Sağlığına ve formuna düşkün okurlarımız eminiz ki çeşitli spor faaliyetleriyle uğraşıyorsunuz. Akıllı telefonunuz bu konuda size bir yardımcı, hatta rehber olabilir. Nasıl mı? En iyi fitness uygulamaları ile!

Hareketsiz Yaşamdan Kurtuluş

Daha sağlıklı olmak veya daha iyi bir görünüme kavuşmak adına bir çoğumuz çeşitli spor faaliyetleriyle uğraşıyoruz. Özellikle de ofisler gibi hareketsizlik içeren ortamlarda çalışanlarımız için spor yapmak bir zorunluluk. Aksi halde ciddi sağlık sorunları yakamıza yapışabiliyor. Üstelik, spor yaparken attığımız terle birlikte stres de vücudumuzu terkediyor. Elbette her alanda olduğu gibi, fitness’ta da işin içine girdikçe derinleşiyor. Beslenme ihtiyaçları, günlük yapılması gereken hareketler, çalıştırılacak kas grupları ve bunun gibi pek çok değişkeni takip etmek gerekiyor. Neyseki, akıllı cihazlarımızdaki mobil uygulamalar fitness alanında da yardımcımız. İşte sizi forma getirecek en iyi fitness uygulamaları.

Sworkit: Workouts & Fitness Plans

sworkit en iyi fitness uygulamaları
Sworkit uygulama marketlerindeki en popüler fitness uygulamalarından biri. Zengin içeriği ve kaliteli tasarımı sayesinde bu durumu anlamak zor değil.

Evde, çoğunlukla alete dahi ihtiyaç duymadan spor yapabilmeniz için rehber niteliğinde bir uygulama. Güç kazanma, esneme, yoga, pilates gibi çok çeşitli anternman türlerinde hareketler içeren uygulama ile sağlıklı ve fit bir forma kavuşmak artık yalnızca sizin disiplininize kalıyor.

Farklı uzunluktaki programlar bir kaç dakikanızı da saatlerinizi de ayırabileceğiniz çeşitlilikte. O günkü vakit durumunuz ve kapasitenize göre size uygun bir antrenman bulamama ihtimaliniz yok gibi bir şey.

İndirdikten sonra kayıt olmanızı gerketiren uygulamayı bir ay ücretsiz deneyebiliyorsunuz.

Sworkit Kişisel Antrenör
Sworkit Kişisel Antrenör
Developer: Nexercise Inc
Price: Free
‎Sworkit Fitness & Workout App
‎Sworkit Fitness & Workout App

Nike Training Club – Workouts & Fitness Plans

nike training club en iyi fitness uygulamaları
Nike training club en şık, popüler ve gelişmiş fitness uygulamalarının başında geliyor. Videolarla anlatılan pek çok çeşit egzersiz ile uygulamada aradığınızı bulamamanız zor.

Dünyaca ünlü spor giyim markası Nike mobil cihazlar için ücretsiz bir fitness uygulaması sunuyor. Uygulama kaliteli ve modern arayüz tasarımıyla etkileyici bir görünümde.

İlk açtığınızda kayıt olmanızı gerektiren uygulama, başlangıç olarak size haftada ortalama egzersiz miktarınızı soruyor. Bundan sonra ise tepmonuza uygun olarak çeşitli egzersizler önermeye başlıyor.

Uygulama antermanları gereken ekipmanlar, ortalama tamamlama süreleri ve açıklayıcı videolarla birlikte anlaşılır şekilde aktarıyor.

Uygulama Apple Watch ve Samsung Gear gibi giyilebilir teknolojilerle de entegre çalışabilmekte.

Nike Training Club: Spor Planı
Nike Training Club: Spor Planı
‎Nike Training Club: Fitness
‎Nike Training Club: Fitness
Developer: Nike, Inc
Price: Free

JEFIT

jefit en iyi fitness uygulamalarıjpg
JEFIT antrenmanlarınızda ihtiyaç duyduğunuz her türlü programı sağlıyor.

Uygulama mağazalarındaki en popüler spor uygulamalarından bir diğeri de JEFIT. Uygulamadan antrenman program ve hedefleri belirleyebiliyor, bu programlarda ne seviyede olduğunuzu görebiliyorsunuz.

Çalışma programları farklı seviyeler ve farklı kas gruplarına göre düşünülmüş. Herkes kendine göre bir program bulabiliyor bu sayede. Fakat belirtmekte fayda var ki, bazı daha gelişmiş programlar elit üyelik paketi gerektirebiliyor.

Motivasyonunuzu yüksek tutmak için uygulama aktivite puanları isminde bir sistem getirmiş. Kendinize koyduğunuz hedefleri yerine getirdikçe daha yüksek seviyede tutabileceğiniz bu skor sayesinde, çalışma şevkiniz hep en üstte olacak.

Workout Plan & Gym Log Tracker
Workout Plan & Gym Log Tracker
‎JEFIT Workout Planner Gym Log
‎JEFIT Workout Planner Gym Log

Ev Egzersizleri – Ekipmansız

ev egzersizleri ekipmansız en iyi fitness uygulamaları
Evinizde, özel spor aletlerine de ihtiyaç duymadan antrenmanlar arıyorsanız bu uygulama hizmetinizde. Bu bakımdan sağladığı faydayla en iyi fitness uygulamaları arasında haklı bir yere sahip.

7 Dakika uygulamasının bir benzeri olarak tanımlayabileceğimiz Ev Egzersizleri uygulaması, size evinizde spor aletlerine ihtiyaç duymadan sürdürebileceğiniz bir çalışma programı sunuyor. Uygulama üzerinden takvimle birlikte kilo durumunuzu izleyerek ağırlık hedeflerinizde nerede olduğunuzu takip edebilirsiniz.

Programlar hareketleri sırasıyla kaç adet yapacağınızı da belirten animasyonlar ile sunuyor. Dilerseniz video olarak youtube üzerinden izleyebilmenizi sağlayan bir buton da yer almakta bu animasyonların üzerinde.

Sade ve anlaşılır tasarımıyla size ihtiyacınız olduğunu kadarını sunan uygulama ile

Map My Fitness Workout Trainer

map my fitness workout en iyi fitness uygulamaları
Map my fitness ile çevrenizde koşacak bir parkur bulmak ya da favori parkurlarınıza ulaşmak çok kolay. Ayrıca uygulama üzerindeki bir link yardımıyla Under Armour ürünlerine ulaşmak mümkün.

Uygulamanın ikonu dikkatinizi çekebileceği üzere, spor giyim markası Under Armour’un logosunu taşıyor. Uygulama üzerinden hem yakınınızdaki uygun koşu parkurlarını uzunluklarıyla birlikte görebilir, hem koşu performansınızı izleyebilirsiniz. Ayrıca sık kullandığınız parkurları uygulama içinde hızlı ulaşabilmek için favori olarak ekleyebiliyorsunuz.

Koşu dışında bazı başka sportif aktiviteleri de uygulama üzerinden takip etmek mümkün.

Uygulama kullanıcılarını arkadaş olarak ekleyerek onların performansını da izleyebilir, kendi hedeflerinizle karşılaştırabilirsiniz.

Sports Tracker Running Cycling

sports tracker running cycling en iyi fitness uygulamaları
Sports tracker tüm sportif aktivitelerinizi izleyebileceğiniz, uygulamayı kullanan arkadaşlarınızla tatlı bir rekabet sağlayabileceğiniz başarılı bir uygulama.

Runtastic uygulamasına bir alternatif olarak görebileceğimiz Sports Tracker ilk başta etkileyici görsel tasarımı ile dikkat çekmekte.

Her ne kadar yine temelde koşu performansınız için kullanabilirseniz de, Sports Trackler ile bisiklet, yürüyüş, spor salonu aktiviteleri gibi farklı etkinlikleri de uygulamadan izleyebilirsiniz.

Uygulamanın sosyal kısmı da ilgi çekici. Zira bu tip faaliyetlerde belki de en büyük itici güç kaynaklarından bir tanesi arkadaşlarınızla rekabet. Sports Tracker da, uygulamayı kullanan arkadaşlarınızı ekleyip hedeflerinizi ve ne durumda olduğunuzu paylaşmanıza imkân veriyor.

Eğer kalp atışlarınızı izleyen özel kemelerden kullanıyorsanız, uygulama bu cihazlarla da entegre çalışabiliyor.

Sports Tracker
Sports Tracker
Developer: Suunto
Price: Free

Runtastic Running & Fitness

runtastic en iyi fitness uygulamaları
Runtastic düzenli olarak koşu yapanların en çok kullandığı uygulamalardan bir tanesi.

Kilo vermek ya da fit kalmak için koşu en popüler yollardan bir tanesi. Runtastic de size koşu performansınızı izleme, hedef koyma, yaktığınız kalori miktarını hesaplama gibi işlevler sunarak çabalarınızı değerlendirebilmenizi sağlıyor.

Uygulama cihazınızın konum bilgilerinden yararlanarak parkurunuz ve hızınızı hesaplıyor. Boy ve kilo bilgilerinize göre de bu eforun kalori karşılığını öğrenebiliyorsunuz.

Premium özellikleri satın alırsanız sınırsız anternman planları, reklamsız uygulamalar gibi pek çok ek özellik geliyor.

adidas Running Fitness Takibi
adidas Running Fitness Takibi
‎adidas Running: Track Cardio
‎adidas Running: Track Cardio
Developer: adidas
Price: Free+

7 Dakika

7 dakika en iyi fitness uygulamaları
7 Dakika size evinizde her gün çalışabileceğiniz, alet ihtiyacı göstermeyen antermanlar sunuyor.

7 Dakika uygulaması Google Play Store’da editörün seçimi olan uygulamalardan bir tanesi. Uygulama, sade ve işlevsel tasarımıyla kısa sürede forma girmenizi sağlayacak, her gün az bir vakit ayırarak yapabileceğiniz egzersizlere ev sahipliği yapıyor.

Ağırlığınızı takip edebileceğiniz bir takvim ve antrenmanların listelendiği ana bölüm uygulamanın sekmelerini oluşturuyorlar.

Ayarlar bölümünden hareketleri kaç set istediğiniz, dinlenme aralarının ne kadar sürmesini tercih ettiğiniz gibi seçenekleri kondisyonunuza uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

7 Dakika Egzersiz
7 Dakika Egzersiz
Developer: Simple Design Ltd.
Price: Free

Aktivite

aktivite en iyi fitness uygulamaları
Eğer bir Apple Watch sahibiyseniz, iOS cihazınızla eşleştirip Aktivite uygulamasından fitness durumunuzu izleyebilirsiniz.

Bu uygulama Apple Watch ile birlikte geliyor. Apple Watch ve iPhone cihazlarınız eşlendikten sonra, Apple Watch üzerinde workout uygulamasını kullanarak antrenmanlarınızı gerçekleştirebilir, iPhone ya da iPad’iniz üzerindeyse Aktivite uygulaması sayesinde kaç antrenman yaptığınızı, bunların ne kadar süre aldığını ve kaç kalori yaktığınızı tek tek ya da genel toplam olarak görebilirsiniz.

Giyilebilir teknolojiler ve sportif etkinlikleri bir araya getiren Aktivite uygulaması, Apple Watch ve bir iOS cihaza sahip kişilerin kesinlikle sahip olması gerekenlerden.

Fitness Bilim

fitness bilim en iyi fitness uygulamaları
Savaş Cebeci’nin hazırladığı Fitness Bilim, mobil uygulamasıyla da hem zengin hem kaliteli içerik sunuyor.

Listemizdeki ilk yerli uygulama. Fitness ile ilgili bilgiler paylaştığı youtube kanalı ve sitesiyle tanınan Savaş Cebeci’nin uygulaması Fitness Bilim. Uygulama bir çok farklı bölümden oluşmakta. Egzersizler bölümü altında kas gruplarınız için farklı hareketlerin fotoğraflı olarak aktarıldığı geniş bir liste bulabilirsiniz. Egzersiz videoları bölümündeyse, ayrıca videolarla pek çok hareketin doğru yapılış biçimlerine ulaşmak mümkün.

Uygulamanın diğer bölümleri arasında Fitness Bilim YouTube kanalı, forumu, sohbet alanı, sağlık, beslenme, kilo verme gibi konularda bilgiler veren portal bölümü ve hatta bir kronometre bile var. Uygulamanın özellikleri bu kadarla da sınırlı değil, bir not defteri ile yapılacak listesi gibi küçük ek işlevler de düşünülmüş.

Fitness Bilim
Fitness Bilim
Developer: MobiRoller
Price: Free
‎Fitness Bilim
‎Fitness Bilim
Developer: Erol KABADAYI
Price: Free

En İyi Fitness Uygulamaları ile En İyi Form…

Sağlıklı yaşam için spor olmazsa olmaz. Özellikle de masabaşı işlerde, yüksek stres altında ama hareketsiz bir yaşam sürdüren otuz yaş üstü kesim için hayati önemde olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan çoğumuz, özellikle de bahsettiğim kitleye dahil olanlarımız, düzenli olarak spor salonuna devam edemiyor, kişisel bir antrenör bulamayabiliyoruz.

Neyse ki, hayatımızın her alanına girmiş olan mobil uygulamalar sayesinde, artık fitness konusunda da bize rehberlik edebilecek kaliteli pek çok uygulama var. İster ağırlık ve vücut hareketleri ile daha sağlıklı ve güzel bir vücut hedefleyin, ister daha güçlü olmaya çalışın, ister koşu performansınızı geliştirmeyi amaçlayın. Fitness uygulamaları sportif ihtiyaçlarınızın tümüne cevap verecek seçenekler sunuyorlar.

Biz, sizlere pek çok kaliteli alternatif arasından bir en iyi fitness uygulamaları hazırlayarak bu listemizle yardımcı olabildiğimizi umuyoruz.

Şimdi artık yazı okumayı bırakıp ağırlık çalışmaya dönebilirsiniz 😉

PAYLAŞ
1983 model, yazılımcı, yazar, gamer, fotoğraf sever ve fütürist.