Yazacağım ilk liste yazımın yemek siparişi uygulamaları üzerine olacağı, yakın çevrem tarafından kolayca tahmin edilebilecek bir durumdu. Yemek yapmayı çok seven ama bir o kadar da üşengeç biri olmamdan kaynaklı dışarıdan bolca yemek söylerim. İnceleyeceğim yemek siparişi uygulamalarını seçerken hepsinin belli bir kalitenin üzerinde, güvenilir olmasına, kampanyalarının bol olmasına ve kullanımının kolaylığına bakarak değerlendirdim. Lafı fazla uzatmadan listemize geçelim.

Yemek Siparişi Uygulamaları

  • Yemek Sepeti

Yemek Siparişi Uygulamalarıİlk uygulamamız tabii ki Yemek Sepeti. Diyelim ki evde arkadaşlarımızla oturuyoruz ve biri yemek söyleyelim dedi, aklımıza gelen ilk uygulama Yemek Sepeti olur çünkü Türkiye’deki en kapsamlı yemek siparişi uygulaması olma unvanına sahip. Ülkemizde 69 kentte hizmet vermekte olup restoran çeşitliliğiyle gönüllerimize taht kurmuş durumda.

Yemek Sepeti’nde istediğimiz yemeği seçerken bize sunulan filtreleme kolaylıklarıyla hem zamandan kazanabiliyoruz hem de ne yesek derdinden daha hızlı kurtulma imkanımız oluyor. Tabii ne yesek muhabbeti adettendir, açlıktan ölecek durumda değilseniz yapmayı unutmayın.:)

Yemek Sepeti’ne sipariş vermek için girdiğinizde, karşınıza bir anda Joker indirimi çıkabilir. Joker indirimi, verdiğiniz siparişin tutarının büyüklüğüne göre avantaj elde edebileceğiniz indirimler sunan bir fırsattır. İster Joker indiriminden faydalanın ister başka bir yemek siparişi verin ödeme noktasında bir çok yöntem mevcut olduğunu unutmayın. Kendinize uygun ödeme yöntemini seçin ve kapınızın çalmasını bekleyin.

  • Getir

Getir uygulamasını görünce hepinizin, aa bu yemek uygulaması değil ki burada ne işi var dediğini duyar gibi oldum, hemen açıklayayım. Getir uygulamasında kısa bir süre önce Getir Yemek bölümü açıldı. Getir uygulamasının geliştiricileri bu uygulamayı modern şehrin insanları için tasarladıklarını, öncelikli hedef kitle olarak onları belirlediklerini söylüyorlar. Buradan yola çıktığımızda şu an için sadece İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Bursa gibi büyük şehirlere hizmet vermesini anlayabiliyoruz.

Getir uygulaması çıktığı andan itibaren, büyük sansasyon yarattı. Sonra yemek bölümünü açıp arkasına aldığı rüzgarla emin adımlarla yoluna devam etti. Bu uygulamamız yukarıda saydığım şehirlerde bir çok restoran ile anlaşma yapmış ve çeşitliliğini arttırmış durumda. Getir Yemek kısmından lahmacun, döner, kebap, hamburger, pizza ve benzeri bir sürü ürünün siparişini verebilirsiniz.

Getir uygulamasının ayırıcı yönlerinden biri, siparişlerinizi navigasyon üzerinden takip edebiliyor olmanız. Bu sayede siparişinizde bir aksama olduğunda bunu bildirebilir, şikayetçi olabilirsiniz. Bu durum da yemeklerimizi daha hızlı ve buharı üzerindeyken yememizi sağlıyor. Getir’in diğer bir farklı yanından bahsetmek gerekirse, ödeme yöntemi olarak yalnızca dijital ödemeyi benimsemişler. Bu durum bize zamandan tasarruf ettiriyor ancak kapıda ödeme seçeneği de olsa fena olmazdı sanki.

‎getir: groceries in minutes
‎getir: groceries in minutes
Developer: Getir
Price: Free
getir
getir
Developer: getir
Price: Free
  • Feed Me Cyprus – Yemek Siparişi Uygulamaları

Bu uygulamamız da yavru vatan Kıbrıs için gelsin bakalım. Feed Me Cyprus KKTC’de online yemek siparişi verebildiğimiz bir mobil uygulama. Yemek siparişi uygulamaları üzerinde yaptığım araştırmalar sonucu bulduğum ve yüksek puan almasıyla birlikte yapılan her iyi veya kötü yoruma samimi geri dönüş yapmasıyla listemde yer almaya hak kazandı.

Uygulamada Türkçe ve İngilizce dil seçenekleri mevcut. Uygulama Apple App Store’da 4.3 puan almışken Google Play Store’da ise 4.4 puanla iyi bir ortalama tutturmuşa benziyor. Kullanıcıların yorumlarından aktaracak olursak uygulama gayet beğenilmekle birlikte, restoran alternatiflerinin bir tık daha arttırılması isteniyor. Uygulamamız Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne’de hizmet veriyor. Hizmet verdiği şehirlerde hatırı sayılır derecede restoranla anlaşma yapmış olduğunu söylemek yanlış olmaz.

‎Feed Me Cyprus
‎Feed Me Cyprus
Developer: Baris Guvenis
Price: Free
Feed Me Cyprus
Feed Me Cyprus
Developer: Mobilon Software
Price: Free
  • Dominos Pizza

Ve geldik son uygulamamıza. Bu uygulamayı sona bırakma sebebim üzerine söyleyecek sözlerimin biraz daha fazla olması. Dominos Pizza uygulaması bir marka uygulaması olmasına ve bu listede tek bir ürünle adını duyurmuş bir markaya yer vermek istemiyor oluşuma rağmen, mobil uygulamalarına yaptıkları yatırımları taktir etmemden ötürü, bu listeye girmeyi başardı.

Evet sadece pizza ve sandviç sipariş edebileceğiniz bir uygulama olabilir ama önce söyleyeceklerimi dinleyin. Yemek siparişi uygulaması nedir? Nasıl kalkındırılır? İnsanların bu uygulamayı kullanmasını nasıl sağlarsınız? Bu soruların hepsine pozitif cevaplar veren Dominos Pizza uygulaması bu listedeki yerini bence hak ediyor.

Envai çeşit pizza seçeneği ve piyasaya yeni sürdüğü sandviçleri sipariş etmeniz için sizi bekliyor. Uygulamadaki Starbucks Yıldız kampanyası misali YeKazan kampanyasıyla her siparişinizde bir adet pizza dilimi hesabınıza tanımlanıyor. Dilimleriniz 5’i bulduğunda bir adet Cazip Pizza kazanıyorsunuz. Bu kampanya ve sadece mobil uygulama kullanıcılarına özel diğer kampanyaları, uygulamalarını ne kadar önemsediklerini belli eden unsurlardan bir diğeri.

PAYLAŞ
Oyun, film, yabancı dizi ve post rock türü müzik seven, hayata ve insanlığa eleştirel yaklaşan, her şeyden biraz biraz, hiçbir şeyden tam değil sözünü hayat felsefesi haline getirmiş birey.