Günümüz dijital dünyasında görünür olmanın en geçerli yolu bir web sitesine sahip olmaktır. Bu durum artık sadece işletmeler için değil bireyler için de geçerli hale gelmeye başladı. Sunduğunuz ürün ya da hizmetleri daha fazla kişiye ulaştırmak, yaptığınız işleri daha fazla kişiyle paylaşmak için ihtiyacımız olan tek şey bir web sitesi. Üstelik gelişen teknoloji ile birlikte web sitesi yapmak da artık çok kolaylaştı. Bunun için bir alan adı ve bir de hosting alanı almanız yeterli. Alan adını kısaca, sadece sizin web sitenize özel benzersiz bir internet adresi olarak özetleyebiliriz. Kullanıcıların internet sitenize ulaşabilmelerini sağlayan önemli bir unsur.

Bir Web Sitesi İçin Alan Adı Kadar Önemli Olan Hosting Nedir?

Web sitenizin internette görünür olmasını ve kullanıcıların herhangi bir gün ve saatte kesintisiz olarak sitenizi ziyaret edebilmesini sağlayan bir online hizmettir. İnternet sitenizde bulunan bütün sayfalar, yazı, resim ve video gibi içeriklerinizin tamamı bu alanda depolanır.

Hosting şirketleri, kesintisiz olarak internete bağlı olan ve içeriklerinizi depolayacağınız web sunucuları bünyesinde bulundururlar. Bu şirketlerden hosting alanı kiraladığınızda güçlü bir sunucuya sahip olursunuz. Aynı zamanda web sitenizin güvenliğini sağlayıp, teknik konularda sorun yaşadığınızda da sizlere destek olurlar.

 

Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hosting şirketleri hazırladıkları paketlerde detay bilgilere mutlaka yer verirler. Bilgileri okumalı ve ihtiyacınıza yönelik bir paket seçmelisiniz.

Aylık Trafik

Web sitenizin ziyaretçi sayısına göre bir veri transferi boyutu oluşacaktır. Hosting seçimi yaparken bu boyutu dikkate almalısınız. Fazla ziyaretçisi olan bir web siteniz olduğunda aylık trafik kotanızı doldurabilir ve ay tamamlanana kadar sitenize erişim kapanabilir.

Ücretsiz Alan Adı

Bazı hosting şirketleri bir paket satın aldığınızda bir yıllık alan adını ücretsiz olarak sunmaktadır. Ekonomik olarak faydası olan bu hizmetin sunulan özellikler arasında olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Güvenlik Bilgileri 

İnternette her ne kadar kolayca istediğimiz web sitesini açabilsek de, siber saldırılara karşı korunmamız gerekiyor. İnternet sitenizin herhangi bir saldırıya karşı korunması için SSL güvenlik sertifikası ve diğer koruma yöntemlerinin paketinize dahil olup olmadığına bakmalısınız.

Teknik Destek

Özellikle hosting konularında teknik bilginiz yoksa, seçeceğiniz şirketin teknik ekibinin olup olmaması sizin için önemli olacaktır. Teknik destek ekibine herhangi bir sorun yaşadığınızda her an ulaşabilmeli ve ihtiyacınız olan desteği tam olarak alabilmelisiniz.

Size En Uygun Hosting Hizmetine Nasıl Karar Verirsiniz?

Hosting hizmetleri genel olarak web sitenizde yer alacak tüm verilerin kapladığı alana ve aylık trafik boyutuna göre sınıflandırılır.

Eğer oluşturmak istediğiniz web sitenizde çok büyük boyutta veri olmayacaksa küçük disk alanı ve aylık trafik boyutu sunan paketleri tercih edebilirsiniz. Bunlar daha ucuz seçenekler olduğu için bütçe dostu bir hizmete sahip olursunuz.

Ancak web sitenizin içeriğini devamlı olarak büyütme niyetindeyseniz, sonraki günlerde kotayı doldurduğunuzda web sitenize erişilememesi ya da ek kota alımı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Seçiminizi yaparken bunları göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.

Disk alanı ve aylık trafik boyutlarına karar verdikten sonra hosting hizmetinde web sitenizin güvenliğini sağlayıp sağlamadığı bilgisini de kontrol etmelisiniz. Güvenlik sertifikası dahil olmayan bir hizmet aldığınızda siteniz ve sitenize kayıtlı müşteri bilgileriniz ele geçirilebilir, bu da hukuki olarak sizi zor durumda bırakabilir.

Ayrıca teknik ya da yazılım bilginiz yoksa size sunulacak panel kullanımının kolay olduğu, hatta size kendi web sitenizi de kolayca hazırlayabileceğiniz ekstra paketler olup olmadığına bakabilirsiniz. Teknoloji geliştikçe hızın da önemli artmaya devam ettiği için, web sitenizin açılış hızının yüksek olması için çalışmalar yapan hosting şirketini tercih etmeniz önemlidir.

Hosting hizmeti alanında yıllardır kaliteli hizmet veren Güzel Hosting, tecrübesiyle size kusursuz bir müşteri deneyimi yaşatırken, uygun hosting fiyatları ile de bütçenizi zorlamayan paketler sunar. Kaliteli, güvenli ve kullanıcı dostu hizmetleriyle web sitesi kurmanın ne kadar kolay olduğuna da tanıklık edeceksiniz.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.