Koronavirüs süreci boyunca hem iş hem de eğitimde uzaktan eğitimi ayaklarınıza kadar getirecek siteler önermeye ve anlatmaya devam ediyorum. Bugün gene aynı konseptte uzaktan çalışma ortamı veya eğitim ortamınızı kendi kriterlerinize göre oluşturabileceğiniz bir site ile sizlere geldim: Edpuzzle.

Edpuzzle Nedir?

Site içerisine bilgisayarınızdan ya da mobil cihazınızda bulunan videoları yükleyerek bir çalışma ortam kurmanıza fırsat sunuyor. Aynı zamanda yine sistem içerisinde sizlere sunulan “Youtube”, “Ted”, “Khan Academy” veya “Learn Zillion” gibi kaynaklardan da videolar ekleyerek ders anlatımlarınızı ya da kendi çalışma ortamınızı oluşturabileceğiniz bir site. Üstelik bu gibi videoları ekledikten sonra kendi seslendirmeniz ile de harmanlayabilirsiniz.

Öğrenci/katılımcı/çalışma arkadaşlarınız için sorular ekleyebilir, verilen cevapları gözden geçirebilirsiniz. Hazır olarak aldığınız veya kendi çektiğiniz bir videonun izlenme istatistiklerini de görebileceğiniz kısmen ücretsiz bir sanal sınıf/çalışma ortamı sitesidir.

Şimdi biraz daha ayrıntı özelliklere göz atalım.

Edpuzzle Neler Vadediyor?

Kendi videolarınız ya da farklı sitelerden siteye yüklediğiniz videolar için edit görevi gören bir sistem de bulunuyor. Eklediğiniz videoları istediğiniz yeri kırpabilir, derse/çalışma ortamına özel hale getirebilir, gereksiz ya da değinilmesine gerek duymadığınız yerleri çıkartabilirsiniz.

Yabancı kaynaklardan alınan ve İngilizce veya farklı dillerde olan bir video eklemiş olsanız bile bunu problem olarak görmenize gerek yok. Gene edit tarafında bizlere yardımcı olabilecek bir sistem mevcut. Kesip düzenleyebileceğiniz videolarınıza kendi seslendirmenizi yapmanız da mümkün.

Sanal ve etkileşimli çalışma/ders ortamı sunan sitede öğrenci/katılımcıların kendi hızlarında öğrenmelerine olanak tanıma adına videolar istendiği zaman izlenmek üzere paylaşılabiliyor.

Etkileşimli çalışma ortamına imkan vermenin ve izlenme istatistiklerinin yanı sıra yüklenen videoların katılımcılar tarafından anlaşılıp anlaşılmadığına dair geri bildirimler alabiliyorsunuz. Bu geri bildirimler ile eğitimin/çalışma ortamının verimini ölçebilir, geliştirme yapabilirsiniz.

5 milyondan fazla videoya erişim sağlayarak çeşitli, istediğiniz konu başlıklarına ve amacınıza göre videolar kullanıp çalışma ortamınızı kurmak sitenin arayüzünün çok kullanışlı ve kolay olması ile zevkli bir hale geliyor.

Nasıl Üye Olurum?

 2 farklı üyelik seçeneği bulunuyor.

  • Pro Öğretmen

Bu planın ücreti aylık $9.50’dır. Öncelikli müşteri desteği, video dersleri için sınırsınız depolama alanı ve katılımcı/öğrencilerin ayrıntılı istatistik verilerine erişim sağlayabilirsiniz. Kısaca site içerisindeki tüm özelliklere sahip olursunuz.

  • Okullar

 Bu planı kullanmak için Edpuzzle ile iletişime geçilmesi gerekmektedir çünkü öğrenci olduğunuzun kanıtlanması lazım. Ücretsiz plandaki tüm özellikler dahildir. Ekstra olarak, tüm katılımcılar için pro öğretmen hesabı/eğitmen/çalışan, tüm öğretmenler/eğitmenler/çalışanlar için video barındırma platformu özellikleri edinirsiniz ve çalışma ortamı/eğitimde birden fazla kişi anlatıcı konumda bulunabilir.

Edpuzzle

Bu gibi iki farklı üyelikten birine sahip olarak eğitimler veya çalışma ortamlarında görsel açıdan sadece slaytların yeterli gelmediği anlarda görsel zevki çok artıracaktır. Uzaktan eğitim/çalışma ortamlarındaki farklılaşmayı videolu şekilde yapmak kaliteyi de artırır.

Bu kapsamda Edpuzzle ile çalışarak niteliği ve çekiciliği artırma şansı yakalarsınız. Sitenin video yelpazesinin genişliğini kullanarak her konuya, başlığa özel içerik üretebilirsiniz. Her videonun editini kendinize göre şekillendirebiliyor olmak da büyük bir konfor alanı sağlar.

Edpuzzle
Edpuzzle
Developer: Edpuzzle
Price: Free
‎Edpuzzle
‎Edpuzzle
Developer: EDpuzzle, Inc.
Price: Free

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.