Her telefon kullanıcısının, ilgilendiği uygulamalarda sıkıcı şekilde de olsa çok fazla reklam aldığı yadsınamaz bir gerçektir. Dijital reklamcılık mantığında telefonlarda karşımıza en çok çıkan herkese göre farklı seyir ediyor. Telefonumdan edinilen bilgilere göre hoşuma gidebilecek mobil oyunlar ya da uygulamalar karşımıza çıkıyor. Bir reklamdan gördüğüm ve indirmemle başarılı bir dijital pazarlama örneği gösteren Idle Mafia ‘dan sizlere bahsetmek isterim.

Çıtır mobil oyunlar denen, anlık zevk almak ve zaman geçirmek için indirilen, telefonda kapladığı yerin büyük boyutlara ulaşmadığı oyunlardan bahsediyorum. Idle Mafia ‘da bu mantıkta çıtır bir oyun ve simülasyon oyun kategorisinde. Google Play Store’da 4.5, Apple App Store’da 4.8 gibi gerçekten yüksek puanlara sahip. Reklamlarında hedef kitlesini doğru seçmesiyle beraber de 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

Idle Mafia: Bu Şehir Benim, E Şu Şehir de Benim!

Oyuna çok büyük zamanlar ayırmadan, anlık zevk alarak mafyacılık oynuyorsunuz. Biz de bir mafya olduğumuz gibi patronumuz iş bağlamak için bir yolculuğa çıkıyor ve şehri bize bırakıyor. Bıraktığı şehri geliştirmek, dolandırıcılık yapmak, peşkeş çekmek ve haraç kesmek bizim işimiz. Patronumuzun bize verdiği görevleri yerine getirdiğimiz sürece şehrin farklı noktalarına doğru yola çıkıyor, her birini kontrol etmeye başlıyoruz.

Bir şehrin farklı noktalarına adım adım ayak basıyoruz. Şehir içinde konum değiştirdikçe kontrol etmemiz gereken alan git gide büyüyor. İlk bölümde 2 farklı dükkandan haraç keserken ya da dolandırıcılıkla para kasarken, ikinci bölümde üç farklı dükkandan para kazanmaya başlıyoruz. Bunlara bakmak da aslında oyunun her mekaniği kadar basit.

Şehrin bulunduğumuz noktasında dükkanlardan elde ettiğimiz geliri artırmak için bu dükkanlara yatırım yapıyoruz. Dükkanlar saniye başına geliştirmelerine göre daha çok para kazandırıyor. Bu sırada geliştirmelere devam ederken patronumuz bize yapmamız gerekenleri söylüyor ve buna göre ilerliyoruz.

Şehrin belli bölgelerinde minimum 10 olacak şekilde tüm görevleri tamamladıktan sonra şehrin başka ama daha büyük bir bölgesine geçiyoruz. Gerimizde bıraktığımız bölgeleri bizden daha düşük rütbede olan başka bir mafyaya devrediyoruz.

Mafyanın Her Zaman Arkası Dolu Olur!

Şehirlerimizde yaptığımız geliştirmelerin takip edilmesi bir noktadan sonra zorlaşıyor. Dükkan sayısı arttıkça kazanılan para arttıkça arkamızı toplayacak, ayak işlerini yapacak takım arkadaşları aramamız gerekiyor. Bu anlarda oyunda ilerlerken kazandığımız sandıklardan çıkan mafyalar ile anlaşma imzalıyor ve onları saflarımıza çekiyoruz.

Asıl görevleri mahallemize saldıran, dolandırıcılık yaptığımız noktaları kundaklayan düşman mafya ekiplerini yok etmek. Bu arkadaşları şehre saldırı düzenlenen tarafa göndererek, bölümü düşmandan temizliyorsunuz. Şehrin büyük noktalarına geldikçe düşman mafyalarda güçleniyor ve sizler daha fazla mafya bulmalısınız. Çok uğraşmanıza gerek kalmadan, yol arkadaşlarınızı oyun, sizin ayağınıza kadar getiriyor.

Idle Mafia

Bu ekip arkadaşlarımızın aynı zamanda bir görevi daha var. Gittiğimiz konumlarda toplamamız gereken parayı ellerinde tutuyorlar. Bu gibi adamlar olmadan para dükkanlarda birikmiyor. Dükkanın üzerine tıkladıkça kazanç sağlıyorsunuz. Dükkanları yanınıza çektiğiniz mafyalara devrederek biriken bir parayı kasaya indiriyorsunuz. Bunlar da haliyle işinizi kolaylaştırıyor.

Bu gibi zor olmayan oyun mantığı ile ilerleyerek çok büyük bir şehri yönetmeye doğru ilerliyorsunuz. Idle Mafia ‘yı indirmek isterseniz aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz. İyi oyunlar!

‎Idle Mafia
‎Idle Mafia

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.