Twitter’a Instagram, WhatsApp ve Facebook’tan kurtulmak için, daha çok Twitter kullanan kullanıcıların başını ağrıtacak bir özellik geliyor. Ben ve bazı Twitter kullanıcıları da dahil olmak üzere bu haberden dolayı çok üzgünüz. Instagram, WhatsApp ve Facebook’un hikaye özelliklerini hepimiz biliyoruz hatta kullanıyoruz. Lakin, Twitter’ın farklı yönlerinden bir tanesi de hikaye özelliğinin olmamasıydı. Artık Twitter Fleets geliyor, hikaye özelliği denenmeye başlandı.

Twitter Filoları

Twitter Fleets: Twitter’ın Hikaye Özelliği

Twitter ürün lideri Kayvon Beykpour kendi Twitter hesabından özelliği açıkladı. Uzun süredir yapılan geri bildirimleri göz önünde bulundurduklarını ve insanların Tweet atmasını engelleyen endişelerin bir kısmını giderecek özellikler üzerinde çalıştıklarını söyledi.

İlk olarak Brezilya’da Test Edilmeye Başlandı

Hikaye özelliğinin babası, sosyal medya platformu Snapchat’ti. Sonrasında Instagram, Facebook ve WhatsApp da bu özelliği bünyesinde denemeye başladı ve hepsi teker teker özelliği uygulamalarına adapte etti. Twitter hikaye özelliği şu anda test aşamasında. Şirket, ilk kez Brezilya’da ”geçici” olarak denemelere Android ve iOS’ta başladı.

Twitter hikaye özelliği ise diğer platformlardan çok daha farklı özelliklere sahip olmayacak. Hikayeleri bildirimler sekmesinde görebileceğiz. Tahmin edileceği gibi hikayeler retweet ya da beğeni almayacak aynı zamanda yanıt verme özelliği de diğer platformlarda kullandığımız gibi olacak; hikayelere emojiler ve mesajlar ile yanıt verebileceğiz. Twitter zaten özellik ile ilgili bir video yayınladı. Herkese açık profillerin hikayelerini de görebileceğiz.

YouTube, Netfilx, Tinder ve LinkedIn gibi sosyal medya platformları da hikaye özelliğini kullanıyor. Twitter ise yıllardır bu özelliğe dair hiçbir adım atmamıştı aslında bence iyi de yapmıştı. Bu platformunda diğerlerinden farkı zaten hikaye ekleme özelliğinin olmamasıydı. Twitter’ın hikayelerinin de 24 saatlik ömürleri olacak ve sürenin bitiminde otomatik olarak silinecek. 

Twitter’da “Twitter Fleets” hastagini sabahtan beridir okumaya devam ediyorum ve henüz bu özelliği beğeneni görmedim. Artık dönülmez akşamın ufku kıvamına gelinen gelinen bu durumda özelliğin gelmemesini beklemek ise bir hayal olur. Twitter kullanıcıları yeni gelecek özelliğe tepkilerini belirtme adına #RIPTwitter tagi açtılar. Neler olacağından haberdar olmak için bizi takipte kalın!

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.