Artık her uygulama sırayla karanlık mod desteği vermeye başladı. Google da kendi uygulamalarına entegre ediyordu. Uzun zamandır Google Play Store için karanlık modlu bir arayüz bekleniyordu ve Google yayınlamaya hazır görünüyor.

Google, tüm uygulamaların renk şemalarını otomatik olarak değiştiren, sistem genelinde bir karanlık mod özelliği içeren Android 10’un lansman zamanına kadar kendi uygulamalarının karanlık modlarını yayınlamayı amaçlamıştı. Yine de bazı uygulamaların adapte edilmesinin zaman aldığını ve yeni işletim sisteminin piyasa sürülme zamanına kadar hazır olmadığını görmüş olduk. karanlık mod

Google’ın iki büyük uygulaması Gmail ve Google Play Store karanlık mod bekleyen uygulamalardı fakat 11 Eylül’de Android 10’u çalıştıran telefonlarda Gmail’in karanlık bir sürümü görünmeye başladı bile.

Şimdi ise Google Pixel telefonlarda koyu temalı bir Google Play Store arayüzünün göründüğü bildiriliyor. Yeni tasarım şimdiye kadar sadece çok az kullanıcı için uygun görünüyor, ancak çok yakında küresel olarak yayılması bekleniyor.

Tabi diğer Google uygulamalarına bakacak olursak, karanlık mod sadece Android 10 için olacak gibi. Dolayısıyla şimdilik Android Pie kullanıcıları var olan tasarımla yetinmek durumundalar.karanlık mod

Peki Neden Karanlık Mod?

Android 10 ile koyu tema denemek için üç ana sebep var. İlki tabii ki de gözler için daha iyi olması özellikle de gece ışıklar kapalı halde telefon kullanırken. Parlak telefon ekranlarının ve özellikle mavi ışığın uyku kalitesini nasıl etkilediğini herkes biliyor artık.

İkincisi, daha karanlık telefon ekranları daha az güç kullanarak pil ömrünü uzatıyor. Google’ın kendi araştırması, sadece genel ekran parlaklığının güç çekimi üzerinde çarpıcı bir etkiye sahip olmadığını, piksel renginin de belirgin bir etkiye sahip olduğunu göstermişti. Maksimum parlaklıkta, beyaz bir piksel siyahtan çok daha fazla güç çekiyor. Bu durum Google için biraz yüz kızartıcı bir sonuç çünkü son dönemlere kadar uygulama geliştiricilerini Materyal Tasarım yönergeleriyle arayüzleri olabildiğince parlak ve beyaz tutmaya teşvik etmişti.

Sonuncusu ve en önemlisi, koyu uygulamaların daha havalı olması 🙂 Yeni Google Play Store ve Gmail temaları dünya çapında yayılmaya başladığında Android 10, bugüne kadar Google’ın en iyi görünüme sahip mobil işletim sistemi olabilir.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.