Emojiler, sohbet uygulamalarını seven kullanıcıların vazgeçilmezi, belki de bu uygulamaların en sevilen parçası. Fakat iPhone telefonların bazı modellerinde, emojiler WhatsApp uygulamasının içine eklenmiş olarak gelmiyor. Bu nedenle WhatsApp’a emoji ekleme konusu, pek çok insan tarafından araştırılan konuların başında geliyor.

Fakat size iyi bir haberimiz var! iPhone’nunuz üzerinde sadece basit birkaç ayar yaparak artık o çok sevdiğiniz emojilere kavuşabilirsiniz 🙂

Nasıl mı? İşte WhatsApp’a emoji eklemek için yapılması gerekenler…

WhatsApp EmojilerWhatsApp’a Emoji Ekleme Yöntemleri

Yukarıda da söylediğimiz gibi yazışmalarınızda emoji kullanmak istiyorsanız telefonunuzun Genel ayarlarına girerek klavye seçeneklerinde bazı düzenlemeler yapmanız gerekiyor. Böylece iPhone’da emoji klavyesini etkinleştirebilir ve emoji ifadelerini dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Yapmanız gerekenleri adım adım anlatmak gerekirse; öncelikle iPhone’nunuzun Genel ayarlarına girmeli ve sonrasında Klavye‘yi seçmelisiniz. Klavye ibaresine dokunduktan sonra ise karşınıza ilk gelen seçenek, Klavyeler olacak.

Klavyeler’i seçip Yeni Klavye Ekle‘ye dokunun. Karşınıza çıkan iPhone Klavyeleri listesinden Emoji klavyesini seçin. Emoji klavyesini etkinleştirdiğinizde emojiler, WhatsApp uygulamanızda kullanılabilir hale gelecek.

Bunu kontrol etmek için WhatsApp uygulamasını açın. Yeni bir sohbet başlatın ve herhangi bir metin yazarak klavyenin çıkmasını sağlayın. Klavyenin sol alt köşesinde, 123 simgesinin sağında yer alan Dünya simgesine dokunarak Klavye seçenekleri arasında gezinebilirsiniz.

Art arda Dünya simgesine bastıkça Klavye listenizde yer alan değişik klavyelerle karşılaşacaksınız ve yukarıdaki ayarlar sayesinde emoji klavyesine erişim sağlayabileceksiniz.

Kısa yol olarak izlenilen adımları şu şekilde özetleyebiliriz: Ayarlar > Genel > Klavye > Klavyeler > Yeni Klavye Ekle > Emoji

Hatırlatma: Apple, yeni iOS versiyonu ile düzenli olan yeni bir emoji sistemi sunuyor.

Yeni Emojilerden Mahrum Kalmayın!

Eğer yazışmalarınızda en yeni emojileri kullanmak istiyorsanız işletim sisteminize gelen güncellemeleri düzenli olarak etkinleştirmeniz gerekir. Bunun için telefonunuzda iOS’un son sürümünün yüklü olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Düzenli olarak güncelleme yaptıkça emoji klavyeniz de son yapılan değişikliklere göre yenilenecek ve yeni emojiler, emoji listenize eklenecektir.

WhatsApp EmojiiOS Versiyonunu Güncelleme

Peki iOS yazılımını nasıl güncelleyeceksiniz? Bilmeyenler için hemen bunu da kısaca özetleyelim.

Yazılım güncellemesi için 2 seçeneğiniz bulunuyor:

  1. Kablosuz ağ üzerinden güncelleme
  2. iTunes aracılığı ile güncelleme

İlk seçenekte telefonunuzun Wi-Fi‘a bağlı olduğunu kontrol etmeniz ve Ayarlar bölümünden Genel‘i seçmeniz gerekiyor. Buradan “Yazılım Güncelleme“yi seçmeniz ve eğer yeni bir iOS versiyonu geldiyse “İndir ve Yükle“ye dokunmanız yeterli.

Eğer bir şekilde telefonunuz Wi-Fi ağını göremiyorsa, yani güncelleme için aygıtta görünmeme sorunu yaşarsanız 2.seçenek olan iTunes ile güncelleme seçeneğini kullanabilirsiniz.

Güncellemelerden önce verilerinizi kaybetmemek için mutlaka iCloud ya da iTunes üzerinden aygıt yedeklemenizi yapın.

iOS güncellemesi için daha fazla alana ihtiyaç var uyarısıyla karşılaşırsanız kullanmadığınız uygulamaları cihazınızdan silmeyi düşünebilirsiniz. Bazı uygulamaların geçici olarak kaldırılmasını talep eden bir ileti görürseniz, iletiye sürdür veya iptal diyerek bu konuyu pratik bir şekilde çözebilirsiniz.

iOS kaldırmış olduğu uygulamalar için daha sonra yeniden yükleme yapabilir. İptal seçeneğine dokunursanız da fazla alan kapladığını düşündüğünüz uygulamaları, sizin manuel olarak seçmeniz ve tek tek silmeniz gerekir.

Ya Vaktiniz Yoksa?

Güncellemeleri, anlık bildirim geldiğinde yapabileceğiniz gibi o an vaktiniz yoksa sonraki bir zamana da erteleyebilirsiniz.

Anlık yazılım güncellemesi geldiğinde karşınıza çıkan ekranda “yükle”yi seçmeniz yeterli olacaktır. “Hayır şimdi olmaz, vaktim yok!” diyorsanız da “Bu Gece Yükle” veya “Daha Sonra Anımsat” seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Bu durumda iPhone telefonunuzu güç kaynağına takmayı unutmayın. Bu sayede cihazınız gece belirlediğiniz saatte otomatik bir şekilde güncelleme yapar.

Güncelleme için parola istenmesi durumunda parolanızı girin. Parolayı hatırlayamazsanız cihazın yönlendirmesiyle şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Bazı iOS güncellemelerinin kablosuz bir şekilde yapılması mümkün olmaz. İnternete VPN ya da proxy üzerinden bağlanıyorsanız cihazınız iOS güncelleme sunucusuna bağlanamayabilir. Bu durumda güvenli bir bilgisayardan iTunes’a bağlanarak güncelleme yapabilirsiniz.

iTunes güncellemesi için öncelikle telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve iTunes’u açın. iTunes’a bağlı başka cihazlarınız varsa bunların arasından iPhone’unuzu seçin.

Burada karşınıza çıkan “Özet” kısmını tıklayıp, sonrasında “Güncelleme Denetlemesi”ni seçin. Ardından “İndir ve Güncelle” seçeneğini tıklayın.

Güncellemeleri zamanında yaparak başta WhatsApp olmak üzere tüm uygulamalarınızı güncel tutabilir ve uygulamaların son yeniliklerinden faydalanabilirsiniz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.