YouTube’dan izlediğim oyunların bölümlü oynatma listelerinde bazen boğulabiliyorum. YouTube da bu gibi durumları çözme adına güzel bir özellik getirmiş: YouTube videoyu bölümlere ayırma özelliği.

Youtube Videoyu Bölümlere Ayırma Özelliği

Bilgisayarımın özelliklerinin yetmediği ya da satın alacak meblağı bir türlü denkleştiremediğim oyunları farklı YouTuber, Twitch ya da Facebook oyun yayıncılarından izlemeyi seviyorum. Bu iki türlü zorluğun üstesinden gelecek olan GeForce Now çıkmış olsa bile yayıncılar ile etkileşimli oyunlar izlemenin de keyfi bir başka oluyor.

YouTube: Videoyu Bölümlere Ayırma Özelliği

Uzun soluklu, 50-150 bölümlük oyun serileri yayınlayan YouTuber’lardan illaki birkaç oynayış izlemişsinizdir. Sadece oyunlar için değil, kişisel gelişim, program/uygulama öğrenmek için de uzun süreli, yüksek bölüm sayılarına sahip video serileri mevcut.

Bu tarz video serilerinde bölümler içerisinde bazen kaybolabiliyor, nerede kaldığımızı kaçırıyor ya da bayağı gelen, sıkan sahnelerde videoyu ileri sarmaya çalışıyoruz. Örneğin, gece bir anda uyuyakaldığım anda izlediğim videoda nerede kaldığımı unutuyorum. Hangi bölümü en son izlediğimi unuttuğum anlarda yardımcı olabilecek bir özellik artık YouTube’da mevcut.

Aslında bu özellik bizler için gelmiş, kullanım açısından bize yarar sağlayan bir özellik olmuş olsa bile her şey bizim elimizde değil. Takip ettiğimiz yayıncı/YouTuber özellikle uzun serili videolarında bu özelliği aktif etmeli. Videoyu/videoları bölümlere ayırarak uzun soluklu serilerde zaman çizelgesi oluşturacak. Sahne ya da kestiği zaman aralığındaki infoyu vererek izleme konusunda bizlere büyük yardımcı olacaktır.

Sadece bölümlere, ayrılmış, 1-2 saatlik veya bu sayının üstünde olan videolar için değil, kısa metrajlı videolar için de kullanılabilir. Örneğin 5 dakikalık bir videoda aralıklar belirleyerek info verebilir, izleyicinin öğrenmek için geldiği anı ona göstererek zaman kaybı yapmasına engel olabilirsiniz (Siz YouTuberlar sizlere diyorum, 5 dakikalık videolarda 2 dakika sohbet etmeyi bırakın, sadede gelin).

Bu Özellik Nasıl Aktif Edilir?

Kanal sahibi videosunu açarak, “Videoyu Düzenle” seçeneğine tıklamalı. Açıklamalar kısmına ilgili videosunda geçen, konuların açıklamalarını yapmalı. 00.00’dan başlayarak sahne sahne olacak şekilde, örneğin bir oyunda geçen hikayede görev ismi vb. başlıklar kullanarak videoyu bölümlere ayırabilir. Aynı özelliği YT Studio uygulaması ile de aktif edebilirler.

Youtube Videoyu Bölümlere Ayırma Özelliği

Bu özelliği kullanan sevdiğim yayıncıların videoları ile beraber artık istediğim oyunun istediğim sahnesine geçiş yapabilir, gereksiz olarak gördüğüm -upgrade, göreve koşma gibi- anları arkamda bırakabilirim. Tenks YouTube, tenks bu özelliği kullanan YouTuberlar.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.