağlayan uygulamaya ücretsiz ulaşabilirsiniz.

dealeXtreme-uygulamasi.png

DEALEXTREME (DX):

Andoid ve ios işletim sistemlerinde kullanılabilir olan elektronik ürünün çok daha fazla yer aldığı bir uygulama.

Uygulamanın Olumlu Yanları

Özellikle OEM ürünler mevcut ve Türkiye’de çok fazla seveni var. Ayrıca kargo süresi diğer yerlere alışveriş siteleri ve uygulamalarına kıyasla iki hafta içinde teslim ediliyor.

Uygulamanın Olumsuz Yanları

Fiyatları diğer elektronik alışveriş uygulamalarına kıyasla biraz daha pahalı.

Uygulamanın Kullanımı

Haftanın 7 günü fırsat ürünleri ve sipariş takip özelliği sayesinde kullanım çok daha cazip hale geliyor. Kolay menüsü ve ücretsiz olmasıyla da her mobil cihazda kullanılabilir.

BANGGOOD:

Aklınıza gelebilecek her ürünü bulabileceğiniz bir sanal mağaza. Özellikle uzaktan kumandalı oyuncak ürünlerinde geniş ve beğenilen bir portföye sahip. Hem android hem ios için uygulaması mevcut.

banggoogd-uygulamasi

Uygulamanın Olumlu Yanları

Kurumsal bir firma ile muhattap olduğunuz içn size çok daha güvenli bir ortam sunduğu söylenebilir. Ürününüz 1 ay süresince teslim edilmediği takdirde paranızı hemen geri alabilirsiniz. Ayrıca bu sanal mağazada orijinal olmayan bir ürüne rastlamanız çok zor.

Uygulamanın Olumsuz Yanları

Aldığınız ürünü 1.60$ ödeyerek takipli olarak almanız gerekiyor.

Uygulamanın Kullanımı

Üyelikli ya da üyeliksiz alışveriş imkanı sunuyor. Satın alacağınız ürünleri alt menülerde kolaylıkla görebilirsiniz. Birden çok siparişte farklı kargo yapılıyor ancak tek ödeme alınıyor; bunu unutmamakta fayda var.

TINYDEAL:

Kendi depolarında bulunan ürünler satan ve sattığı ürünler açısından diğer mağazalara oranla çok daha fazla kozmetik ve kıyafet barındıran sanal mağazadır. Hem android hem ios seçenekleri bulunuyor.

Uygulamanın Olumlu Yanları

Geniş ürün yelpazesi ve 10 gün içinde teslimat yapması ile kendini güvenilirlik konusunda ispat ediyor. Ayrıca alışveriş desteği konusunda da iyi uygulamalardan biri.

Uygulamanın Olumsuz Yanları

Diğer sanal mağazalar ile kıyaslandığında daha pahalı veya piyasa değerinde ürünler satılıyor. Ayrıca şikayetlere bakıldığında her alışveriş sitesinde / uygulamasında yaşanabilecek sorunlar mevcut.

Uygulamanın Kullanımı

Tüm mobil cihazlara uyumlu olan uygulama eğlenceli bir kullanıma sahip. Henüze Türkçe desteği olmasa da müşteri hizmetlerine her sorunuzu İngilizce başta olmak üzere e-posta yoluyla iletebilirsiniz.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.