Facebook skandalları sonrasında (Örn: Cambridge Analytica) ve art arda gelen birden fazla sızıntı olayları ile 2018 yılını feci şekilde dibe vurarak geçirmişti. Bunca skandala rağmen hala sosyal medya platformlarının devi olmaya devam eden Facebook, yaralarını sarmak için şimdi birkaç yenilik ile kullanıcılarının gönlünü geri almaya ve eski popülerliğini de kazanmaya çalışacak gibi görünüyor.

Facebook Skandalları: Cambridge Analytica Skandalı Neydi?

ABD Federal Ticaret Komisyonu, Cambridge Analytica şirketinin 87 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verilerini uygunsuz bir şekilde edindiğine ilişkin iddiaları araştırıyordu. Federal Ticaret Komisyonu, iddiaların ortaya atılmasının ardından Mart 2018’de inceleme başlatmıştı. Komisyon Facebook’u, kişisel verilerin paylaşılması konusunda kullanıcıları bilgilendireceği ve onların onayını alacağı konusunda 2011’de verdiği sözleri yerine getirmediği gerekçesiyle cezalandırmak istiyordu.

Bu haberlerin ardından Facebook o dönem haberlerin medyada yayımlanmasından sonra yüzde 1.8 hisse kaybetmişti. Aynı dönem Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, veri skandalları ile ilgili ABD Kongresi’nde ve ABD Senatosu’nda ifade vermişti.

O sıralarda veri skandallarının ABD seçimlerine denk gelmesi ile beraber Zuckerberg dönemin başkan adayları-özellikle Trump- ile karşı karşıya gelmişti ve dava sonucunda Facebook 5 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Yara Sarma Süreci

Zamanında yürütülen ”Facebook’u Silin” kampanyaları sonrası çok açıklanmasa ya da gözle görülür bir fark olmamış olsa da bu skandal sürecinde şirket çok büyük yara aldı. Gençlerin Facebook’u eskisi kadar kullanmıyor olmasının başlangıcı bu döneme denk gelmiş olmasa da, gençlerin skandalları göz önünde bulundurdukları aşikar. Öncesinde gençler zaten yakın arkadaş ve akrabalarını keşfettikten sonra Facebook’tan çoktan uzaklaşmışlardı.

Fakat Facebook’un unutulmaya niyeti yok gibi gözüküyor. Facebook bu vizyon ile Instagram ve WhatsApp için önemli bir isim değişikliğine gitmeyi kafaya takmış durumda. Artık ”WhatsApp from Facebook” ve ”Instagram from Facebook” kavramları yavaş yavaş hayatımıza girecek.

Bu girişim ile bu sosyal medya platformlarının da kendi bünyesinde olduğunu göstermek isteyen dev şirket aslında pek de mantıklı bir hareket yapmayacak gibi duruyor. Tahminlere göre Facebook böyle bir değişime giderse, zaten Facebook’tan uzaklaşmak isteyen kitle çok daha hızlı bir şekilde safları terk edecek. Bu durumlar göz önüne alınırsa Facebook skandalları sonrasında yara almaya devam da edebilir yara da sarabilir.

Whatsapp From Facebook ve Instagram From Facebook 

Facebook skandalları sonrası yara sarma sürecindeki fikirlerinden ikisi ” Whatsapp From Facebook” ve Instagram From Facebook”. Şirket yeniden güven kazanmak için böyle bir yeniliğe gitmeyi düşünüyor.

Yapılacak yeniliklere göre; Facebook hesabımızı Whatsapp ve Instagram hesaplarımız ile neredeyse ortakmış gibi kullanabileceğiz. Rehberimiz, kişilerimiz ve fotoğraflarımız gibi sosyal medya hesaplarımızı, ortak kullanabilir alanları birleştirme fırsatı yakalayacağız gibi duruyor. Facebook, Instagram ve WhatsApp, bu üç platformu birmiş gibi kullanabileceğiz.

Tabi ki bu yenilik Facebook’u ne kadar kurtarır bilmiyorum ama çok da işe yarayacak gibi durmuyor.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.