Kitapların şu sıralarda ateş pahasına satılması hem de gelişen teknoloji ile beraber E-Kitap okuma alışkanlığı gelişti. E-kitap okuma uygulamaları daha da düşünülür oldu.e-kitap okuma uygulamaları

Kalite/performans açısından bakacak olursak öyle yazarlar var ki kitapları muhakkak çok değerli. Kitaplığınızda, kütüphanenizde olmazsa olmaz kitaplar kesinlikle var. Lakin, E-Kitap uygulamaları ile satın alacağınız, dinleyebileceğiniz bir durum söz konusu ise fiyatlar çok daha uygun. Ben de sizlere hem bu durumu göz önüne alarak hem de kitaplarını cebinde taşımak isteyenler için bir liste hazırladım. Aynı zamanda kitap kokusunu sevse bile ”bir kitaba bu kadar para verilmez” diyenler için de güzel bir alternatif olabilir.

1- Bookmate – Okumanın Keyfini Sürün

12 dile çevrilmiş birçok kitap Bookmate uygulamasında bulunuyor. Editörlerin veya uzmanların seçimlerini görüp, analiz edip kitaplara erişim sağlayabiliyorsunuz. Abone olduğunuz editörlerin kitap önerileri anında bildirim olarak geliyor.

Aynı zamanda kitaplarınız, alıntılarınız ve notlarınız her zaman elinizde olacak. Metroda, sahilde, evde, iş yerinde, okulda her an her zaman çevrimdışı olarak da kitap okuyabileceksiniz.

E-Kitap UygulamalarıUygulamada başka kullanıcılar ile arkadaş olarak, onları takip ederek neler okuduklarını görebilir, birbirinize önerilerde bulunabilirsiniz. Benzer ilgi alanlarınızın olduğunu gördüğünüz arkadaşlar ile kitap arkadaşlığı yapabilirsiniz, kitaplarınızı paylaşabilir, beğeni toplayabilirsiniz.

Bir E-Kitap uygulaması için belki de en önemli nokta okuduğunuz alandaki ışıktır. Bookmate bu duruma harika bir özellik bulmuş ve ekran parlaklığınızı, yazı fontu ve ekran rengini dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Uygulamayı iki farklı cihazda da kullanabilirsiniz.

‎Bookmate. Listen & read books
‎Bookmate. Listen & read books
Bookmate: kitap ve sesli kitap
Bookmate: kitap ve sesli kitap
Developer: Bookmate
Price: Free

2- Google Play Kitaplar – E-Kitap Okuma Uygulaması

Bu uygulama ise zaten her Android kullanıcısının bildiği bir uygulama. iPhone kullanıcıları da çoktan aşinadır. Google Play Kitaplar ile milyonlarca kitaba sorunsuz ulaşabiliyorsunuz bu taraftan bakıldığında aslında diğer uygulamalara göre pek de bir farkı yok gibi duruyor. Uygulama aynı zamanda sesli kitapları da içeriyor. Aylık abonelik gerekmeksizin sadece satın alacağınız kitap ile sesli dinleme yapabilirsiniz. Kitapları satın almadan önceki ”önizleme” özelliği uygulamaya renk katmış.

Çeşit çeşit ders kitabı, çizgi roman ve sesli kitap arasından seçtiğiniz kitabı hareket halindeyken okuyabilir ya da dinleyebilirsiniz. Bir kitabı bitirdiğinizde, size özel olarak oluşturulan öneriler arasından okuyacağınız yeni kitabı seçebilirsiniz.

İnternete bağlı olmasanız bile her türlü cihazınızda uygulamayı kullanabilir, okuma kolaylığı sağlamak adına ”Gece Işığı” ayarını deneyebilirsiniz.

Google Play Kitaplar
Google Play Kitaplar
Developer: Google LLC
Price: Free
‎Google Play Books & Audiobooks
‎Google Play Books & Audiobooks
Developer: Google
Price: Free

3- Neokur

Neokur ile kitap okuma keyfini sürebiliyorsunuz fakat aynı zamanda kendinizi bir yazar gibi hissedebileceğiniz bir uygulama. Yani uygulama sizlere kendinizi geliştirme fırsatı da sunuyor. Okuduğunuz/dinlediğiniz kitapları, izlediğiniz filmleri/dizileri Neokur uygulamasında bulunan odalara girerek yorumlayabilirsiniz. Edebiyat, din, yabancı dil, sinema ve tarih vb. konularda her türlü görüşünüzü diğer kullanıcılar ile paylaşabilir, tartışabilirsiniz.

Sözlük seviyorsanız da Alfabe mekanına girebilir, ”Nedir?”, ”Kimdir?”, ”Nasıl?” ”Ne demek?” gibi soruların bulunduğu başlıklar altında tamamen size göre yorumlar ve tanımlar yapabilirsiniz.

‎Neokur: Kitap ve Film İnceleme
‎Neokur: Kitap ve Film İnceleme

4- OverDrive – E-Kitap Uygulamaları

Sadece Android kullanıcılarının erişim sağlayabildiği OverDrive uygulaması ile dünya genelinde kurulmuş 30.000’den fazla kütüphaneyi sanal ortam üzerinden ziyaret edebilirsiniz. Dünyanın en çok bilinen ve akıllarda yer etmiş kütüphanelerine giderek hangi kitapları bünyelerinde barındırdıklarına bakabilir, hangi kitabı okumak istediğinize karar verebilirsiniz.

7/24 açık bir sanal kütüphane düşünün, normalde olduğu gibi gidip kitapların içerisine dalıp, kokularını içinize çekemiyorsunuz ama orada gibi hissedebiliyorsunuz. E-Kitap ve sesli kitapları bu uygulamadan kolayca edinebilirsiniz.

OverDrive
OverDrive
Developer: OverDrive, Inc.
Price: Free

5- Kobo Books – E-Kitap Okuma

Satın almaya karar vermeden önce binlerce kitabın önizlemesini görebildiğiniz Kobo uygulaması sizlere rahat bir okuma deneyimi sunuyor, okuma alanınızı özelleştirme adına iyi geliştirmeler mevcut. Mükemmel bir okuma keyfi sunuyor, gece modu, yatay ve dikey okuma biçimi özellikleri bulunuyor.

Okuma alışkanlıklarınıza göre sizlere uygun kitap önerileri yapıyor, yer işaretlerinizi, notlarınızı otomatik olarak kaydediyor. Kitap okumayı bıraktığınız yerden kesintisiz şekilde istediğiniz zaman devam edebiliyorsunuz. 11’den fazla dil seçeneği ile Kobo uygulamasında dilediğiniz kitabı kendinize göre yorumlayabiliyorsunuz.

‎Kobo Books
‎Kobo Books
Developer: Rakuten Kobo Inc.
Price: Free
Kobo Books Okuma Uygulaması
Kobo Books Okuma Uygulaması
Developer: Kobo Books
Price: Free

6- Storytel – Sesli Kitaplar

Sizler için hazırladığım uygulamalar arasından açık ara en çok kullandığım uygulama Storytel. Türkiye’deki mükemmel seslendirmenlerin harikulade seslerinden kitapları dinleyerek okuma zevkinizi doruklara çıkarabiliyorsunuz. İlber Ortaylı, Mazlum Kiper, Murat Eken gibi usta seslendirmen ve yazarların seslerinden kitapları dinleyin. Bu özellik öyle ilginizi çekecek ki Storytel telefonunuzdan hiç silinmeyecek uygulamalar arasında yer alacak.

İnternet bağlantısına ihtiyaç olmadan kitap dinleyebilir veya okuyabilirsiniz. Uyku zamanlayıcısı özelliği ile uyku öncesi kitap okurken bir saat ayarlayarak kitap dinlemeyi dilediğiniz zaman durdurabilirsiniz. Yeni eklenecek kitaplar için bildirimler alabilirsiniz.

Mirgün Cabas gibi yazarların kütüphanelerine girebilir, onların ne okuduklarını, hangi kitapları önerdiklerini görebilir ve dinleyeceğiniz/okuyacağınız kitap ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

7- Kitaplara Ses – E-Kitap Okuma

Bu uygulamanın bende yeri başka çünkü, ilk gördüğüm zaman böyle bir projenin düşünülmesi hatta yapılması çok ilgimi çekmiş, tebriklerimi hak etmişti. Türk Telekom ve Boğaziçi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı işbirliği ile ana hedef kitlesi görme engelli insanlar olan Kitaplara Ses uygulaması harika bir proje.

Diğer E-Kitap ve sesli kitap okuyucularının verdiği desteklerle hazırlanan, oluşturulan ve geliştirilen uygulama harika bir sosyal sorumluluk projesi.

Görme engelli bireylerin hayatlarında büyük farklar yaratabilme imkanı sizlerin elinde. Roman, şiir, öykü gibi birçok içeriği gönüllü olarak seslendirebilir, görme engelli insanlarımıza destek verebilirsiniz.

 

Kitaplara Ses
Kitaplara Ses
‎Kitaplara Ses
‎Kitaplara Ses
Developer: Türk Telekom A.Ş.
Price: Free

8- E-Kitap Oku – Ücretsiz Kitaplar

Uygulamada eski/yeni her kitap tamamen ücretsiz. Ücretsiz olmasının tek bir sıkıntısı var istediğiniz kitabı bulmanız biraz zor. Ücretsiz oluşu bir dezavantaj gibi gözükse de para ödemeden yüzlerce kitabı okumak bence paha biçilemez bir şey.

Telefonunuza indireceğiniz kitapları internetsiz de okuyabilir, kaldığınız noktadan uygulama özelliği sayesinde devam edebilirsiniz.

Uygulama yalnızca Android kullanıcıları için kullanılabiliyor, aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Books - Read & Download Books
Books - Read & Download Books
Developer: kryptows
Price: To be announced

9-PDF Kitap Oku – Ücretsiz E-Kitap 

E-Kitap Uygulamaları

PDF Formatında roman, kişisel gelişim, tarih, aşk, çizgi roman, bilim kurgu, din türündeki birçok kitabı ücretsiz olarak indirip okuyabilirsiniz. Uygulamayı indirmek de kitapları indirip okumak da tamamen ücretsiz.

Kitap istek bölümü sayesinde editör ve uzman kişilerden alacağınız öneriler ile okuyup, dinleyeceğiniz kitaba hızlı ve bilgili bir şekilde karar verebilirsiniz. Çevrimdışı olarak kitap okuyabilirsiniz. Bir önceki uygulamada olduğu gibi uygulama ücretsiz olduğu için her kitap, her yazar bulunmuyor, bu durumu dikkate almanızı öneriyorum.

Uygulamayı sadece Android kullanıcıları edinebiliyor, aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Pdf Kitap Oku - Kitap Oku
Pdf Kitap Oku - Kitap Oku
Developer: 47tech
Price: Free

Teknoloji bu denli hayatımıza girmişken kitaplarımızın da dijitalleşmesi önlenemez bir şeydi. Gerek birtakım engelleri olan insanlar gerekse sadece dijitali seven insanlar için E-kitap uygulamaları harika bir fırsat. Hem dijital kitaplar, hem de normal kitaplar günümüz şartlarında hala ulaşılabilirken keyfini çıkartmak gerek. E-kitap okumak her ne kadar kullanışlı ve kolay olsa da gözlerinize zarar verebileceğinizi unutmayın. Lütfen okurken cihazınızın parlaklık ayarlarını düzenlemeyi, okuma modunuzu açmayı ve mavi ışık önleyicilerinizi kullanmayı unutmayın.

Dilerseniz sitemizdeki diğer kitap uygulamalarına buradan, daha önce yazdığımız E-kitap okuma uygulamaları listesine de buradan ulaşabilirsiniz. Sizlere önerdiğim E-Kitap okuma uygulamaları ile alakalı her türlü yorum, görüş ve sorularınızı yazarsanız çok sevinirim. İyi okumalar.