New York Genel Devlet Avukatları ofisi açıklama yaptı. Facebook rekabet yasası ihlali konusunda soruşturma altında.

Soruşturma New York Başsavcısı Letitia James tarafından yürütülüyor ve Colorado, Florida, Iowa, Nebraska, Kuzey Carolina, Ohio, Tennessee ve Columbia bölgesinden gelen avukatlar soruşturmada yer alıyor.facebook rekabet yasası

New York Başsavcısı Letitia James, “Dünyanın en büyük sosyal medya platformu bile yasalara uymalı ve tüketicilere saygı göstermelidir” dedi. “Facebook’un rekabeti engelleyip engellemediğini ve kullanıcıları riske atıp atmadığını araştırmakta, genel olarak iki partili bir avukat koalisyonunun lideri olmaktan gurur duyuyorum.” diye ekledi.

James “Facebook’taki işlemlerin tüketici verilerini tehlikeye attığını, tüketicilerin tercihlerinin kalitesini düşürdüğünü veya reklam fiyatını artırıp artırmadığını belirlemek için elimizdeki her araştırma aracını kullanacağız” dedi.

Soruşturma, yakın zamanda Federal Ticaret Komisyonu tarafından 5 milyar dolar para cezasına çarptırılan sosyal ağ için çıkan en güncel problem. Söz konusu kurumun Facebook’u diğer olası yasal ihlaller için de araştırdığı bildiriliyor.facebook rekabet yasası

Devlet yetkilileri tarafından, Facebook ve diğer büyük teknoloji şirketlerine yönelik bir rekabet ihlali soruşturması başlatılacağı yönünde bir açıklama bekleniyordu. Fakat zamanlaması belirsizdi.

Facebook Rekabet Yasası İhlali Soruşturmasıyla Kurtulamayacak!

Sosyal ağ devi aynı zamanda, Adalet Bakanlığı Facebook ve Google gibi şirketleri de rekabet yasasının olası ihlallerin konusunda araştırdığı için, gücü hakkında daha geniş bir soruşturma ile karşı karşıya. Bu arada başka bir grubun da gelecek hafta Google’a ayrı bir soruşturma açıklaması bekleniyor.facebook threads

Facebook, herhangi bir yorum isteğine hemen yanıt vermedi. Facebook’un Devlet ve Yerel Politikalar Başkan Yardımcısı Will Castleberry bir açıklama yaptı. “Şirket genel olarak devlet avukatları ile yapıcı bir şekilde çalışacak. Politika yapıcılarla faaliyet gösterdiğimiz rekabet ortamı hakkında bir görüşme yapmayı memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

Devlet, Silikon Vadisi’nin baskın oyuncularının pazar gücünü nasıl biriktirdiklerini ve rekabeti azaltmak için hareket edip etmediklerini incelemek için Federal Ticaret Komisyonu ve Adalet Bakanlığı’na benzer adımları takip ediyor.

Başı beladan kurtulmayan Facebook skandallar sonrası yaralarını sarıyordu. Kendini kurtarmaya çalıştıkça batan Facebook rekabet yasası ihlali konusunda ne kadar zarara uğrayacak?

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.