09Malum Coronavirüs’ten dolayı sosyal ortamlarımızdan; okuldan, arkadaşlarımızdan ve akrabalarımızdan uzak kalıyoruz. Hatta aynı evi paylaştığımız ailemizden bile bireysel olarak izole olmak zorundayız. #EvdeKal’ırken biraz olsun, aile veya arkadaşlarınızla zaman geçirmeniz için güzel bir uygulama buldum: Kahoot.

İlkokuldan üniversiteye kadar tüm dersler artık uzaktan eğitim ile devam ediyor. Kahoot da aslında eğitim kategorisinde bulunuyor. Öğretmenlerimiz buradan Quiz, doğru yanlış, gibi testleri dijital olarak paylaşıp sınavlar yapabiliyorlar. Uygulamanın keyfi ise tam olarak burada çıkıyor.

Kahoot ile Dijital Ortamda Eğlenceli Testler Hazırlayın! 

Aslında uygulama ile şu an staj yaptığım bir eğitim firmasında katıldığım bir vesilesiyle tanıştım. Sevgili patronum 3 günlük eğitiminde her gün sonunda Kahoot uygulaması üzerinden hazırlamış olduğu testi katılımcılar ile yaptı. Ben de eğitime dahil olduğum için sınava da dahil oldum. Patronumuzun sorularını cevapladım; fakat birinci olmaktan ise kaçındım 🙂 Çünkü, testin sonunda birinciye kitap hediye edildi ve stajyer olarak o hediyeyi kazanmamam gerekiyordu 🙂

Velhasıl kelam, aslında uygulamayı direkt kullanmaya başlamadım. Ailemle beraber evde kalmam gereken bu süreçte eğlenceli ve öğretici bir şekilde nasıl zaman geçiririm diye düşünüyorum. Ben de uygulamayı indirdim ve aileme bir test hazırladım. Sorular tüm bireylerin bilebileceği genel kültür kapsamında hazırlamıştım. Birinci ise ikizim oldu 🙂

Sizler de uygulamayı indirdikten sonra ”Create Kahoot” seçeneğine tıklayarak bir test hazırlayabilirsiniz. Seçeneğe tıkladıktan sonra testinizin bir tanıtımı açısından görsel, başlık, açıklama metni veya varsa tanıtım videonuzu URL’si ile beraber ekleyebilirsiniz.

Bu ekranı tamamladıktan sonra kaydetme işlemini gerçekleştirin ve artık soru girmeye hazırsınız. İstediğiniz kadar soru ekleyebildiğiniz Kahoot uygulamasında, sorunuzu yazıyorsunuz, yanlış cevapları ve doğru cevabı ilgili alanlara yazıyorsunuz. Aynı zamanda soru için süre limiti de oluşturabilirsiniz.

Kahoot’un Keyfi ise Şimdi Başlıyor! 

Sorularınızı hazırladıktan sonra katılımcıların testinize girebilmesi için oluşturduğunuz sınav için özel verilen PIN’ı katılımcılara söyleyin. İstediğiniz tüm katılımcılar giriş sağladıktan sonra sınavı başlatabilirsiniz.

Oyunun heyecanı ise aslında tam da burada çıktığı gibi; katılımcı sayısının fazlalığı ve sonunda kazanılacak ödüle göre de artış gösterir ya da düşecektir. Hazırladığınız sorulara katılımcılar cevap verdikçe her sorudan sonra doğru ve yanlış cevaba göre sıralama listesi gözükecektir. Doğru/yanlış cevaplara göre sıralama değiştiği gibi uygulama beraberliğin ortaya çıkmaması için güzel bir özellik de eklemiş: Süre. Testte sizin her soruya göre belirlediğiniz süre içerisinde cevaplar verilmesi gerekiyor. Kim daha hızlı cevap verirse o diğer doğru bilenlere göre ise daha fazla puan kazanıyor.

Katılımcılar tüm soruları cevapladıktan sonra karşımıza detaylı bir sıralama ve istatistik ekranı geliyor. Kişiye göre doğru/yanlış verilen cevap sayıları, soru bazlı olarak sıralamanın değiştiği anlar gibi birçok istatistiği görebileceksiniz.

Sosyal ortamlardan uzaklaşırken, ailenizden arkadaşlarınızdan uzak kaldığınız zamanlarda eğlenceli vakit geçirmek için aşağıdaki linklerden uygulamayı indirebilirsiniz. Dilerseniz sitesini de ziyaret edebilirsiniz. Sadece uygulama üzerinden değil sitesinden de eğlenceli yarışmalar hazırlayabilirsiniz.

‎Kahoot! Play & Create Quizzes
‎Kahoot! Play & Create Quizzes
Kahoot! Quiz Oluştur ve Oyna
Kahoot! Quiz Oluştur ve Oyna
Developer: Kahoot!
Price: Free

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.