Snapchat selfie oyununu geliştirmeye devam ediyor ve artık özçekimleri daha fazla 3D benzeri kılan yeni bir kamera modu sunuyor: Snapchat 3D Selfie. Artık iPhone X veya daha yeni bir model akıllı telefonu olanlar bir özçekimi yapmak için “3D Kamera Modu” nu kullanabilir ve 3D efektler, lensler ve filtreler uygulayabilirler.Snapchat 3D selfie

Bu Snapleri alan kişiler, bir iPhone X’i olmasa bile, boyutları daha iyi anlamak için telefonlarını hareket ettirebilirler. Bir Snapchat sözcüsü, özelliğin ilerleyen zamanlarda ek cihazları destekleyeceğini söyledi.

Snapchat, ilk olarak derinlik yakalamak için ikinci bir kamera içeren en yeni Spectacles sürümünü duyurduğunda Snaps ile 3D efektleri fikrini ortaya koydu. Efektler ve filtreler fotoğraflarınıza; konfeti, çizgiler ve çeşitli animasyonlar gibi şeyler ekliyor.

Snapchat’te yakalanan 3D özçekimler uygulamada paylaşılabildiği gibi bir kullanıcının kamera rulosuna kaydedilip başka bir yerde de paylaşılabilir. Uygulamanın dışında paylaşılması, kullanıcıların görüntü perspektifini değiştirmek için telefonlarını hareket ettirme olanağını ortadan kaldıracak tabii ki.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Snapchat 3D Selfie Özelliği ile Rakiplerini Yakalayabilecek mi?

Snapchat 3D Selfie özelliği, rakibi Facebook ve Instagram’ın önüne geçme çabalarının en yenisi. Ancak şu ana kadar getirdiği yeniliklerin kopyalanması Snapchat’i bunu başarmaktan alı koydu. Örneğin, Instagram hikayeler özelliğini getirdiğinde, Snapchat’in büyüme oranı ciddi şekilde düşmüştü. Güncel verilere göre, Snapchat’in günlük aktif kullanıcı sayısı 203 milyon iken, Instagram için bu sayı 500 milyon.

Facebook geçtiğimiz yıl yapay zeka destekli 3D fotoğraf özelliği getirmişti, fakat Instagram henüz bu özelliğe sahip değil. Snapchat’in bu hamlesi üzerine yakında Instagram’da da 3D fotoğraflar görmek pek de şaşırtıcı olmayacak gibi.

iPhone X ve Üstü Yoksa, 3D Selfie de Yok…

En azından bir süreliğine, bu özellik yalnızca Apple’ın iPhone X ve üstü modelleri için desteklenecek. Bunun bir sebebi, uygulamanın Apple’ın TrueDepth kamera sisteminin sağladığı verileri kullanarak bu efektleri gerçekleştiriyor olması. Diğer yandan, Snapchat tarafından tasarlanan akıllı gözlük Spectacles 3 cihazı da 3D görüntüler çekmek için kullanılabilecek.

Yine de, Snapchat yetkilileri yakında Android işletim sistemi de dahil olmak üzere, bu özelliği kullanabilen cihaz sayısının arttırılacağını söylüyorlar. Bu ne kadar zaman alacak ve hangi cihazlar desteklenecek bekleyip göreceğiz, fakat şimdilik Snapchat bu teknoloji ile yalnızca iPhone kullanıcılarının bir kısmını kendine çekebilecek gibi görünüyor.

Şu ana kadar Snapchat’in hemen her yeniliğinde olduğu gibi, Instagram’ın bu özelliği de kendi bünyesinde uygulaması şaşırtıcı olmayacak tabii. Bakalım Instagram ne zaman 3D animasyonlu görsellerle karşımıza çıkacak.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.