Amazon ve eBay arasında yaşanan satıcı çalma girişimi olayı iki dev internet satış firmasını karşı karşıya getirmiş durumda. Öyle ki eBay konuyla ilgili Amazon’a dava açabileceklerini bile dile getirdi. Peki Amazon ve eBay neden davalık olacak?

1994 yılında Washington’da kurulan Amazon ve California’da kurulan eBay kuruldukları ilk zamandan beri birbirleri ile rekabet halindeler. Son yapılan hamle ile ilgili açıklama eğer doğru ise, Amazon ve eBay arasındaki rekabet kuralları değişecek gibi duruyor.

eBay tarafından yapılan açıklamaya göre, Amazon‘da çalışan bir grup görevli, eBay’in iç mesajlaşma sistemini kullandı. eBay‘de bulunan online pazar yerine sahip satıcıları kendi bünyesine davet etti. Satış çalışmalarına Amazon platformunda devam etmelerini önerdi.

Amazon ve eBay

Amazon ve eBay Davalık Olabilir

Amazon’un rekabet kurallarına uymayan yasa dışı ve rahatsız edici bir yolla eBay’in online pazar yerine sahip satıcılarını kendi platformunda satış yapmaya davet etti. Bu nedenle eBay’in Amazon’u dava edeceği konuşuluyor.

Amazon, 110 milyar doları aşan serveti ile Dünya’nın en zengin iş adamı olan Jeff Bezos tarafından yönetiliyor. eBay’in dahili mesajlaşma sistemi üzerinden 1000’den fazla satıcıya mesaj atarak kendi satış platformuna çekmeye çalıştığı iddia ediliyor.

Amazon ve eBay

Amazon ve eBay Neden Gerildi ?

Elektronik ticaret pazarının önemli iki firması olan Amazon ve eBay arasında yaşanan bu konu tüm gözleri bu iki firma üzerine çevirdi. Gözlemlenen borsa hareketlerine göre ABD borsalarında işlem göre eBay hisseleri %0,6 oranında arttı. Olası bir adli dava ile karşı karşıya geldi. Amazon’un ABD borsasında işlem gören hisseleri %1 oranında değer kaybetti.

İlerleyen dönemlerde konu ile ilgili gelişmeleri izleyeceğiz. eBay tarafından sunulan iddialar doğruysa Amazon büyük bir ceza alarak prestij kaybı yaşayacak gibi duruyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.