Korona virüsün etkisinin sürdüğü şu günlerde, eğitimler online devam ederken çoğu iş yerleri de Home Office şeklinde çalışmalarına devam ediyor. Bu süreçte bilgi alışverişi yapabileceğimiz sosyal kaynaklar kısıtlanmış olsa da teknolojik kaynaklar bize yardımcı oluyor. Google, evde daha üretken olmanızı sağlayacak yeni Google Lens özellikleri geliştirdi; ayrıntılar haberimizde…

Google ile ilgi alanımızın dışında bile arama yaparken yeni bilgiler kazanmak bizi öğrenmeye teşvik ediyor, en azından yeni bilgi beyni canlı tutuyor; dolayısıyla üretken olmamızı sağlıyor. Her öğrenmek istediğimiz veya merak ettiğimiz bilgileri kelimelerle tanımlayamıyoruz, işte Google Lens bu noktada kurtarıcı olabiliyor.

Bazen sadece bir kelime değil aynı zamanda bir resimle ya da fotoğrafla ilgili bilgi edinmek isteriz, açıkçası bu ihtiyaç yadsınamayacak kadar önemli. Google yeni özelliği ile görüntüsünü yansıttığınız fotoğrafı tanımlayıp sizlere bilgi sunuyor.

Google Lens, Not Defterinizden Bilgisayara Metin Kopyalıyor

Ödevlerinizi yaparken ya da iş toplantılarınızda tuttuğunuz notları veya herhangi bir dokümanı okuyup metni kopyalayıp yapıştırabiliyor, aynı zamanda bu özellik sizi zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor. İşlemi şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz; Google Lens ile metni seçtikten sonra Chrome veya başka bir tarayıcı ile oturum açmış başka bir cihaza metni yapıştırmak için “bilgisayara kopyala” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Şu bilgi önemli: Google Lens özelliğini kullanabilmek için her iki cihazda da oturumun aynı hesap üzerinden açık olması gerekir ve Google Chrome’un en son sürümünü kullanmanız gerekir.Google Lens

Yabancı Kelimeleri Kolayca Telaffuz Edebilirsiniz 

Sadece ana dilimizle değil bazen yabancı kelimelerle de arama yaparız, hatta bunu yabancı dil öğrenmeye çalışırken çok deneriz. Şu salgın döneminde kullanıcılar yabancı dil öğrenmeye başlamış olacak ki son birkaç ayda aramalar iki katına çıkmış.

Artık yabancı kelimeleri öğrenmek için ekstra bir zaman harcamanıza gerek yok, kameranızı metne yönlendirerek İngilizce, Çince ve 100’den fazla dildeki kelimeleri Google Lens kullanarak öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Yabancı diller de olmak üzere kendi ana dilimizde telaffuzu zor olan kelimeleri de Google aramada aratırız ve nasıl okunduğunu öğrenmeye çalışırız, tabi bu bazen zahmetli bir iş olduğu için aratmaktan vazgeçeriz. Artık bunun için de Google Lens’ i kullanarak metni seçip yüksek sesle duymak için dinle düğmesine tıklayarak Dinle özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Bu özellikler, Android’te mevcut, iOS’ta ise Dinle özelliği hariç tüm özellikler kullanıma sunuluyor. Google Lens’i kullanmak istiyorsanız aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Google Lens
Google Lens
Developer: Google LLC
Price: Free

PAYLAŞ