Facebook siyasi reklam politikaları ve siyasi yanlış bilginin online olarak yayılmasındaki rolü nedeniyle uzun süredir tartışma içerisindeydi. Şirket, Kasım ayında ABD’de yapılacak 2020 başkanlık seçim kampanyalarının hız kazanmasıyla kullanıcıların siyasi reklamları görmesini engelleyeceğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump ile Twitter arasındaki kötü davranış etiketi tartışmasında Trump’tan yana tavır alan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, eleştirilerin hedefinde oldu ve bunun üzerine şirketin politik reklamlarla ilgili aldığı yeni kararını duyurdu.

Facebook Siyasi Reklamları Kapatabilme Özelliği

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook’un 2020 ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde seçmen kaydını ve marjinal sesleri artırmak için adımlar atacağını belirtti. Yapılan değişikliğin amacının, 4 milyon kişinin oy kullanmak için kaydolmasına yardımcı olma çabalarının bir parçası olduğunu vurguladı. Zuckerberg, yayınlanacak özelliğin seçmenlerin oy vermesini hatırlatacağının yanında politik reklamları görmeyi kapatma yeteneğini de sunacaklarını açıkladı.

Belirli seçmen gruplarını hedefleyen siyasi reklamlar, eleştirmenlerin özellikle 2016 seçimlerinde dezenformasyonun Facebook’a yayılmasına izin verdikleri ana faktörlerden biriydi. Atılan adım, Twitter’ın Kasım 2019’da politik reklamlara tam kapsamlı bir ihlal olduğunu vurgulamasından aylar sonra geliyor.

Bugün bazı seçmenler için başlayacak olan ve önümüzdeki birkaç hafta içinde ABD’deki bütün kullanıcıları kapsayacak özelliğin, adaylar tarafından ve diğer kuruluşlardan gelen tüm sosyal reklam kampanyaları ve seçim veya politik reklamları kapatabilme seçeneğine sahip olacaklar.

Facebook ABD Başkanlık Seçimleri Öncesi Akışa Bilgi Merkezi Ekleyecek

Şirketin ürün yönetimi ve sosyal etki başkan yardımcısı Naomi Gleit, kullanıcıların siyasi reklamları görmesini engelleyecek Oylama Bilgi Merkezi adı verilen yeni girişimin, doğrudan Facebook ve Instagram’da herhangi bir siyasi veya sosyal sorunlu reklam kampanyalarını kullanılan uygulamanın reklam ayarlarından yapabileceğini bildirdi. Yayınlanan bu sistemin hatasız olmadığını belirten Gleit, bu seçeneği seçtikten sonra politik olduğunu düşünülen bir reklam görüldüğünde yapılan reklam paylaşımının sağ üst köşesindeki seçeneği tıklayıp Facebook’a iletilebileceğini kaydetti.

Şirket, ABD’de başlayacak olan söz konusu özelliğin önümüzdeki sonbahardan sonra diğer ülkelerde de kullanılabilir hale getirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Facebook aynı zamanda reklam kampanyalarına, kullanıcıların ABD başkanlık ve senato seçimleri için reklam harcamalarını kaydeden bir özellik de ekleyeceğini söyledi.

PAYLAŞ