Çalıştığım şirkette aldığım görev sayesinde bölümümde dersini aldığım, ileride yapmak istediğim meslekler yelpazemde yerini alan dijital pazarlamaya küçük bir adım atmıştım. Facebook ve Instagram’da sponsorlu gönderiler hazırladım, patronlarımdan gelen para ile bütçeyi ve süreyi belirleyerek dijital pazarlama sektöründeki yerimi aldım. Bu süreçte öğrendiğim kavramlardan bashetmek istiyorum ve cevaplamak istediğim soru: “Facebook ThruPlay Nedir?”

Facebook Thruplay Nedir?

Aslında Facebook Thruplay kavramının ilk açıklaması “Facebook’un yayına aldığı bir video optimizasyon türüdür” şeklinde karşımıza çıkıyor. Dijital pazarlama sektöründe yapılan reklamların video türünde sizlere verilen bir geri bildirim olarak dikkatimi çekti. İzlenen video, tanıtılan görsel vb. formatlardaki reklamlarınızın en az 15 saniye olacak şekilde izlenmesi anlamına gelen bir kavramdır.

Trueview diye bilinen kavramın aslında Facebook’a uyarlanmış halidir. Kavramın bize vermiş olduğu geri bildirimlerden birisi de videonuzun kaç saniye izlenmiş olmasının yanında marka bilinirliğinin ne kadar artırabileceğini de söyleyebilir. Doğru hedef kitle seçiminin bir sonucu olarak da bağlantınıza tıklayan, videonuzu izleyen kişiler potansiyel müşteriniz olduğu gibi videonun izlenme süresi de potansiyel müşteriyi oluşturur.

Bu optimizasyonun kullanımı radyo, televizyon gibi mecralarda olduğu gibi bir geri bildirimdir ve Facebook’un bu veriyi sizlere veriyor olması reklam süreniz tamamlandığında sizlerin önemli sonuçlar çıkartmanıza yardımcı olacaktır.

Thruplay reklamlarınız tek video ve slayt şeklinde olur, Facebook’ta kullanıcı akışında hedef kitlenin karşısına çıkar. Instagram’da ise akışta, hikayelerde ve keşfette hedef kitleye ulaşır. Audience Network’te de geri bildirim sağlar.

Reklam Bütçesini Etkiliyor mu? 

Aslında sadece geri bildirim anlamında değil aynı zamanda dijital pazarlamada büyük rol oynayan bir kavramdır. Özellikle Facebook’ta reklam vereceğinizde teklif stratejisi kısmında yer alan ThruPlay’i seçmeniz karlı bir anlaşma olacaktır. Çünkü, bu seçimle beraber Facebook, reklam bütçenizi sadece en az 15 saniye izlendiği taktirde harcayacaktır (15 saniyenin altındaki videolar için geçerli değildir).

Bütçe ve sürenin çok önemli olduğu dijital pazarlamada hedef kitleniz içerisinde yer alan fakat reklamın dikkat çekmemesiyle beraber yatırımınız boşa gidebiliyor. ThruPlay ile yaptığınız yatırım ilgili hedef kitleye ulaşırken boşa harcama yapmamanızı sağlıyor.

Facebook Thruplay Nedir

Örneğin, hedef kitlenizde ben varım fakat videonuza 15 saniyeden daha fazla bakmadım. Bu şekilde bir tanıtımda Facebook sizden bu ulaşım için bütçenizden para harcamıyor. İlgili hedef ulaşmanızı bekliyor. Yatırımınız daha efektif kullanılmış oluyor.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.