Bir bilgiyi araştırmak için sürekli Google’da arama yaparız, arama yaparken sürekli yeni sekmeler açarız ve bu sekmeler birike birike bir yığına dönüşür. İşte Google Chrome 81 özelliği ile bu sekme sıkıntısına son verdi. Detaylar haberimizde…

Google Chrome’daki sekme yığınına çözüm bulmanın artık kolay bir yolu var. Chrome 81 özelliği ile sekmeleri bir araya getirebilirsiniz. Bu yeni güncelleme Google Chrome kullanıcılarına kolaylık sağlıyor. Güncellemenin daha önce gelmesi planlanmıştı, ancak şirket salgından dolayı ertelemek zorunda kalmıştı.

Bu özellik otomatik olarak güncelleniyor ama siz eğer manuel olarak kurulumu gerçekleştirmek isterseniz, ayarlardan güncelleyebilirsiniz. Sekmeleri gruplandırmaya yarayan bu özellik kullanıcıların iş akışı için verimlilik sağlıyor.

Google Chrome 81 Yeni Özelliğiyle Sekme Yığınına Çözüm Buldu

Mac bilgisayarınızda veya Windows bilgisayarınızda yüklü olan Google Chrome’u güncelledikten sonra artık sekmelerinizi yan yana kümelemek mümkün hale gelecek. Yeni bir sekme kümesi oluşturmak için tek yapmanız gereken bir sekmeye tıklayarak “yeni gruba ekle” butonuna tıklamak. Chrome, sekmeleri farklı renklerde kodlayarak grupları ayırabilecek.

Google Chrome 81

Bunun yanı sıra grubu adlandırabilecek ve sunulacak renkler arasında tercihinizi yapabileceksiniz. Grubu çubuğun bir tarafından diğerine taşımak için renkli kısmı sürüklemeniz yeterli olacaktır. Örneğin bir araştırma yaparken birkaç sekmeyi gruplandırabilecek ve alanınızı genişletebileceksiniz. Ardından sekmelerinizi gözden geçirebilmek için size kolaylık sağlayacaktır.

Gruptan herhangi bir sekmeyi kaldırabilmek için sağ tıklayarak “gruptan kaldır” seçeneğini tıklayabilir veya grubun geri kalanından aşağı sürüklemeniz yeterli olacaktır.

Google Chrome, daha önce sekmelerdeki temaları özelleştirmek için sekmelerin üzerinde gezerek site bilgisi alabileceğimiz bir güncelleme getirmişti. Bu özellik yalnızca sekmelerin ismini gösteriyordu, bunun üzerine Google, sekmelerin ön izlemelerinin de gösterebileceği bir özellik getireceğini açıklamıştı. Google Chrome 81 ile tarayıcıyı çok daha kolay ve pratik kullanılabilir hale getiriyor.

Sekmeleri daha kullanışlı hale getiren Google Chrome 81 özelliği otomatik veya manuel olarak etkinleştirilebilirsiniz. Eğer özelliği güncellemenize rağmen görmüyorsanız, chrome://flags adresine giderek aşağıdaki gibi manuel olarak özelliği aktif edebilirsiniz. Chrome Flag özelliğinin henüz test edilen deneysel özellikler olduğunu unutmamalısınız.

Özelliği aktif etmek için Google Flags adresine gidin, ardından karşınıza çıkan sekmede yer alan arama çubuğuna “tab groups” yazın ve özelliği etkinleştirin. Google Chrome tarayıcınızı yeniden başlattıktan sonra yeni özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.