Sizlere oynamaktan keyif aldığım, turnuvalara çıkmadan önce bir ön maç ve antrenman yapmakta kullandığım, evlerimizde kalarak geçirdiğimiz bu karantina zamanlarımızı kaliteli kılacak satranç oyunu lichess Online Chess uygulamasından bahsetmek istiyorum.

Uygulama, Google Play Store’da 4.4 puana, Apple App Store’de ise 3.6 puana ve 66 binden fazla indirmeye sahip. Bu uygulama satranç sevgisi için inşa edilmiş olup açık kaynak kodlu ve herkes için ücretsiz. Aynı zamanda yeni özellikleriyle sürekli güncelleniyor.lichess

Çevrimiçi ve Çevrimdışı Satranç Öğren ve Oyna

Eğitim satranç taşlarını öğrenmekle başlıyor, taş yeme, çarpışma ve şah çekme gibi temel prensiplerle devam ediyor; tahta düzeni, rok atma ve geçerken alma gibi orta düzeye, son olarak ileri düzey taş değerleri ve şah çekme 2 seviyesine gelip artık uygulamayı keyifle oynayabilme fırsatına sahip oluyorsunuz.

lichess uygulamasını diğer satranç uygulamalarından ayıran en önemli özelliği yaygın satranç pozisyonlarını ve eğitici satranç videolarını izleme gibi öğretici özelliklerinin olması. Uygulama sadece satranç oyunlarıyla sınırlı değil, taktiksel becerilerinizi geliştirmek için size bulmaca ve satranç yapbozlarıyla alıştırma da sunuyor.

lichess Satranç Sevgisi için İnşa Edilmiş Bir Oyun

Kimi insan, tek başına oynamaktan keyif almayabilir tabii ama lichess size bilgisayarla oynayarak hünerlerinizi test etme ve dünyanın dört bir yanından oyuncularla oynama fırsatı veriyor. Evde ders çalışmaya ya da işinize ara verdiğiniz zaman stresinizi bir nebze iyi gelebilecek lichess hemen yanı başınızda cebinizde, üstelik karantina günlerinde sizlerle aynı stresi paylaşan rakiplerinizi alt ederek zaferinizin keyfini sürebilirsiniz.lichess

Çevrimiçi ve çevrimdışı bulunan birçok varyant, turnuvalar için bir ön maç görevi görüyor. Örneğin; Crazyhouse, Satranç 960, Tepenin Kralı, Üç çek, Antichess, Atomik satranç, Orda, Yarış Kralları… Optimizasyon sıkıntısı olmayan bu uygulama, satranç modları ve günlük bulmaca çözümü ile satranç bilginizi artırabilirsiniz.

Oyun oynamak yerine izlemeyi tercih edenler için de uygun olan lichess, hiçbir şekilde reklam içermiyor. Ayrıca büyük oyucular genellikle online turnuvalarını bu uygulamayla oynuyorlar. Üstelik Analiz motorunda istediğiniz şekilde tahtanıza taş ekleyip taş çıkarıp konumları analiz edebilirsiniz  ya da karşılaştığınız oyunlarını uygulamaya atıp inceleyebilirsiniz.

Sizler de lichess uygulamasını Apple App Store’dan ve Google Play Store’dan indirebileceğiniz gibi sitesini de inceleyebilirsiniz veya aşağıdaki linklerden mağaza sayfasını inceleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

‎lichess • Online Chess
‎lichess • Online Chess