Tüketim çılgınlığı her geçen gün artıyor. Birçok ürün, bir daha kullanılmamak üzere bir kenarda tozlanmaya yüz tutarken, ihtiyaç sahibi kişiler de hayatta kalma mücadelesi veriyor. Alışveriş kültüründen sosyal fayda sağlayan yenilikçi girişimlerden biri olan Givin mobil uygulaması ise mobil kullanıcıların kolaylıkla bağış yaparak ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmasını sağlıyor.

2017 yılında Türk bir ekip tarafından geliştirilerek hayata geçirilen Givin, kullanıma sunulduğu andan itibaren 500 bin TL miktarında bağış potansiyeli yarattı. Aynı zamanda bir İTÜ Çekirdek girişimi olan Givin uygulamasına dair dikkat çekici detaylar için incelememize göz atabilirsiniz.

Givin: Modern Kahramanların Buluşma Noktası 3

Givin Nedir?

Givin mobil uygulaması, Türkiye’nin sivil toplum kuruluşlarına alışveriş yoluyla destek olmak hedefiyle geliştirilen ilk iş modeli olarak dikkatleri üzerine topluyor.

Elektronik cihazlardan moda ürünlerine, konser biletlerinden özel derslere kadar her türlü ürün ve hizmetin satışı, uygulama aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Bu satışlardan elde edilen gelirler ise sivil toplum kuruluşları için bağışa dönüştürülüyor.

İkinci el bir pazar yeri niteliğinde olan uygulamayı kullanabilmek için öncelikle bir üyelik hesabı oluşturmak gerekiyor. Dilerseniz uygulamaya Facebook hesabınızla da giriş yapabilirsiniz.

Uygulama Nasıl Çalışıyor?

Uygulamaya, öncelikle kullanılmayan eşya gibi ürünler ve sunulan hizmetler, detayları ve fiyatları eklenerek giriliyor. Sonrasında yapmanız gereken şey ise hangi projeye destek olmak istediğinizi seçmek. Böylece elde edilen satış gelirleri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşuna yardım etme fırsatını yakalamış oluyorsunuz.

Bir yıl içerisinde Givin uygulaması üzerinden 500 bin TL değerinde ürün ve hizmet, geliri bağışlanmak üzere satışa çıkarıldı. Bu ürün ve hizmetlerden ise TOG, Tohum Otizm Vakfı, KAÇUV, TOÇEV, TEGV, Koruncuk Vakfı ve HAÇİKO için toplamda 100 bin TL miktarında bağış işlemleri gerçekleştirildi.

Givin: Modern Kahramanların Buluşma Noktası 2

Peki Givin Uygulamasını Neden İndirmeli?

Yenilikçi bir sosyal girişim olan Givin, “alışverişin en iyi hali” sloganıyla hareket ediyor. Sosyal faydayla teknolojiyi buluşturan uygulama, herkesin sahip olduğu eşya, yetenek veya bilgiyi kullanarak bağış yapmasını mümkün kılıyor. Böylece ihtiyaç sahibi bireylere yardımda bulunmak için kimsenin önünde bir engel kalmıyor.

Üstelik uygulama, artık kişiden kişiye bağış karşılığında alışverişle de sınırlı kalmıyor. Farkındalık yaratmak isteyen duyarlı markalar da Givin uygulaması üzerinden ürün ve hizmetlerini bağış karşılığında kullanıcılarla buluşturuyor. Böylece çocuk, genç, eğitim ve hayvan hakları konularında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına olan destek giderek büyüyor.

Umarız zaman içinde bu tip sosyal girişimlerin sayısı daha da artar. Daha önce sizlere tanıttığımız Yuvarla uygulaması da harcamalar sırasındaki küsuratları tam rakama yuvarlayarak, aradaki farkın sivil toplum kurumlarına aktarılmasını sağlıyordu. Givin uygulaması da kullanılmayan eşyaların satışından elde edilen gelirin bağışlanmasını sağlayarak aynı amaca farklı bir yoldan hizmet ediyor.

Alışveriş yaparken sosyal sorumluluk projelerine destek olmayı mümkün kılan bu uygulamayı Android için buraya, iOS için ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

givin: Alışverişin En İyi Hali
givin: Alışverişin En İyi Hali
‎givin: Shopping with a Purpose
‎givin: Shopping with a Purpose

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.