Facebook yakında Ana Sayfa’daki gönderilerin beğeni sayılarını gizlemeyi düşünüyor. Bilindiği üzre beğenileri saklamak son zamanların konuşulan ve test edilen bir özelliği. Geçtiğimiz günlerde Instagram bu özelliği zaten test etmeye başlamıştı. Hatta testini 7 ülkeye daha genişletmişti.

Özellik; bir gönderinin beğeni sayısını takipçilere göstermek yerine o gönderiyi beğenmiş birkaç ortak arkadaşı gösteriyor. Gönderi sahipleri beğeni sayılarını görebiliyor fakat takipçileri göremiyor. Bunu yapmaktaki amaç ise kullanıcıların yıkıcı bir şekilde kendilerini başkalarıyla kıyaslamalarını ve onların gönderileri kadar beğeni almazsa potansiyel olarak yetersiz hissetmelerini engellemek. Kullanıcıların yeterli beğeni almadığını düşündükleri gönderileri silmelerinin de önüne geçilmek hedefleniyor.facebook beğeni

Tersine mühendislik ustası Jane Manchun Wong, Facebook Android uygulamasında gizli beğeni sayılarının prototipleştirildiğini fark etti. Facebook ise test etmeyi düşündüğünü onayladı. Ancak şu an için kullanıcılara aktif değil. Facebook, Instagram’da yaptığı beğenileri gizleme testlerinden, sonuçlarından, kesin amaçlarından veya testlere başlamak için yaptıkları herhangi bir programdan bilgi paylaşmayı reddetti. Eğer Facebook beğeni sayılarını gizleme testini yapmaya karar verirse, bunu yavaş yavaş yapar ve kullanım veya reklam gelirini ciddi şekilde etkilerse geri çeker.

Facebook Beğeni Sayılarını Gizleyerek Ne Amaçlıyor?

Yine de bu prototip, geçtiğimiz günlerde yine Wong’ın keşfettiği Instagram’daki beğeni sayılarını gizleme testinin iyi sonuçları olabilir. Instagram’ın Kanada’da başladığı teste, Temmuz ayında Brezilya, Avustralya, Yeni Zelanda, İtalya, İrlanda ve Japonya eklendi. Beğeni sayılarını gönderinin sahibi dışında kimsenin göremediği bu Instagram testinin ve Facebook’un kendi uygulamasında denemeye çalışılması, zihinsel sağlığa yardımcı olurken paylaşım üzerinde olumlu ya da ihmal edilebilir bir etkisi olabileceği ya da en azından katılımda hafif bir düşüşe neden olabileceği sinyalini veriyor.Instagram Beğenilerini Gizleme

Instagram ve Snapchat gibi günlük olayların paylaşıldığı değil de, yavaş yavaş evlilikler veya yeni iş sahibi olmak gibi gösterişli hayat etkinliklerini paylaşma yerine indirgenmişti Facebook. Sorun ise şu, insanlar bu büyük olaylardan çoğuna sahip bile değiller. Kimisi yıllardır aynı pozisyonda çalışıyorken, kimisi belki de ruh eşine denk gelmemiş oluyor. Bu olaylara gelen büyük beğeni sayıları, kullanıcıları kendi hayatları konusunda probleme sürükleyebilir.

Facebook “Baksana kaç beğeni almışlar, benim hayatım karşılaştırılamayacak kadar kötü” veya “onlar kadar beğeni almayacaksam neden paylaşayım ki, insanlar popüler olmadığımı düşünecekler” senaryolarından kaçınmak istediği için beğeni sayılarını gizlemek istiyor. Tabii ki bu Facebook’un reklam görüntülenmeleri için sorun.

Facebook beğeni sayılarını gizlerse, kullanıcılar üzerinde daha az baskıya neden olur ve insanlar paylaşımlarını diledikleri gibi yapabilirler. Ayrıca Facebook kullanıcılar diğer uygulamalara geçtikçe, popülaritesindeki kendi potansiyel düşüşünü de bu sayede gizleyebilir.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.