Çocuklar için kitaplardan, masallardan, çizgi filmlerden çok daha önemli bir şey var. O da oyunlar… Oyunlar, çocukların gelişimlerinde, ileriki yaşlarında nasıl bir birey olacaklarında, sosyal ilişkilerinde, zeka, dikkat ve konsantrasyon becerilerinin gelişiminde çok büyük rol oynamaktadır. İçerisinde bulunduğumuz milenyum çağında tablet ve telefonlar çocuklar üzerinde büyük merak uyandırmakta. Anne babalar da bu merakı giderebilmek için çocuklarına bu cihazları aldıktan sonra, 7 yaş eğitici tablet oyunları araştırıyorlar.

7 Yaşa Uygun Tablet Oyunları

Anne-babalar çok iyi bilirler; App Store ya da Play Store’da çok sayıda tablet oyununa rastlamak mümkün ama bunların hangileri faydalı? İşte bu yazıda sizi büyük bir dertten kurtarıyoruz. Çocuklar için derlediğimiz başlıca eğitici – öğretici tablet oyunlarına gelin bir göz atalım:

Telestory

Uygulama, geleceğin starlarına yönelik. Televizyon tasarımlarından birini seçtikten sonra video kaydı ile istediğiniz müziği seçip, dilediğiniz tv programını yapabilirsiniz. Uygulama Store mağazalarından edinilebilir.

TabTale

Bir çeşit hikaye oyunudur. Çocuklar, seçtikleri kahramana göre kendi hikayelerini oluşturabiliyorlar. İnteraktif özelliği de olan bu oyunu Android ve iOS cihazınıza indirebilirsiniz.

MentalUP Telefon ve Tablet Oyunu

TÜBİTAK desteği ve sertifikaları ile oldukça güvenilir bir uygulama. Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun dikkat, konsantrasyon ve zeka becerilerini seviye seviye artıran MentalUp, ayrıca oyun skor verilerini düzenleyerek size gelişime dair bir raporlama sağlıyor. Google Play Store ve Apple Store uygulamalarından MentalUP’ı ücretsiz indirebilirsiniz.

Chess For Kids

Satranç, beyin sporları arasında ilk akla gelen ve en güçlü oyunlardan birisidir. Çocuklara sıkıcı gelebilecek bu oyunu, Chees for Kids uygulaması sayesinde eğlenceli hale getirebilirsiniz. Store uygulamalarınızdan bu uygulamayı indirmenizi tavsiye ederiz.

Skillz

Mantık ve zeka oyunu olan Skillz’de çoklu oyuncu desteği var. Yani arkadaşlarınızla bu oyunu oynamanız mümkün. Bakalım kim kazanacak?

Sudoku for Kids

Sudoku oyununu herkes bilir değil mi? Bilmeyenler için kısaca anlatalım; aynı karede, sağdan ve soldan aynı sırada aynı sayının bulunmaması üzerine kurulmuş, mantık ve zeka oyunudur. Bunun çocuklar için olan bir uygulaması da mevcut: Sudoku for Kids. Bu oyunda sayılar yok sebze ve meyveler var. Kulağa eğlenceli geliyor değil mi? Yalnızca Android platformunda bulunan bu uygulama, çocuğunuzun ayrıca koordinasyon yeteneğini de geliştirecektir.

Brain Bob

Bir çeşit çocuk gazetesi niteliği taşıyan bir uygulama. Tasarımı ve içeriği ile ilgi çekici olduğu söylenebilir. Bilimden kültür-sanata, matematikten sağlığa birçok konuda eğiti öğretici animasyonlara sahip. İçeriğinde gündemden haberdar olunması için belirli gün ve haftalar bölümü bile var. Kısım kısım işlenen konulardan sonra eğlenceli bir sınav da kullanıcıları bekliyor olacak. Android ve iOS platformlarında uygulamayı bulmak hiç de zor değil.

Aurasma

Hewlett Packard şirketi tarafından kurulmuş olan oyun, yaratıcılık üzerine tasarlanmış bir uygulama olarak telefonunuzdaki dijital mağazalarda.

Telling Time

Zaman algısı çocuklarda ne kadar erken öğrenilirse, günlük planlarını yapmak da o kadar kolaylaşacaktır. Bu kolaylaştırmayı eğlenceli hale getirmek için bu uygulama ile çocuğunuza saatleri öğretebilirsiniz. Play Store ve App Store uygulamalarından oyunu indirebilirsiniz.

GeoBoard

Okullarda matematik ve geometri çoğu öğrencinin korkulu rüyası. Bu korkuyu eğlenceli bir öğrenme sürecine çevirmek için bu uygulama tam çocuklarınıza göre. Renkli şekiller ve basit anlatımı ile bu konuları eğlenceli hale getirmeyi planlıyor.

Puppet Pals

Sahne tutkusu olan, tiyatroyu ve oyunculuğu meslek edinmek isteyen çocuklarınızı bu uygulama ile buluşturun ve yeteneklerini siz de görün. Uygulama ile sahnelerini kendileri tasarlayacak, arka plan ve oyun kişilerini kendileri yaratacaklar. Ayrıca oyunu oynarken kaydetmek de mümkün tabii. Oyunu App Store ve Play Store dijital mağazalarından indirebilirsiniz.

Virtuoso Piano

Hem Android hem iOS platformunda bulunan bu uygulama ile telefonunuzda piyano tuşları olacak. Çocuğunuzun müzik yeteneği varsa eğer, bu uygulama ses kalitesi ve hassas dokunmatiği ile tam çocuğunuza göre. Çocuklarda müzik kulağını geliştirme potansiyeli olan bu oyunu App Store ya da Play Store üzerinden indirebilirsiniz.