Korona Virüsünden dolayı evde kaldığımız şu günlerde en çok kullanımını artıran platformdan biri de Netflix oldu. Netflix’in popülerleştiği şu dönemlerde kullanıcı deneyimi de ister istemez ön plana çıkıyor. Android için yeni bir iyileştirme yapan Netflix, ekran kilidi özelliği getirdi. Netflix, Android uygulamasındaki medya denetimlerine yeni özellik olan ekran kilidi seçeneğini ekledi.

Netflix’te bir şey izlerken yanlışlıkla bir yere dokunmak veya izlediğiniz filmi kazara duraklatmak ya da atlamak problemine bir çözüm geldi. Artık ekran kilidi seçeneğine basarsanız oynat / duraklat düğmeleri dahil olmak üzere tüm seçenekler kilitlenecek. Bu kilit Netflix’i kullanmaya başladığınızda platformun izleme ekranının sol alt tarafında yer alacak.

Netflix Ekran Kilidi

Netflix, bu özelliğin en kısa sürede iOS kullanıcılarıyla da bulaşacağını söylerken daha birçok yeni özellik üzerinde çalıştıklarını raporladı.

Eğer bir Android kullanıcıysanız ve daha bu özellik cihazınıza gelmemiş ise kısa sürede gelecektir. Özellik kademeli olarak kullanıcılara dağıtıldığı için daha önceden cihazınıza gelmiş olması muhtemeldir.

Artık Netflix Keyfi Bölünmeyecek

Netflix Android uygulamasına gelen bu özellik seyir keyfinin bozulmasına engel olmayı hedefliyor. Ekranın alt kısmında olan dil, bölümler ve alt yazı seçeneklerine kilit ekranı seçeneği de eklenmiş oldu. Ekran kilidine bastığınızda kullanıcı arayüzünde bulunan düğmeler kullanım dışında oluyor. Kısacası oynatma süresi çubuğu, durdur veya devam et gibi seçenekler çalışmıyor. Ekranda yalnıza kilit simgesi görünüyor.

Ekranı yani arayüzü tekrar kullanabilmek için ise kilit düğmesine iki kere basılması gerekiyor. Ardından arayüz tekrar kullanılabilir duruma geliyor ve platformu daha önceki haliyle kullanmaya açık oluyor. Netflix’in ekran kilidi özelliği henüz okumayı bilmeyen çocukların cihazla oynarken bir şeyleri karıştırmalarına engel olsa da ekranın alakasız yerlerine dokunmalarına engel olmayacaktır.

Netflix ekran kilidi özelliğini de kullanıcıların isteğine bırakarak ayarlar menüsünde aktif veya pasif seçeneğine getirebilmemiz için olanak sağlamış.Görünen o ki, Android ekran kilidi özelliği kullanıcılarının beğenisine sunulmuş durumda.

Şu an iOS işletim sistemine sahip cihazlarda olmamasının sebebi güncellemenin uygulamada değil sunucuda yapılmamış olması. Netflix’in ekran kilidi özelliği rakiplerinden onu bir adım daha öne çıkaracak gibi gözüküyor.

Netflix’i indirmek için aşağıdaki linkleri kullanbilirsiniz.

Netflix
Netflix
Developer: Netflix, Inc.
Price: Free

PAYLAŞ