Bildiğiniz gibi Korona virüsü ile ilgili birçok şirket sağlık kuruluşları ile ortak çalışmalar yürütüyor. Apple ve Google da geçtiğimiz aylarda ortak bir çalışmalarının olacağını duyurmuştu. İki teknoloji devinin Korona virüsü takip sistemi teknolojisi kullanıma hazır durumda, bu sistem için 23 ülkeden verilere erişim için talep edildi, ancak kaç ülkenin onay verdiği şimdilik netlik kazanmış değil.

Apple ve Google, Korona Virüsü Takip Sistemi Teknolojisinde Ortak

Apple ve Google’ın bir süredir üstünde durdukları bu sistem, Korona virüsüne yakalanmış kişilerin takibini yapacak. Sağlık kuruluşları tarafından da kullanılabilecek olan uygulama, herhangi bir takip uygulamasını yüklemeye gerek kalmadan çevrenizde virüs bulaşanları kolayca tespit etmenizi sağlayacak. Google çalışmaya ilişkin detaylı açıklamayı blog sayfasından kullanıcılara duyurdu.

Uygulama öncelikle telefonlara yüklü olan temas takip programlarının (contact tracing apps) işlemine kontrol sağlamayı hedefliyor. Takip sistemi olan bu temassız izleme teknolojisi, enfeksiyona yakalanan kişileri teşhis edip erken müdahale sürecinde yardımcı oluyor. Ülkelerin salgını kontrol altına almaya çalıştığı şu dönemde, takip sistemi teknolojisi salgına yakalanmış kişileri izlemek için kullanılması planlanıyor ve bunun sonucunda virüsün insanlar üzerinde kontrolsüz şekilde yayılmasının önüne geçecek.

Cihazın İçinde Eşleştirme Bluetooth Teknolojisi ile Sağlanacak

Virüsün yayılma hızını azaltmayı amaçlayan Apple ve Google, virüsün takibini kolay hale getirmeyi hedefliyor. Korona virüsü takip sistemi, Korona virüsü pozitif çıkan kullanıcıların kullandıkları telefonlarda temas kurdukları kişiler listelenecek, ardından söz konusu kullanıcılara temas ettikleri birinin testi pozitif çıkmışsa bildirim gelecek, bu bildirim Bluetooth teknolojisi ile sağlanacak. Böylece erken önlem alması durumunda kontrollü sosyal hayat programı yapabilecek.

Korona virüsü takip sistemi teknolojisinden yararlanmak için kullanıcıların, bir ülkeden diğer ülkeye veya bir bölgeden başka bir bölgeye geçtiklerinde bu takip sistemini kullanması gerekiyor. Böylece kullanıcılar için Korona virüsünden dolayı konulan seyahat kısıtlamalarının gevşetilmesi imkanını sağlamış olacak.

iOS ve Android cihazları takip sistemi teknolojisi uygulaması ile uyumlu halde güncelleniyor. İsviçre Araştırma Enstitüsü, “Mesafe takip uygulamalarının geliştirilmesi ve kullanılması bu dönemde dönüm noktası olacak.” dedi.

İki dev şirket gizlilik politikalarına önem verdiklerini dile getirerek uygulamanın GPS ile kullanılmayacağını duyurdu. Takip sistemi uygulaması salgın bittikten sonra kullanım dışı kalacak.