Dünyada en fazla kullanıcıya sahip olan mobil işletim sistemi Android’te, Google’ın uygulamaları her geçen gün daha da artıyor. Google’dan bu kez, fotoğraf meraklılarını sevindirecek yeni bir haber geldi. Geçtiğimiz günlerde firma, farklı özelliklere sahip 3 deneysel fotoğrafçılık uygulaması yayınladı. Üstelik bu uygulamalar, kullanıcılara tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.

Yayınlanan Son 3 Fotoğrafçılık Uygulaması, Birçok İşlevsel Özelliğe Sahip

Günümüz şartlarında neredeyse kamerasız telefon olmadığını vurgulayan Google, Android işletim sistemleri üzerinde yapay zeka algoritmasını denemek için Appsperiments isimli bir programı başlattı. Appsperiments programı kapsamında yapılan uygulama deneylerinin başında ise mobil fotoğrafçılık bulunuyor.

Bu alanda yayınlanan son uygulamalar ise birbirlerinden güzel ve kullanışlı özelliklere sahipler. Fotoğrafçılıkla ilgili yayınlanan bu son 3 deneysel uygulama üzerinde nesneleri tanıyabilme, stilizasyon, kullanıcıya yönelik segmentasyon, görüntü kodları algıyan algoritmalar gibi bir çok özellik denenmekte. Yeni yayınlanan bu mobil fotoğraf uygulamalarının isimleri ise Storyboard, Scrubbies ve Selfissimo.

Google bu uygulamaları, popüler marka oluşturmak amacıyla kullanmıyor. Firmanın bu uygulamaları yayınlamasındaki asıl amaç, yazılım gücünün sergilenmesi. Yayınlanan bu 3 deneysel fotoğraçılık uygulaması ile kamera donanımı ve yazılımı arasındaki uyumun artırılması hedefleniyor. Gelin bu uygulamalara biraz daha yakından bakalım.

1Storyboard

Objeleri tanıma özelliği olan bu uygulama, aynı zamanda yapay zeka yazılımına sahip. Bu nedenle bu uygulama ile çektiğiniz videoları, ister siyah beyaz isterseniz de renkli çizgi romanlara dönüştürebilirsiniz. Ancak Storyboard uygulaması, şimdilik sadece Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabiliyor.

Storyboard
Storyboard
Developer: Research at Google
Price: Free

2Scrubbies

Sadece iOS işletim sistemine uygun olarak yayınlanan bu uygulama ise videoların görüntü hızını ve yönünü istediğiniz şekilde değiştirebilmenize imkan veriyor. Bu uygulama ile çektiğiniz videolarda istediğiniz kısımları seçerek üzerinde farklı oynamalar yapabilirsiniz.

‎Scrubbies - Video
‎Scrubbies - Video
Developer: Google LLC
Price: Free

3Selfissimo

Bu uygulama ise selfie çekerken zorluk çekenlerin işini oldukça kolaylaştıracak. Çünkü bu uygulama, ekrana dokunduğunuz an, farklı pozlar yakalayarak beğendiğiniz en güzel pozunuzu seçme imkanı sağlıyor. Selfissimo uygulamasını kullanarak stüdyo ortamında çekilen fotoğraflar kalitesinde, siyah beyaz görünümlü selfie fotoğraflara sahip olabilirsiniz.

Selfissimo!
Selfissimo!
Developer: Research at Google
Price: Free
‎Selfissimo!
‎Selfissimo!
Developer: Google LLC
Price: Free

Bu yeni fotoğrafçılık uygulaması örneklerinden en çok hangisini beğendiniz? Size göre piyasadaki en iyi fotoğraf uygulamaları hangisi? Görüşlerinizi bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.