Yazılım devi Microsoft, donanım alanına da bir kez daha göz dikmiş durumda. ARM işlemcili Microsoft Surface Pro X yeni cihazlardan biri. Belki daha ilginç olanı ise çift ekranlı Surface Duo ile akıllı telefon pazarına geri dönüyor oluşu. Surface Duo’nun ilginç yanı, Microsoft’un ilk Android işletim sistemine sahip mobil cihazı olması.

Microsoft Surface Pro: Hem Tablet Hem Laptop

Surface Pro X ve Surface Pro 7 Microsoft’un en yeni tablet bilgisayarları. Sırasıyla 13 ve 12.3 inç ekran büyüklüğüne sahipler. Ayrıca satılan özel klavyeleriyle birlikte oldukça ince ve şık birer laptop olarak da kullanılabiliyorlar.

Surface Pro X, Microsoft’un Qualcomm ile birlikte geliştirdiği ARM tabanlı SQ1 isimli özel tasarım bir işlemciyle geliyor. 3GHz hızındaki 7 Watt’lık işlemci, Microsoft’a göre watt başına Surface Pro 6’dan 3 kat fazla performans sunuyor. Snapdragon mimarisindeki SQ1 aynı zamanda Adreno 685 ile 2 teraflop grafik işleme gücünü de beraberinde getiriyor. Bu da XBox One ile yaklaşık aynı güç demek. 13 inç boyutundaki PixelSense ekran 2880 x 1920 çözünürlük sunuyor.

Microsoft Surface Pro X
Microsoft Surface Pro X, slim klavyesi ve kalemi ile birlikte

LTE bağlantı desteği sayesinde her yerden çevrimiçi olmanıza da olanak sağlayan cihaz verimli ARM işlemcisiyle 13 saate kadar da pil ömrü vaadetmekte. Dilerseniz, cihazın SSD sürücüsünü de değiştirme imkanı var.

Surface Pro 7 ise, 10. nesil Intel i3, i5 ya da i7 işlemciyle daha alışık olduğumuz bir donanım mimarisine sahip. Standart kullanımla i5 işlemcili sistem 10.5 saate kadar pil ömrü sağlayabiliyor. i3 işlemcili model Intel UHD Graphics grafik işlemcisine sahipken, i5 ve i7 işlemciler beraberinde Intel Iris Plus Graphics’i getiriyor.

12.3 inç boyutundaki PixelSense ekranın çözünürlüğü ise 2736 x 1824.

Her iki cihazın ekranı da 10 noktaya kadar multi touch özelliğine sahip dokunmatik ekranlar. Aynı zamanda, Microsoft Surface Slim Pen her iki cihaz tarafından da desteklendiğinden, karakalemle çalışırcasına yazma ve çizme tecrübesini de sunabiliyorlar.

Microsoft Surface Duo ve Surface Neo – İki Ekran Varken Neden Birle Yetinelim?

Mobil cihaz tutkunları için asıl ilginç duyurular ise bu iki cihaz: Microsoft Surface Duo ve Microsoft Surface Neo. Birbirine hem benzer, hem de çok farklı cihazlar diyebiliriz. Zira Surface Duo bir akıllı telefon, ve Android işletim sistemiyle geliyor. Surface Neo ise Windows 10X adlı, özel bir Windows 10 sürümüyle gelen bir tablet.

Microsoft Surface Duo

Surface Duo 5.6inç boyutunda iki ekrana sahip, ve ekranlar adeta bir kitap gibi ortadan 360 derece dönebilen bir menteşe ile birleşiyorlar.

Dilerseniz iki ekranı birleşmiş tek bir ekran gibi kullanabilecek, dilerseniz ikisinde iki ayrı uygulama çalıştırabileceksiniz.

Her ne kadar Surface Duo Android bir cihaz olacaksa da, Windows 10 uygulamalarının da en azından belirli bir oranda desteklenmesi bekleniyor.

Cihazda şimdilik bir Snapdragon 855 var, ancak detaylar kesinleşmiş değil, tanıtımda gördüğümüz yalnızca bir prototip.

Surface Neo ise iki ekran, dokunmatik ve kalem özelliklerinin daha iyi kullanılabilmesi için özel olarak uyarlanmış olan Windows 10X ile geliyor.

Her iki cihaz için de ince bir Bluetooth klavye mevcut, ancak bu donanımı ayrıca satın almak gerekecek. Klavye mıknatıslı, kullanmadığınızda cihazın arka kısmında, kullanırkense alt kısımda kalacak ekrana pıt diye sabitleniveriyor. Klavyenin kapladığı ekranın üst kısmında bir alan hala boşta kalıyor ve bu bölge emojiler ve benzerlerini göstermek için kullanılan Wonderbar isimli alanı oluşturuyor. Dolayısıyla Surface Duo ve Surface Neo da birer laptop olarak kullanılabilme imkanı sunacaklar.

Microsoft Surface Wonderbar
Microsoft Surface Neo slim klavye ve wonderbar ile

Surface Earbuds, Apple Airpods’a karşı

Son olarak Microsoft mobilite alanında donanım desteğini eksiksiz vereceğini göstermek için gereken büyük adımı da atmış: kablosuz kulaklıklar!

Malum, güçlü ama hafif bu tür cihazlar seyahat halinde çalışan yeni nesil iş gücü için özellikle çekici, ve bu iş gücü genellikle dikkatlerini dağıtacak gürültüleri yok etmek için kaliteli kablosuz kulaklıklara da ihtiyaç duyuyorlar.

Duyurulan ürünlerin büyük kısmının önümüzdeki kış içerisinde satışa sunulması bekleniyor. Cihazlarla ilgili detaylı bilgiler Microsoft’un sitesinde bulunabilir.