Sizlere daha önce Facebook’un çöküş sürecinden ve kriz yönetimi kapsamında neler yapmayı planladığından bahsetmiştim. Bu kapsamda yeni bir uygulama çıkarmayı, Facebook’un eski günlerine dönmesi için Instagram’ı kriko misali kullanacağını öğrenmiştik. Kriko görevi görecek Instagram ve IGTV gönderilerini kullanıcılar Facebook üzerinden organize edilebilecek ve takvime göre paylaşım yapılabilecek.

Instagram Gönderileri ve IG TV

Facebook, Instagram ve IGTV Gönderilerini Planlaması için Creator Studio ile Anlaşma Yapmıştı

Facebook‘un eski günlerine dönüşü için kolları sıvayan Instagram, şirketin anlaşma sağladığı Creator Studio ile bir anlaşma imzalamıştı. Anlaşma kapmasında Instagram ve IGTV gönderileri 6 ay önceden planlanabilecek ve takvimine göre organize bir şekilde paylaşılacak.

Aslında Facebook bu organize paylaşım sürecini daha önce pratiğe dökmüştü fakat özellik birincil hizmet boyutuna erişememişti. Uluslararası Yayıncılık Sözleşmesi ile Facebook, üçüncül hizmet boyutunda kalakalmış bu özelliğini ana hizmete dönüştürdü.

Peki Instagram ve IGTV Gönderilerini Nasıl Paylaşacaksınız?

Facebook anlaşmanın tamamladığını duyurduktan sonra yeni özelliği önce sınırlı bir sürüm olarak piyasaya sürmüştü. Daha sonra ise özelliğin işlevselliğini açıklamış ve nasıl kullanılacağının bilgisini vermişti.

İki farklı medyada hem Facebook’ta hem de Instagram‘da birer hesabınız olması gerekiyor. İki hesabınız varsa veya bunları edindikten sonra her iki medyayı birbirine bağlamanız gerekiyor. Her iki hesabı birbirine bağladıktan sonra ise Facebook üzerinden yapacağınız paylaşımları ayarlıyorsunuz. Bu paylaşımı aynı zamanda Instagram gönderisi veya IGTV paylaşımı olarak da göndermek istiyorsanız ekranınızın üzerinde bulunan Instagram simgesine de tıklıyorsunuz. Daha sonra Facebook gönderilerinizi sizin için Instagram’da da paylaşıyor.

Bu yeni özelliği etiket oluşturma, konum paylaşma ve görüntü kırpma özellikleri ile beraber de kullanabiliyorsunuz. Fakat bu yeni özellikler Instagram hikayelerinde maalesef kullanılamıyor.

Facebook Creator Studio ile olan Anlaşması Kapsamında Birkaç Yeni Özelliği Daha Duyurdu

Facebook üzerinden yayın yapacak kişiler, hesapları üzerinden pratik yapabilecekleri bir özellik ile bence çok mutlu olacaklar. Ana yayını açmadan önce, yayının kalitesini ölçmek ve her şeyin doğru ilerleyip ilerlemediğini anlamak adına yayın öncesi test yayını yapabilme fırsatınız olacak. Yapılacak test yayınlarını, yayıncılar isterlerse paylaşabilecek.

Son olarak ise Facebook, yayıncılar için Facebook ve Instagram üzerinden her iki medyayı da ortak kullanarak yaptıkları yayınlar için bir dizi analitik yayın istatistiği özelliği de getirecek.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.