Koronavirüs sürecinde birçok iş sektörü hatta eğitim de dahil olmak üzere çoğu firma uzaktan çalışma sürecini kendi iş süreçlerine adapte etmek zorunda kaldı. Hem Koronavirüs sürecine hem de uzaktan çalışma programlarına/sitelerine adapte olabilen işine devam edebiliyor. Bu süreçte çalıştığım firma da uzaktan çalışma ortamı kurmak için kolları sıvadı ve Genially ile tanıştı.

Ben de bu mantıkta küçük bir yazı konsepti değişimine gidiyorum ve sizlere uzaktan eğitim ya da çalışma süreçlerine adapte olabilmeniz için farklı siteler ve uygulamalar yazmaya başlıyorum.

Genially Nedir?

İnteraktif özelliği ile görsel içerik oluşturmak için kullanılan, arayüzü kullanışlı ve kolay, ücretsiz içerik ve araçların çoğunlukta olduğu bir sunum hazırlama sitesidir.

Genially, web siteleri, blog geliştirmeleri için kullanılmasının yanında aynı zamanda bir iletişim aracı olarak da kullanılabiliyor. Yani, sunum, bilgi fotoğrafları, rapor, poster veya kılavuz yapımında da kullanılıyor. Müşterinin ilgisini çekmek ve yayınlanacak gönderilerin kalitesini artırmak için tasarlanmış bir sitedir.

Genially ‘i internet sitesi vasıtasıyla kullanabildiğiniz gibi aynı zamanda Google Chrome eklentisi olarak kullanabilirsiniz. Bu gibi platformların dışında tablet cihazlardan da erişim sağlayabilir, ilgi çekici sunumlar hazırlayabilirsiniz.

Genially’yi kullanabilmek için programcı veya bir tasarımcı olmanıza gerek yok. Programın arayüzü ve proje oluşturma sistemi gayet basit ve kullanışlı. Her türlü projenizi üçüncü taraflar için görülür ve kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Bulut ile çalışma sistemi sayesinde yarattığınız projelere kolay erişim sağlanabilir ve üzerinde değişim yapılabilir. Ek olarak, herhangi bir projeniz sosyal ağlar veya Whatsapp üzerinden de kolayca paylaşılabilir.

Diğer Programlar ve Sitelerden Farkı Nedir?

 • İçeriklerin her zaman ve her yerde internet ile erişilebilir olması öğrenci veya katılımcılar açısından kaynak sıkıntısı sorununa bir çözüm olabilir.
 • Sunumlarda kullanabileceğiniz renkli içerikler, videolar, sesler ve görseller ile katılımcının ilgisi artar.
 • Program içi iletişim internet tabanlı olduğu için kullanıcıya otomatik cevap veren sistemler bulunur. Sanal kampüsler ortamları oluşturularak katılımcılar veya öğrenciler için uzaktan ortak proje ortamı oluşturulabilir.
 • Siteye girip üyeliğinizi oluşturun. Üyelik ile giriş yaptıktan sonra sizlere sorulan iki soru var. İş sektörünüz ve çalıştığınız firmadaki işiniz. Bu iki sorunun cevabına yönelik size özel bir algoritma yaratılıyor ve kullanabileceğiniz site uygulamaları karşınıza çıkıyor. Böylece hesabınızdaki karmaşıklıktan korunarak sadece işinize yarayabilecek özelliklere sahip oluyorsunuz.
 • Her sunumuza yüzlerce farklı efekt ekleyebilir, sunumu görsel olarak zenginleştirebilirsiniz.
 • Her sunumun her sayfasına koyacağınız interaktif özelliği ile sunum sayfalarında kullandığınız materyallere atayacağınız farklı semboller ile o materyalin interaktif özelliğine sahip olduğunuz gösterebilirsiniz. İzleyici materyale tıklayarak (Powerpoint’teki altta yer alan “Not” kısmının daha gelişmiş hali) sizin yazdıklarınıza, görsellerinize ya da herhangi bir atadığınız linke gidiş yolu açabilirsiniz.
 • Arka planlarda bulunan canlı resimleri kullanarak sunuma, projeye görsel zenginlik katmak oldukça etkili görünüyor.

Genially ‘de Şablonlar ve Sunumlar Kategorilere Ayrılmış Durumda

Aslında sitenin kullanıcıya sağladığı en büyük farklardan birisi bu ve gerçekten çok kullanışlı. Hem iş sürecinde yapacağınız proje ile ilgili şablon/sunum tipi araştırması yapmaktan kaçınıyor hem de üyeliğiniz sizin için tamamen özelleştiriliyor. İş sürecinde zamanın da ne kadar önemli olduğunu düşünürsek Genially belki de bulunmaz nimet gibi duruyor.

Yani, kullanıcıya özel oluşturulan üye arayüzü ile kategorilere ayrılan şablonlara ulaşım sağlayarak, o an işinize yarayacak ve kullanım açısından size en uygun iş ortamı hazır hale geliyor.

 

Sunum hazırlamak sadece video, görsel koymak ve sayfalara birkaç yazı yazmak da değil. İlgiyi çekmek, görsel bir şölen sunmak da işimizin bir parçası. Aynı zamanda katılımcılar için hazırlanacak interaktif bir ortam da gerekiyor. Genially bu ortamı sağlamak için sunumlarınızda quiz düzenlemenize ve oyunlar, grafikler oluşturmanızı sağlıyor.

Bunlardan farklı olarak posterler, E-cardlar oluşturabilir, CV hazırlayabilirsiniz. İşinize özel bir takvim hazırlayarak, etkinlikleri veya deadlinelari çalışanlarınız ile paylaşabilir, takip süreci başlatabilirsiniz.

 

Nasıl Üye Olurum?

Genially’nin 2 ana kategoride 4’er farklı üyelik sistemi bulunmaktadır.

Genially

İlk ana kategori Eğitim’dir. Kendi içerisinde dört alt üyelik bulunur.

 • Free

Bu kullanımda sınırlı sayıda proje hazırlanır. Sınırlı sayıda şablona ve efekte erişim vardır. Çevrimdışı görüntüleme özelliği bulunmamaktadır. Genially logosu tüm projelerde görünür. Kendi logolarınız ise bulunmaz. Hiçbir projede kapalı kalma özelliğini aktif edemezsiniz. JPG, PDF, HTML formatlarına dönüştürme imkanınız yoktur. Premium şablonlara erişim bulunmaz. Ses ekleme özelliği bulunmaz.

 • Öğrenci

Çevrimdışı görüntüleme özelliği bulunmamaktadır. Genially logosu tüm projelerde görünür. Kendi logolarınız ise bulunmaz. Ses ekleme özelliği bulunmaz.

Projelerinizi kapalı hale getirebilirsiniz. JPG, PDF, HTML formatlarına dönüştürme imkanı verir. Yılda 10 tane Premium şablona erişim izni verir. Ücreti aylık 1.25 Euro’dur.

 • Edu Pro

Free ve Öğrenci üyeliklerindeki tüm özelliklerle beraber özel bağlantı, ses verme özelliği, sınırsınız şablona erişim ve uygulamayı kullanmak için destek birimi özelliği taşır. Ücreti aylık 4.99 Euro’dur. Öğrenci olduğunun kanıtlanması gerekmektedir.

 • Master

Sitenin verdiği tüm özellikleri barındırır. Ücreti aylık 20.82 Euro’dur.

Genially

İkinci ana kategori Profesyonel üyeliktir. Kendi içerisinde 4 alt üyelik bulunur:

 • Free

İlk ana kategoride bulunan Free üyeliği ile aynı özellikleri barındırır.

 • Pro

Tüm şablonlardan yararlanma fırsatı sunar. Destek ve grup çalışması özelliği aktif edilebilir. Projeler tüm dosya formatlarına dönüştürülebilir. Projeler istendiği taktirde kapalı formatta saklanabilir.

Genially logosu tüm projelerde yer alır, kişiye özel logolar eklenemez. Ücreti aylık 7.49 Euro’dur.

 • Master

Free ve Pro üyelik kapsamındaki tüm özelliklerin yanında projenin izlenme ve görüntülenme istatistiklerini, grup/ortak çalışma özelliği, özel logo kullanımına izin verir. Ücreti aylık 20.82 Euro’dur.

 • Team

Aylık 79.15 Euro’ya site içi tüm özellikleri kullanma izni verir. 5 kişiye kadar kullanıcı eklenebilir.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.