iPhone telefonlar için WhatsApp tarafından emoji ifadeleri bulunmamaktadır. Bu nedenle pek çok insan tarafından WhatsApp’a yeni emojiler nasıl eklenir? ibaresi araştırma konusu olmuştur. Ancak iPhone’da klavye ayarları Emoji klavyesi etkinleştirmesi yaparak ifade kullanımını yapabilirsiniz.

iPhone ayarı > genel > klavye > klavyeler > yeni klavye eklenmesi’ne gidin daha sonrasında Emoji klavyesini seçin. Emoji klavye etkinleştirilmesinin sonrasında da emoji klavye sol alt köşesinde yer almakta olan Dünya simgesine dokunup erişimi sağlayabilirsiniz. Hatırlatma: Apple yeni iOS versiyonu ile düzenli olan yeni bir emoji sistemi sunuyor.

Emoji Yöntemleri

Yeni emoji sahibi olmanız için ise son olarak iOs versiyonu kullanılmasına da emin olmanız gerekir. iPhone, iPad ya da iPod Touch‘ı iOs yazılımın güncellemesi, iPhone, iPad ya da iPod Touch’ı kablosuz bir şekilde ya da iTunes aracılığı ile iOS’u en son sürümü nasıl güncellenecek olacağınızı öğrenmelisiniz.

iPhone, iPad ya da iPod Touch iOS son sürümü kablosuz bir şekilde güncellemesini yapabilirsiniz. Güncelleme için aygıtta görünmeme sorunu olur ise güncelleme işleminizi iTunes kullanımınızı el ile de tamamlamanız mümkün olacaktır.

Güncelleme öncesinde ise iCloud ya da iTunes kullanıp aygıt yedeklenmesini yapın. Aygıt kablosuz güncellemesi güncelleme olduğu bildirilen bir ileti alabilirseniz şimdi yükle seçeneğine dokunun.

Şu adımı izlemeniz gerekir. Aygıtı güç kaynağınıza takın ve Wi- Fi’le internet bağlantınızı yapın. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemesine dokun. İndir ve Yükle seçenekleriyle devam edin.

iOS güncellemesi için de daha fazla alan ihtiyacı duymuş olmasını belirleyip bazı uygulama için geçici olarak da kaldırılması istenen ileti görüntüsü olursa sürdür ya da iptal seçeneğine dokunmanız gerekir.

iOS kaldırılmış olduğu uygulamalar için daha sonrasında yeni yükleme yapabilir. İptal seçeneğine de dokunduğunuzda bir sonra aşaması için ne yapılması gerekli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yazılım Güncellemeleri

Anlık güncellemesi yapılması için yükle seçeneğine dokunduktan sonra alternatif bir şekilde sonra seçeneğini seçip “Bu Gece Yükle” seçeneğini ya da “Daha Sonra Anımsat” seçeneğiyle geçebilirsiniz. Bu seçenek ise uymadan öncesinde iOs aygıtınızın güç kaynağına takılması yeterlidir. Aygıtı gece otomatik bir şekilde güncelleme yapar.

İstenme durumunda parolanızı da girin. Parola bilmemeniz durumunda ise uygulamanın yönlendirme yapmasıyla şifre değiştir yapmanız mümkün olacaktır. Kablosuz güncellemeye dair bir ihtiyaca sahip olursanız iTunes kullanımı güncellemesi yaparak ya da aygıt içeriğini de elle silmeniz mümkün olacaktır.

İsterseniz iTunes kullanıp isterseniz de kablosuz bir şekilde güncelleme yaparak, güncelleme işlemi sonrasında aygıtta aynı miktarlı bir boş alanda olacaktır. Bazı iOs güncellemelerini kablosuz bir şekilde yapılması mümkün olmaz. VPN ya da proxy bağlantısıyla da aygıtı iOS güncelleme sunucusuna bağlantısı engellenir.

Aygıt iTunes kullanımı güncellemesi iOS aygıtı kablosuz bir şekilde olarak da güncelleme yapamıyor ya da yapmıyorsanız güncelleme işlemlerini güvenli bir bilgisayar üzerinden iTunes kullanımı yaparak da tamamlamanız mümkün olacaktır.

iOS aygıtı güncellenen bilgisayar üzerinde Kişisel Erişim Noktanızı kullanıp güncelleme işlemi öncesinde bilgisayarı farklı bir şekilde Wi-Fi veya Ethernet ağını da kontrol ederek bağlantıyı gerçekleştirmeniz gereklidir. Bilgisayara iTunes son sürümü yüklemesi yapın.

Aygıtı bilgisayara bağlayıp, iTunes açarak aygıt seçimi işleminizi yapın. Özet kısmını tıklayıp, sonrasında Güncelleme Denetlemesi tıklamanız gerekir. İndir ve Güncelle seçeneğini tıklayın. İstenme durumunda parolanızı girin. (Eğer ki parola bilmiyorsanız ne şekilde bir işlem uygulanması durumunu araştırın) iTunes üzerinde eğer hata iletisi görürseniz ya da güncelleme için daha da fazla olan bir alan ihtiyacı duyarsanız aygıtı iTunes kullanımı ile güncellerken hata iletisi görülürse ne yapılması gerekli olduğuna bakın.

Herhangi bir güncellemenin gerçekleşmesi için ise çok büyük bir alan ihtiyacı duyarsanız aygıttan içeriği el yardımı ile silmeniz mümkün olacaktır. iOS aygıtı yedekleme işlemi aygıttaki bilgileri kopyalayıp kayıt işlemi de yapılabilir.

PAYLAŞ
Damla Özdemir
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.